Strese çözüm gül yağı

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi'nde (SDÜ) yapılan bilimsel çalışma ile gül yağının stresi azalttığı kanıtlandı.

Strese çözüm gül yağı
Strese çözüm gül yağı
GİRİŞ 05.06.2012 18:29 GÜNCELLEME 05.06.2012 18:29

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Biyofizik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Nazıroğlu ve ekibi, 32 fare üzerinde bir çalışma gerçekleştirdi. Öğrenciler Süleyman Kozlu ve Emre Yorgancıgil, öğretim üyeleri Yardımcı Doçent Dr. Cihangir Uğuz ile Psikiyatri Anabilim Dalı'ndan Uzman Dr. Kadir Karakuş, gülyağı üzerindeki çalışmalar 2 yıl önce başladı. Depresyon modelinde gül yağının etkisini araştıran ekip, deney farelerini 4 ayrı gruba ayırdı. Gruplar halindeki farelerin bir bölümüne ağızdan, bir bölümüne koku şeklinde gül yağı verildi. Daha sonra fareler üzerinde 4 hafta içerisinde deney ortamında depresyon oluşturuldu. Farelerin yapılan beyin analizlerinde oksidan değerlerin depresyonla arttığı, antioksidanların azaldığı, gül yağı buharına maruz bırakılanlarda ise tam tersi oksidanların azalırken, antioksidanların arttığı görüldü. Gül yağı buharına maruz kalan farelerin depresyonda iyileşmeyi gösteren şekerli su tüketiminde düzelmelerin olduğu da görüldü.

Çalışma sonuçları, Amerika Birleşik Devletlerinde basılan ve ünlü dergiler arasında yer alan Journal of Natural Medicine (Doğal Tıbbi Bitkiler Dergisi) dergisinde 2012 yılında basıldı.

"GÜL YAĞINDA GÜÇLÜ ANTİOKSİDAN BULUNUYOR"
SDÜ Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Mustafa Nazıroğlu, stresin asrın vebası olduğunu söyledi. Psikolojik olayların yanı sıra, sigara içimi, egzozlardan çıkan gaz ve elektromanyetik radyasyon (cep telefonu ve kablosuz internet) gibi konuların stresi tetiklediğini aktaran Prof.Dr. Nazıroğlu, "Bütün bu olaylar sonucunda vücutta serbest oksijen radikalleri ismi verilen zararlı ürünlerin üretimi artmaktadır. Bu ürünlerin vücuttan uzaklaştırılmasında antioksidanlar ismi verilen yararlı maddeler rol oynamaktadır. Başta yeşil sebzeler ve zeytinyağı gibi yağlı ürünler, antioksidan bakımından zengin olmasına rağmen, gül ve özellikle Isparta gül yağı bu antioksidan içerik bakımından zengindir. Gerek psikolojik ve gerekse çevresel stres durumlarında, serbest oksijen radikallerinin üretiminin arttığı iyi bilinmektedir. Psikolojik stres sırasında gül yağının hem ağız hem de koku seklinde alımı faydalı olacaktır" dedi.

4 TON GÜL ÇİÇEĞİNDEN 1 KİLO GÜL YAĞI
Güller kenti Isparta'da her sene 7 bin ton civarında gül çiçeği toplanıyor ve bunun 4 tonundan 1 kg gül yağı elde ediliyor. İlde rekolteye göre ortalama 500 kilogram gül yağı elde ediyor ve gramı 17 TL'den kozmetik devi ülkelere satılıyor.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Almanlardan erken seçime ilk yorum: 'Gafil avladı'
Kadıköy'de olay sözler! Atışma...