HDP'nin kapatılması için Yargıtay'a başvuru

Vatan Partisi tarafından HDP'nin "devletin bağımsızlığı, ülkenin ve milletin bölünmez bütünlüğüne aykırı faaliyetlerin odağı haline geldiği" gerekçesiyle kapatılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvuruda bulunuldu.

GİRİŞ 14.02.2018 15:26 GÜNCELLEME 14.02.2018 16:32
Bu Habere 44 Yorum Yapılmış

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Nusret Senem HDP'nin kapatılması istemiyle Yargıtay'a başvurdu.Senem, başvuru öncesi yaptığı açıklamada, HDP'nin, 11 Şubat 2018'deki 3. Olağan  Büyük Kongresi'nde eski Eş Genel Başkan Serpil Kemalbay, Divan Başkanı Sırrı  Süreyya Önder ve kongrede Eş Genel Başkan seçilen Pervin Buldan'ın Afrin  harekatını eleştiren, Afrin'deki PKK-PYD'yi öven açıklamalar yaptığını söyledi. Senem, ayrıca kongrede terör örgütü PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ın  posterlerinin yer aldığını, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, bu densiz,  gayrimeşru tavırlar dolayısıyla HDP yöneticileri hakkında soruşturma açtığını  anımsattı.

Bu başvurunun önemli ancak yeterli olmadığını ifade eden Senem,  şunları kaydetti: "Türkiye siyasi hayatında, Türk devletinin bağımsızlığı, toprak  bütünlüğü için yürütülen mücadeleye karşı duran, onu arkadan harçerleyen, Türkiye  düşmanlarını öven bir siyasi parti meşru değildir, gayrimeşrudur. O partinin  hemen kapatılması icap eder. Bunu yapacak olan makam Yargıtay Cumhuriyet  Başsavcılığıdır. Başsavcılığı görevini yapmaya davet ediyoruz. Bu iş artık  sürüncemede bırakılamaz."

 

KAYNAK: AA
ETİKETLER
vatan partisi
YAZDIR
YORUMLAR 44
 • kartal 11 ay önce Şikayet Et
  Burada bir tezgah var çok dikkat etmek lazım vatan partililerde bunlarla aşık atardı noldu da böyle oldu
  Cevapla
 • Milliirade 11 ay önce Şikayet Et
  buda bir oyun hdp yi kapattırıp duygu sömürüsü yaptırmak istiyorlar kesinlikle kapatılmamalı
  Cevapla
 • yunus 11 ay önce Şikayet Et
  vatan partisi bu söylemi ile mhp ile akp ittifakından oyların kendi saflarına çekmeye çalışıyor.. hdp kapanırsa da yeni açılacak partide mağdur edebiyatı ile kaybedilen kürt oylarını tekrar kazanmanın hesabını yapıyor.. bunlar osmanlı zamanında da bu oyunlar ile milleti galayana getirip sultan abdülhamit hanı devirmediler mi.. sağ - sol kavgası başlatıp darbe yaptırdılar.. 15 temmuz tutmadı şimdi böyle şeyler ile milleti birbirine düşman ederek arkada kalarak planlarını uygulayacaklar..
  Cevapla
 • GÖRELE 11 ay önce Şikayet Et
  , kapatmak değil o partinin adamlarının tamamını sınır dışı etmek lazım
  Cevapla
 • cem 11 ay önce Şikayet Et
  kapatılması değil azgın hainlerin içeri atılması gerek
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ukrayna'dan Boğazlar açıklaması
Havalimanında 45 saatlik taşınma sürecine dikkat!