Hayrettin Karaman hocadan Erdoğan'a tavsiye

Prof. Hayrettin Karaman bugünkü köşesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tavsiye niteliğinde bir yazı kaleme aldı.

Hayrettin Karaman hocadan Erdoğan'a tavsiye
Hayrettin Karaman hocadan Erdoğan'a tavsiye
GİRİŞ 01.07.2018 13:16 GÜNCELLEME 01.07.2018 13:17

Osmanlı devletinin kuruluşu sırasında Osman Gazi’nin Şeyh Edebali’nin evinde gördüğü rüya rivayeti meşhurdur? Osman Bey rüyasında, koynuna bir ayın girdiğini ve o anda göbeğinden bir çınar ağacının çıkarak gölgesinin dünyayı kapladığını, gölgesinin altında dağların olduğunu, dağların dibinde suların çıktığını, kiminin bu sulardan içtiğini, kiminin bahçesini suladığını kiminin de çeşmeler akıttığını görür. Osmanlı Devleti’nin tarihi bu rüyanın açılımı gibidir. Milletimiz Anadolu’ya diktiği bu ulu çınarla asırlarca insanlara adalet ve merhamet suyu dağıtmıştır.

OSMANLI ÇINARI ERDOĞAN'LA YENİDEN YEŞERİYOR

 

 

Allah Teâlâ’nın rahmeti gazabına galip olduğu için kullarının günahlarına, hatalarına, nankörlüklerine rağmen lütuflarını esirgemiyor. İşte bu lütuflardan biri de sevgili Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Ak Parti’nin şahsında, kesilip yakılan Osmanlı çınarının yeniden filizlenişi olmuştur.

Bu iktidar yalnızca Türkiye’de yaşayanların değil, dünyanın neresinde olursa olsun zulme uğrayan; baskı, işkence, gasıp, sömürü, tecavüz… altında inleyen insanların ümitleri haline gelmiştir.

AK PARTİ İCRAATLARI MÜSLÜMANLARIN HANESİNE YAZILIYOR

Bu iktidarın bir özelliği de birçok okuryazar tarafından “İslamcı” olarak kabul edilmesidir. İyi veya kötü niyetle Ak Parti’yi İslamcı hareketin temsilcisi ilan edenler yüzünden bu iktidarın yapıp ettikleri İslamcılığın, İslam’ın ve Müslümanların not hanesine yazılmaktadır.

Ak Parti iktidara gelmeden önce sözde demokrasi ile yönetilen ülkemizde Müslümanların din hürriyetleri iyice kısıtlanmış, başkalarının hayatlarına müdahale etmeksizin Müslümanca yaşamak ve toplum içinde böylece var olmak isteyenlere dünya dar getirilmişti. Derin ve şümullü inkılablar şöyle dursun, İmam Hatip Okullarından mezun olanların üniversite tahsiline geçişlerinde adil davranılması, inancı gereği başını örtenlerin hak ve özgürlüklerden mahrum edilmemesi, çocuklarına İslam dersi ve eğitimi aldırmak isteyenlere imkan tanınması gibi küçük talepler bile şiddetle reddediliyor, laiklik bahanesiyle demokrasi, insan hakları ve özellikle din hürriyeti katlediliyordu.

AK PARTİ VAATLERİNİ BİR BİR YERİNE GETİRİYOR

Baskı altında bunalmış halkımız Ak Parti’yi iktidara getirdi, Ak Parti vaadlerini bir bir yerine getirmeye başladı, manevi alanda mevcut şartlarda yapabileceği kadarını yapmak için gayret gösterdi, maddi alanda da yar ve ağyarın kabul etmek durumunda kaldıkları hizmetlere imza attı.

ÇINARIMIZ HASTALANDI!

Kimi sakallı kimi hacı, kiminin eşleri örtülü, namazlı ve niyazlı görünen ve “İslamcı Ak Parti” teşkilatında yer alan, parlamentoya milletvekili olarak giren, yine Ak Partili görünerek ve iltimaslardan yararlanarak devlette görev alan, partiyi kullanarak iş, imtiyaz, kredi, ihale, teşvik alan… önemli sayıdaki kişilerde görülen günahlar, ayıplar ve kusurlar yüzünden o güzelim çınarımız hastalandı, yaprakları sararıp dökülmeye, içine de de kurtlar düşmeye başladı.

PARTİDEN ESİRGENEN OYLARA DİKKAT

Son seçimde Recep Tayyip Erdoğan’a gösterilen ilgi, sevgi, vefa ve destek yanında partiden esirgenen oylardan ilgililer ve sorumlular ders almazlarsa çınarın kuruyup devrilmesi -Allah korusun- kaçınılmaz hale gelecektir.

BAŞKAN GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYOR

Şahsi menfaatlerinden başka amaçları ve dertleri olmayan, Parti’nin herhangi bir yerine işini görmek için sokulmuş bulunan sineklerden bir şey beklenemez; onlarla ilgili olarak yapılması gereken şey ilk fırsatta kovulmalarıdır.

Milletimizin, bütün insanlığın hayrına olan medeniyetini ihya ve değerlerini hayata iade davasının aracı olarak düşündüğümüz, bu sebeple sevip desteklediğimiz bu siyasi hareketin başında, tertemiz, ilk günkü kadar heyecanlı ve canlı, gecesini gündüzüne katarak hizmet için çırpınan bir başkanımızın ve çevresinde hala bozulmamış, ahlaklı, davasına bağlı bazı insanlarımızın bulunması bir şanstır ve ümitli olmak için önemli bir sebeptir.

HAYATİ TEDBİRLER NELER?

Şimdi çınarımızı kurtarmak için başkanımıza, onun yanındaki salih ve sadık adamlarına düşen önemli vazifeler, almaları gereken hayati tedbirler var:

Kötü niyetli ve kusurları istismar ederek partiyi yıpratmak isteyenler olabilir, ama iyi niyetli, hiçbir şahsi beklentisi olmayan, yalnızca kötüye gidişin engellenmesi için düşünen ve düşündüklerini dile getiren (özeleştiri yapan) pek çok insanımız da var. İşte bu insanlarımızın mutlaka dinlenmesi, yazdıklarının okunması gerekiyor.

Partiye sızmış, önemli yerlere gelebilmiş ahlaksız çıkarcılar mutlaka temizlenmelidir.

SİYASETEN SERVET EDİNENLER KOVULMALI

İslam evet imandır, ibadettir, ama onun çok önemli bir temeli de ahlaktır ve edeptir. İslâmî görünüm (gösteriş) içinde ahlaki kusuru olanlar yalnızca partiye değil, İslam’a ve Müslümanların imajına da kötülük yapmaktadırlar. Rüşvet, yolsuzluk, adam kayırma, devlet otoritesini kendi menfaati için kullanarak servet edinme, işi ve imkanı ehline değil, ortak menfaati olanlara verme… ahlaksızlığın önemli örnekleridir. Parti içine sızmış, iktidarın imkanlarını kullanan, istediğini aldığı sürece dost görünen, alamadığında düşmanla işbirliği yapacağı şüphesiz olan bu ahlaksız asalaklardan çevrenizi temizlemekte gecikmeyin.

Millete hizmeti ön planda tutmayan, yerini korumaktan başka bir derdi ve faaliyeti olmayan kimselere imkan vermeyi sürdürmeyin.

BİR ŞEHİRDEN 6 KİŞİ BULUN VE BUNU SADECE SİZ BİLİN

Sevgili Başkan,

Mümkünse her şehirden gayr-i resmi olarak beş altı iyi kişi seçin, bunları yalnızca siz bilin; bu “iyi” den maksadım “güzel ahlakı ile tanınmış, bilgili ve ehliyetli, iktidardan hiçbir beklentisi olmayan” kişilerdir. O şehrin ve çevrenin doğru bilgisini bunlardan alın. Aday seçiminden imkan tahsisine kadar önemli tasarruflarınızda teşkilattan ziyade bu kişilerin raporlarına güvenin.

YANINIZDA KİMLER VAR?

Sevgili Başkan,

Mevcut insan kalitemiz sebebiyle işinizin zor olduğunu biliyorum. Sizi biraz teselli edebilecek bir anekdot var:

Bir edepsiz adam Hz. Ali’ye gelmiş, onun yönetiminden şikayet ve kendisine “Senden öncekiler ne iyi idiler, başımıza gelenler hep senin kötülüğünden geliyor” diyerek hakaret etmiş. Hz. Ali ona şu cevabı vermiş: Bunlar benim kötülüğümden olmuyor; Ebu Bekr’in yanında ben vardım, Ömer vardı, Osman vardı… Ömer’in yanında da biz vardık, benim yanımda ise sen ve benzerlerin var, olanlar bundan oluyor.”

Ne yapalım, elbise yapmak için mevcut kumaşımız budur, ama kumaşın sağlam yerlerini kullanarak da sağlam bir elbise yapabiliriz vesselam.

Bu yazıyı Hayrettin Karaman Yeni Şafak gazetesindeki köşesinde yazdı.

YAZDIR
YORUMLAR 311
 • BİLAL 2 hafta önce Şikayet Et
  vatan bekası için öz ve önemli bir tespit hocam teşekkürler. İçime dert olan ve parti ile vatan için önemli olduğunu düşündüğüm bir örnek: Muş halkının seçimden önce aylardır eleştirip sevmediğini ve bu nedenle Ak partiye oyunu vermeyeceğini söylemelerine sebep olan m. emin şimşek 1. sıradan mv. oldu. O olmasaydı çok az oyla kaybeden Abdusselam er'le beraber 3. mv. de çıkarılırdı. Bu örneği ülke geneline ve parti teşkilatına yayabilirz.
  Cevapla
 • İBRAHİM EMNİYET 2 hafta önce Şikayet Et
  Hocam ALLAH sizleri başımızdan eksik etmesin Hemşehrim olarak olarak gurur duyuyorum Yazınızın ne kadar İsabetli olduğu tüm yorumcuların hem fikir olduğu orta geceleri uykularımı kaçıran tesbitlerinizi dilim döndüğünce yazmak istedim kime sorsam reise ulaşamazsın dediler çok absür olaylar olduğu halde sahte olarak davan diyen yetkililerin REİSİNhaykırışlarına bigane koltukcularınyazınızı okutularak kendilerini çek ederek ben bu davanın neresinde ne zamana kadar,makam mevki alana kadarmı ebediyete kadarmı diye sormalarını kul hakkı bilirlerse ALLAHA EMANET OLUN BU YAZIYI MUTLAKA REİSE OKUMASINI SAĞLAYIN ÇOK İSABETLİ OLUR. Reisin tane tane kazandığı insanları bazıları kepçe ile savuruyorlar
  Cevapla
 • Muharrem dığrak 2 hafta önce Şikayet Et
  Selamün aleyküm hocam size katılıyor her ilden 6 kişi tavsiyesi olumlu ben şuanda konyada esanafım bulunduğum bölgede 30000 esnafı kırize soktular belediye başaknaları nasılmı bulunduğumuz bölgede doğum hastanesi vardı sanayinin içine attılar nüfus dairesini kenar mah attıllar hiç kimseye derdimiz anlatamadık biz şuanda kiralarımız vergilerimizi ödeyemiyoruz ruh halimizi bozdular akp yöneticiler nasıl olsa cumhurbaşkanımızın sermayesini yediler
  Cevapla
 • Sarac 2 hafta önce Şikayet Et
  Esas mesele Reisin etrafını kuşatıp istemedikleri hiç bir haber, mesaj ve kişinin ona ulaşmasına izin vermeyen zehirli sarmaşık misali görevliler. Bir süre sonra Reisin halkla irtibatını tamamen keserek bu çınarı tamamen kurutacaklar. Hiç bir mesaj Reise iletilmiyor ve bunu yaparak iyi işler yaptıklarını düşünen düşüncesizler esas tehlike. Tehlike dışarda değil içimizde.
  Cevapla
 • gerçekler. 2 hafta önce Şikayet Et
  Mersin Mersin..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sapık şoför, karşısında polisi bulunca şoke oldu
5 kişiyi öldürmüştü! Katliamın sebebi...