2.5 milyon sivil tehlikede

ABD, muhaliflerin kontrolündeki İdlib’e saldırıp kenti PYD/PKK’ya teslim etmeye hazırlanıyor.

 • GİRİŞ12.08.2017 09:02
 • GÜNCELLEME12.08.2017 09:03
2.5 milyon sivil tehlikede

ABD, muhaliflerin Esed rejiminden 2015 yılında ele geçirdiği İdlib’i vurmaya hazırlanıyor. Saldırıya gerekçe olarak ise bölgenin el-Kaide tarafından yönetilmesini gösteren ABD’nin bu tezi gerçeği yansıtmıyor. Bölgeyi ele geçirdiği iddia edilen ‘Heyet-i Tahrir Şam’, Suriyeli 13 grubun birleşmesiyle oluşan bir yapı niteliği taşıyor.

ABD’nin el-Kaide iddiasına gerekçe olarak gösterdiği Nusra Cephesi, Heyet-i Tahrir Şam bileşenleri arasında bulunuyor. Ancak Nusra Cephesi 2016 yılında yayınladığı resmi beyanla el-Kaide ile bağlarını keserek Suriye’den ibaret bir grup olarak varlığını sürdüreceğini açıklamıştı.

AFRİN, MÜNBİÇ, TEL ABYAD...

Suriye’de terör örgütü PKK/PYD’ye yeni bir koruma kalkanı oluşturmak için İdlib’e saldırmaya hazırlanan ABD’nin bu hamlesi, Türkiye’nin güney sınırı için dayattığı terör koridoru yolunda yeni bir hamle niteliğinde. Pentagon’un tavrını yorumlayan Suriyeli muhalifler, Beyaz Saray’ın terör örgütüyle değil, Suriye halkı ile birlikte hareket etmesi gerektiğini belirtiyor.

PKK/PYD’nin işgali altında bulunan Tel Rıfat, Tel Abyad, Münbiç ve Afrin’in terörden arındırılması için gün saydıklarını belirten muhalifler, on binlerce insanı mülteci kamplarında yaşamak zorunda bırakan terör örgütünün varlığına son vermek gerektiğini vurguluyor.

UMDUĞUNUZU BULAMAZSINIZ

İdlib’e ABD saldırısı, terör koridorunu hayata geçirmenin dışında Türkiye’yi de Suriyeli muhaliflerden koparma amacı taşıyor. Birçoğu sığınmacı 2,5 milyon insanın yaşadığı İdlib’deki durumun Türkiye öncülüğünde ve barış içerisinde çözülmesi gerektiğini belirten muhalifler, bu günlerin belki de son şans olduğunu kaydediyor.

Muhaliflerin ısrarla dile getirdiği diğer uyarı ise, el-Kaide bahanesiyle olası bir ABD saldırısının beklenen sonucu vermeyeceği yönünde. Pentagon dayatması sürdüğü takdirde katledilen Müslümanlara binlercesi daha eklenecek ve yakılıp yıkılan kadim kentlere yenileri eklenecek. Terör örgütlerini destekleyerek Türkiye’ye karşı açıktan cephe alan ABD, bölgede yeni insani dramlara neden olabilir.

KAYNAKYENİŞAFAK

Etiketler

Yorumlar22

 • Hamidiye süvarisi 7 ay önce Şikayet Et
  Rabbim tüm kafirlerin ve Müslüman görünen ülkelerdeki tüm münafık yöneticilerin belasını versin Amin.
  Cevapla Toplam 4 beğeni
 • vatan 7 ay önce Şikayet Et
  fılıstınde yaptıgınızı sımdı surıyede yapıyorsunuz fılıstınlılerı yurtlarından ettınız yahudılerı yerlestırdınız sımdıde surıyelılerı yurtlarından edıp pkklıları yerlestırıyorsunuz hem sıze hızmet edecekler hem ısraıle dımısızın kopegınız olacaklar ama turkıyenın buna musade etmemesı lazım sımdıden sınır kapılarının acılmayacagını yasanacak ınsanı dramdan abdnın sorumlu olacagını dunyaya acıklamalı ayrıca ıdlıptekı muhalıflerı tek catı altında toplayıp terorıst unsurlar ortadan kaldırılmalı ve turkıye oraya askerı us kurmalı
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • Misafir 7 ay önce Şikayet Et
  Dünyanın en büyük terörist gücü abd dir. Bunun tersini savunmak aptallıktır.
  Cevapla Toplam 8 beğeni
 • Haydar Alevi 7 ay önce Şikayet Et
  abd alevilerin ve ateistlerin en buyuk dostudur. pkk barzani ve özgür suriye ordusu ile abd müttefiktir. rejimle pkk da müttefiktir.
  Cevapla Toplam 6 beğeni
 • H.B.V 7 ay önce Şikayet Et
  Türkiye derhal Bebek katili Pkk/Pyd,ye müdahale etmeli!
  Cevapla Toplam 8 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat