Almanya'dan Konya açıklaması! İptal yok ama...

Almanya Hükmet Sözcüsü Steffen Seibert, Alman milletvekillerinin Konya’da bulunan Alman askerlerini ziyaretinin iptal edilmediğini, ertenlediğini söyledi.

Almanya'dan Konya açıklaması! İptal yok ama...
Almanya'dan Konya açıklaması! İptal yok ama...
GİRİŞ 17.07.2017 15:25 GÜNCELLEME 17.07.2017 16:25

Seibert, Berlin'de düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, Alman Federal Meclis Savunma Komisyonuna üye milletvekillerinin Konya üssüne ziyaretini ertelemeyi istediğini belirtti.

"Bu bir iptal etme değil, ertelemedir. Bu konuda NATO seviyesinde de görüşmeler oldu." diyen Seibert, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de NATO Liderler Zirvesi kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bu konuyu ele aldığını ifade etti.

Ardından Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in Türkiye’ye ziyarette bulunduğunu anımsatan Seibert, Alman milletvekillerinin kendi askerlerini ziyaret etme hakkının müzakere konusu yapılmayacağını aktardı.

Merkel’in de bu ziyaret hakkının şartlara bağlanmayacağını söylediğini hatırlatan Seibert, konuyu Türkiye ve NATO yönetimleriyle görüşeceklerini dile getirdi.

Seibert, Alman milletvekillerinin Konya’daki askerleri ne zaman ziyaret edecekleri konusunda belirli bir tarih beklentisini ifade etmeyi mantıklı bulmadığını kaydetti.

- Konya'daki üste 10-15 Alman askeri görev yapıyor

Toplantıya katılan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yardımcısı Maria Adebahr da Almanya Dışişleri Bakanlığının Alman askerlerinin Konya'daki üste bulunan Alman askerlerini ziyaret edeceğine ilişkin Türkiye’yi haziran ayının ortasında bilgilendirdiğini söyledi.

Türkiye’nin ziyareti iptal değil, ertelediğini yineleyen Adebahr, ziyaret için en erken tarihi belirleme noktasında Türkiye ile görüşeceklerini ifade etti.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü Jens Flosdorf da NATO üssü olan Konya üssünde AWACS erken uyarı ve gözlem uçakları kapsamında şu an 10 ila 15 Alman askerinin görev yaptığını, bazen de bu sayının 10’un altına düşebildiğini belirtti.

Flosdorf, şimdiye kadar Federal Meclis üyeleri tarafından Konya’daki Alman askerlerine bir kez ziyaret gerçekleştirilebildiğine işaret ederek, meclisin Alman ordusu sorumlusunun Aralık 2016'da ziyarette bulunduğunu, başka ziyaretin olmadığını kaydetti.

YAZDIR
YORUMLAR 11
 • aslan 10 ay önce Şikayet Et
  askerlerin biletini biz alalım defolsunlar almanyada görüşsünler...sözde sistemlerle koruyolarmı bizi hikayee.....
  Cevapla
 • Ayn 10 ay önce Şikayet Et
  Aynen askerlerim de askerl3rim diyor kimse askerlerine merakli degil gitsinler gorussun saçmalik. Herşeye kılıfff sanki esir askerleri burda gitsinler gorussun
  Cevapla
 • muzaffer 10 ay önce Şikayet Et
  Ya bunlarda amma inatçı gavurmuş. Bizimde dünyanın belkide 20 bölgesinde askeri birliğimiz veya üssümüz var, bizim milletvekillerimiz niye oralara zırt pırt gitmiyor. Ama bunların maksadı başka.
  Cevapla
 • DES 10 ay önce Şikayet Et
  İşte bu düşmanının silahı ile silahlanmak ! Nasıl oluyormuş vetoooo !!! Ey avrupa kaşınız da eski Türkiye yok her emrinizi yerine getirecek ! Yeni Büyük Türkiye talimat almaz ! Talimat verir !
  Cevapla
 • bunuda iletebilirsin 10 ay önce Şikayet Et
  üste 10-15 Alman askeri görev yapıyor...............bu haçlılardan bir tane bile olmamalı yıllarca ülkeyi dingonun ahırı gibi kullandıranlar Utanmalı eğer yüzleri varsa
  Cevapla
 • momo 10 ay önce Şikayet Et
  ancak insanlar utanir !
  Cevapla
 • JMK BORA 12 10 ay önce Şikayet Et
  Ok. Şimdi gidin 3020 de gelin. Tabi almanya diye bir ülke kalırsa....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Merkez Bankası'ndan bir dolar hamlesi daha!
Cumhurbaşkanı Erdoğan 146 projeyi açıkladı