Uzmanlardan kimlik uyarısı! Bir an önce başvurun

Uzmanlar henüz çipli kimliğe geçmeyen vatandaşların bu gibi sıkıntılar yaşamaması için bir an önce çipli kimliğe geçmeleri tavsiyesinde bulunuyor.

Uzmanlardan kimlik uyarısı! Bir an önce başvurun
Uzmanlardan kimlik uyarısı! Bir an önce başvurun
GİRİŞ 27.05.2018 10:55 GÜNCELLEME 27.05.2018 10:57
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Siber Polisi'nin son dönemlerde art arda yaptığı operasyonlar dolandırıcıların çipli kimlik kartlarında kullandığı yeni yöntemi de ortaya çıkardı. Buna göre vatandaşların kimlik bilgilerini edinen çete üyeleri, nüfus müdürlüklerine giderek sanki o vatandaş kendisiymiş gibi parmak ve avuç içi izini vererek çipli kimlik çıkarıyor. Uzmanlar henüz çipli kimliğe geçmeyen vatandaşların bu gibi sıkıntılar yaşamaması için bir an önce çipli kimliğe geçmeleri tavsiyesinde bulunuyor.

Siber Polisi`nin 35 kişilik dolandırıcılık çetesine yaptığı operasyon bir güvenlik açığını da ortaya çıkardı. Çipli kimlikler için parmak ve avuç içi izi alan nüfus müdürlükleri, eski kayıtlar olmadığı için karşılaştırma yapamıyor. Bu nedenle de dolandırıcılar elini kolunu sallayarak başkasının adına sahte çipli kimlik alabiliyor.

 

 

İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bilgilerini ele geçirdikleri banka müşterilerinin hesaplarını sahte kimliklerle boşaltan 35 kişilik bir çeteyi çökertmiş ve 22 çete üyesi tutuklanmıştı.

Bilgileri bankacılar sızdırmış

Çete liderinin, Bilecik`te sahte belgelerle Hayrullah Y. adına çipli kimlik aldığı belirlendi.

1 milyon TL`yi aşan vurgun yapan çeteye bilgileri sızdıran bankacılar Hilal B. ile Eray A. da cezaevine konuldu. Savcılık çipli sahte kimliğe incelenmek üzere el koydu.

Çipli kimlik çıkarılırken nüfus müdürlükleri kişinin parmak ve avuç içi izini alıyor.Operasyon, yeni kimliklere yönelik bir güvenlik açığını da ortaya çıkardı.

Firari çete lideri Osman Ö.`nün sahte belgelerle başkası adına `çipli kimlik` aldığı belirlendi.

Uzmanlar uyarıyor: Çipli kimlik başvurunuzu hızlandırın

Adına kendisinden önce sahte çipli kimlik alınan kişilerin kimlik başvurularında parmak izlerini verdiklerinde durumu fark edebilecekleri ifade ediliyor.

Çipli kimlikler için parmak ve avuç içi izi alan nüfus müdürlüklerinin eski kayıtlar olmadığı için karşılaştırma yapamadığı, yeni kimliklerini almayan kişilerin kimlik başvurularını hızlandırmaları gerektiği bildirildi.

YAZDIR
YORUMLAR 17
 • mehmet özcan 1 yıl önce Şikayet Et
  randevu yok. nasıl olacak?
  Cevapla
 • Akıncı 1 yıl önce Şikayet Et
  İyide arkadaş parmak izi yoksa eski kimliği görmeden fotoğraf kontrolü ve eski kimliğin tesliminde sahte olup olmadığına bakmazmı bu memur
  Cevapla
 • MÜSLÜMAN TÜRK 1 yıl önce Şikayet Et
  Aynen
  Cevapla
 • Mehmet Uğur 1 yıl önce Şikayet Et
  Nüfus Müdürlüklerindeki izdiham hala bitmedi ki bir de pasaport yükü geldi. Saatlerce beklemeniz gerekiyor.
  Cevapla
 • Sivas li 1 yıl önce Şikayet Et
  Devletin sorunu kardesim
  Cevapla
 • Asım 1 yıl önce Şikayet Et
  tefeciler kendilerini banka seviyesine yükseltmeye çalışırken, bankacılar tefeci seviyesinden aşağı düştü.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD ilk kez 'UFO' videolarının varlığını kabul etti
Tahta parçalarını 200 saatte bakın neye çevirdi!