Papa Francesco'dan 'derin' temizlik

Görev süreleri bitmemesine rağmen, skandalları ile ünlü Vatikan Bankası İnceleme Komisyonu'ndaki kardinaller, Papa'nın kararıyla değişti.

Papa Francesco'dan  'derin' temizlik
Papa Francesco'dan 'derin' temizlik
GİRİŞ 16.01.2014 22:33 GÜNCELLEME 16.01.2014 22:33

 Vatikan'daki ‘derin devlet' yapılanmasının başında olduğu öne sürülen, devlet eski sekreteri Kardinal Bertone de görevden alınanlar arasında.

Göreve seçildiği Mart ayından bu yana fakir ve onurlu bir kilise şiarını savunan Papa Francesco, kendisini bekleyen en zor işlerden biri olan, Vatikan Bankası olarak da bilinen Diyanet İşleri Enstitüsü'nün (IOR) yeniden yapılandırılmasına ilişkin adımlarına devam ediyor.

Papa Francesco, kara para aklama ve yolsuzluklarla gündeme gelerek, son 30 yıldan bu yana Vatikan Şehir Devleti'nin imajını zedeleyen IOR'un başkanı ve yönetim kurulunu atama yetkisine sahip olan inceleme komisyonundaki kardinalleri değiştirdi.

Banka raporları ve strateji planlarını da denetleyerek, Papa'ya bildirme yetkisine sahip olan komisyon, 18 Şubat 2013 tarihinde Emerit Papa Benediktus tarafından atanmış, görevlerinin bitmesine ise 4 yıl kalmıştı.

"DERİN VATİKAN"

Komisyondan el çektirilen kardinaller arasında devlet eski sekreteri Tarcisio Bertone dikkat çekiyor. Kardinal Bertone'nin, Vatikan'daki ‘derin devlet' yapılanmasının lideri olduğu ve hatta geçen Şubat ayında sağlık sorunları ve ilerleyen yaşını gerekçe gösteren 16. Benediktus'un görevinden feragat etmesine neden olan isim olduğu öne sürülmüştü.

Bertone, Vatikan'daki özel yazışmaların, 16'ncı Benediktus'in hizmetkarı Paolo Gabriele tarafından dışarıya sızdırılması üzerine hedef haline gelmişti. Son birkaç yıldır Vatikan bürokrasisinin en tartışmalı ismi olan 79 yaşındaki Bertone, yolsuzlukların ve adam kayırmacılığın arkasındaki isim olarak gösterilmişti. Şaibeler üzerine Ağustos ayında devlet sekreterliğinden istifa eden Bertone'nin, Papa'dan hiç olmazsa banka inceleme komisyonundaki görevinde kalma ricasında bulunduğu iddia edildi.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan'dan dünyaya mesaj: Artık kabul etmeliler...
Süper Lig'in zirvesinde 'Fırtına' var!