Erdoğan'ın önündeki son kamuoyu araştırması

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın kurmayları geçtiğimiz hafta yapılan MYK toplantısında geniş kapsamlı bir araştırmanın sunumunu yaptı.

Erdoğan'ın önündeki son kamuoyu araştırması
Erdoğan'ın önündeki son kamuoyu araştırması
GİRİŞ 25.07.2012 06:37 GÜNCELLEME 25.07.2012 10:51

Son MYK toplantısında Başbakan Erdoğan'a sunulan araştırmaya göre vatandaşlar "Darbeyle mücadeleyi engellemez" diyerek ÖYM'lerin kaldırılmasını destekledi

 Sabah gazetesinden Yahya Bostan'ın elde ettiği araştırmanın detaylarında oldukça ilginç sonuçlar yer aldı.

AZİZ YILDIRIM'IN TAHLİYESİ

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın tahliyesinin de yer aldığı araştırmaya göre Yıldırım'ın tahliyesini olumlu bulanlarla olumsuz bulanların oranı nerdeyse aynı. Araştırma sonuçlarına göre Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılmasına ise vatandaş destek verdi. "Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılmasının darbe teşebbüsü ve çetelerle mücadeleyi zaafa uğratacağı" iddiasını doğru bulanların oranı yüzde 21,6'da kaldı. Araştırmadan çıkan sonuçlar şöyle:

GÜLEN'E "DÖN" ÇAĞRISI

"Başbakan Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan Fethullah Gülen'e Türkiye'ye dönme çağrısı yaptı. Bu çağrıyı siz nasıl karşılıyorsunuz?" sorusuna araştırmaya katılanların yüzde 44.3'ü "olumlu" yanıtını verdi. "Olumsuz" diyenler yüzde 35.7'yi bulurken katılımcıların yüzde 20'si fikir belirtmedi.

ÖZEL YETKİLİ MAHKEMELER
ÖYM'lerin kaldırılmasını destekleyenlerin oranı karşı çıkanlardan fazla oldu. Mahkemelerin kaldırılmasını olumlu bulanların oranı yüzde 34.4, olumsuz bulanların oranı ise yüzde 30.1 oldu. Konuyla ilgili fikir belirtmeyenlerin oranı ise yüzde 35.5 olarak şekillendi. Araştırmada "Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılmasının darbe teşebbüsü ve çetelerle mücadeleyi zaafa uğratacağı iddia"sı da vatandaşlara soruldu. "Zaafa uğratır" diyenlerin oranı yüzde 21.6'da kalırken, zaafa uğratmayacağını düşünenlerin oranı yüzde 40'ı buldu.

"Mevcut Suriye rejimi konusunda nasıl bir kanaate sahipsiniz?" sorusu da yöneltildi. Katılımcıların yüzde 10.2'si Esad'a olumlu yaklaşırken yüzde 64.3'ü "olumsuz" yanıtı verdi. "Suriye'nin bugün içinde bulunduğu kargaşa Türkiye'nin güvenliğini tehdit etmekte midir?" sorusuna "Evet" diyenlerin oranı yüzde 57.3, "Hayır" diyenlerin oranı yüzde 28.3 olarak şekillendi. "Türkiye Suriye halkına yardım etmeli midir?" sorusuna vatandaşlar yüzde 60 ile "Evet" dedi. Hayır diyenler ise yüzde 28.5'te kaldı.

TAHLİYE VATANDAŞI BÖLDÜ
"Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım bazı maçlarda şike yapmaktan, bazı maçlarda ise teşvik primi vermekten mahkûm edilmesine rağmen tahliye edildi. Yıldırım'ın tahliyesini nasıl karşılıyorsunuz?" sorusuna "Olumlu" yanıtını verenlerin oranı yüzde 34.9, "Olumsuz" yanıtı verenlerin oranı ise yüzde 35.2 oldu.

Fikir belirtmeyenlerin oranı yüzde 29.9 olarak şekillendi.

ETİKETLER
son kamuoyu anketi
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • behlüldane 5 yıl önce Şikayet Et
  adaleti yormayın..adaletin işine karışmayın... kişiye mahsus kunun kamu vijdanını yaralar,son zamanlarda adalet bakanlığının yaptığı kanunlar iktidarın hanesine artı olarak gecmemiştir..sn . sadullah ergine duyurulur...aziz yıldırım,gazeteciler misali,hükümete karşı bir linc kanpanyası cephesi oluşturmaya başladı...haberiniz olsun..gazetecilerin tahliyesinden sonra yaşananlara bir bakın,kağıttan kahramana döndüler avrupada chp nin desteği ile ak partiye karşı yeni bir cephe acmak icin bütün imkanları kullanıyor...yarin ergenekon davalarıda,kck,davalarıda aynı akibete mi uğrayacak?...
  Cevapla
 • bgungor 5 yıl önce Şikayet Et
  başbakana tavsiyem. vatandaşın nabzını iyi takip etsin belediyeler ramazanı ibadet deyilde eylence ayı yaptı vergilerimiz futursuzca heba ediliyor.belediye harcamaları takip edilsin,herkezin altında makam aracı var,plakalar özel memlekete bile gidiliyormuş.taşoron işçileri sayıları neden sınırsız.aynı işi daha az kişi ile kadrolular zaten yapıyordu.
  Cevapla
 • gecesefi 5 yıl önce Şikayet Et
  gözlüklerinizi çıkarın gerçekleri görün. şikeyle ilgili binlerce sayfa belge mahkemelere sunuldu ve kabul edildi 6222 sayılı yasa çıkmadan önce 6 maçta .yasadan sonra ise 5 maçta açık açık şike yapıldığı tüm belgeleriyle ortaya kondu ama gözlükleriniz pahalı olmalıki.siz uzaydamı yaşıyorsunuz? bu arada sayın başbakandan da bir ricamız var..dünyanın dört bir tarafında haksızlığa uğrayanların yardımına koşan sayın erdoğan ne hikmetse trabzonun hakkı karşısında sus pus olmuş durumda..sayın başbakandan tavrını ortaya koymasını bekliyoruz.
  Cevapla
 • ög. 5 yıl önce Şikayet Et
  belgeler nerede. sn.trabzonlu yöneticleriniz ülekmizi avrupaya gammazlamaktan usanmadı sizde hala bu sayfarda ahkam kesiyorsunuz.şiketle alakalı belgeler nerde hani,nerde suçüstü.telefon konşmalrı varmışda.ozaman sizin yöneticiler hükümeti yıkmaya çalışmaktan,erdoğanı düşürmekten bir nevi terörden yargılnamalı değilmi.binlerce dava var,hatta suç işlemediği halde mahkum olanlar var.yıllar sonra anlaşılıyor suçsuzluğu.peki trabzonluların telefon konuşmaları ne oldu,m.yıldızın,sivas başkanının kendi ağızlarıyla söyledikleri trabzonspor hakkında o itirafar ne oldu.karabük kalecisinin karabük ,trabzon maçı öncesi trabzonun şampiyon olmasını istiyoruz demeci var ve maç karabükte oynanıyor 4-0 bitiyor.trabzon -buca maçı ne olacak....
  Cevapla
 • seyfullah 5 yıl önce Şikayet Et
  trabzonnnnnnnnnnnn. trabzon la ilgili yazcak bir kelime bile yok ama atamlar hala şampiyonluk rüyasındaaaaaaaaaaaa
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kanlı saldırıya ait yeni görüntüler
Karamollaoğlu: İngiliz tipi sekülerizm istiyoruz