BAE'den skandal 'Türkiye' çağrısı

Türkiye'nin tarihe geçen Libya hamlesi, Hafter destekçilerini rahatsız etmeye devam ediyor. TBMM'den geçen Libya tezkeresinin ardından Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı, Türkiye'ye karşı küstah bir açıklama yaparak "Tehlikeli bir rol üstleniyorsunuz" açıklamasında bulundu.

BAE'den skandal 'Türkiye' çağrısı
BAE'den skandal 'Türkiye' çağrısı
GİRİŞ 04.01.2020 00:54 GÜNCELLEME 04.01.2020 00:59
Bu Habere 236 Yorum Yapılmış

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Türkiye'nin Libya tezkeresini Meclis'te kabul etmesini skandal ifadelerle kınadı. Dışişleri ve Uluslararası İş birliği Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Söz konusu müdahale Arap ulusal güvenliğine ve Akdeniz havzasının istikarına açık bir tehdittir" ifadeleri kullanıldı.

 

TÜRKİYE'YE KARŞI ÖNLEM ALMA ÇAĞRISI YAPILDI

BAE Türkiye'nin Libya'da tehlikeli bir rol üstlendiği'ni öne sürdü. BAE ayrıca uluslararası toplumdan da sorumluluk alarak Türkiye'nin bölgedeki gerginliği arttırıcı adımları karşısında önlem almalarını istedi.

TBMM'DE TARİHİ KARAR ALINMIŞTI

Libya ile imzalanan ortak mutabakat sonrası Doğu Akdeniz'de stratejik bir güç kazanan Türkiye, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin talebi doğrultusunda Libya'ya asker gönderme konusu için mecliste olağanüstü toplantı düzenlenmiş, Tezkere 184'e karşı 325 oyla kabul edilmişti.

TEZKEREDE NE VAR?

Tezkere hükümete Libya'ya asker gönderme yetkisi veriyor. Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının Libya'daki görev süresi, bir yıl olarak belirlendi. Libya'ya gönderilecek asker sayısı ve kapsamı Mehmetçiğin hangi bölgede görev yapacağı ise Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek.

 

Tezkerenin kullanım amaçları "Milli çıkarlara yönelik her türlü tehdide karşı önlem almak, Libya'daki gayrimeşru grupların Türkiye'nin menfaatlerine yönelik, saldırılarını bertaraf etmek, Kitlesel göç gibi risklere karşı önlem almak, Libya halkına insani yardımların ulaşmasını sağlamak" şeklinde sıralandı.

YAZDIR
YORUMLAR 236
 • toto 1 ay önce Şikayet Et
  bunlar harbiden sorunlu zatlar. arap ulusal güvenliğinden bahsediyorlar bakar mısınız. bir sorun kendilerine Libyayı, Irakı işgal ederlerken neredeydiniz .
  Cevapla
 • Ankara 1 ay önce Şikayet Et
  Hadi ulan oradan at hırsızları
  Cevapla
 • paslanmaz 1 ay önce Şikayet Et
  bunlara bir takım asker gondersek o toprakları karistirsak cok guzel olacak ben sahsen gönulluyum
  Cevapla
 • Hızır 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiye'de öyle gönüllü bir birlik olmalı. Dünyanın heryerinde herşeye talip olacak.Hiçbirşey istemem devletten, biletimi bile ben alırım
  Cevapla
 • Muhammed ASLANTÜRK 1 ay önce Şikayet Et
  ingiliz kraliçesinin önünde önüne süt dökmüş kesi gibi el pençe duran münafık gelmiş Müslüman ların dayanağı Türkiye ' ye dil uzatıyor 1 kere bile somali veya herhangi bir müslüman ülkeye herhangi bir yardımda bulundunuzmu sizin gibi ingiliz yeğenleri arap yarımadasına hükmediyor ama kafirlerin tasması var elinizde bizler hürüz ama sizler mahkum Allah tahtınızı başınıza geçirsin
  Cevapla
 • gresunlu 1 ay önce Şikayet Et
  abd nin tasmasıyla havlıyorlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
PKK'da çözülme sürüyor: 4 terörist daha teslim oldu
2 bin 200 yıl önce Türkler yaptı!