İnternet neden yavaşlar?

ADSL ile internet erişimi, gelişen teknolojiyle birlikte maksimum 8192 Mbps hızla bizlere sunuluyor. Peki, bu hızın baş düşmanları neler?

İnternet neden yavaşlar?
İnternet neden yavaşlar?
GİRİŞ 12.12.2010 21:12 GÜNCELLEME 12.12.2010 21:12

ADSL aboneliğiniz hangi servis sağlayıcıda olursa olsun, paket erişim hızı olarak belirtilen hızlar, ulaşabildiğiniz maksimum hızı ifade ediyor. Telefon hattınız size ayrılmış olmakla birlikte, İnternet erişiminizin hızı telefon altyapısının kalitesine göre, özellikle yoğun kullanımın olduğu saatlerde, ifade edilen maksimum hızların altına düşebilir.

İnternet erişiminiz, telefon hattınızdan, İnternet servis sağlayıcınıza ulaşana kadar aşağıdaki faktörlerden etkilenir.

Kullandığınız bilgisayarın durumu ve konfigürasyonu İnternet kullanımınızı doğrudan etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Örneğin, bilgisayarınıza İnterneti kullanan bir virüs bulaşmışsa, bu virüsle İnternetinizi paylaşmak durumunda kalacağınızdan kullanım hızınız oldukça düşecektir.

Ya da bilgisayarınızda yüklü olan bazı programlar güncel sürümlerini İnternetten otomatik olarak yüklemesi için ayarlandıysa, bu yükleme sırasında İnternette gezinti hızınız yavaşlayabilir.

 

İnternet Hızınız Nelerden Etkileniyor?
Diğer Etkilerin Neler Olduğunu Görmek İçin Tıklayınız

 

Telefon hattı da ADSL erişiminin kalitesini belirleyen en önemli etkenlerden biridir. Telefon hattı olarak döşenmiş olan bakır kablo, ince bir kablo ise hattan alınacak verim düşecektir.

 

YORUMLAR 1
  • Selman 7 yıl önce Şikayet Et
    bende biraz sayayım. evin içinde ek çoksa, internet hizmeti aldığınız hatta fax, iç santral vs. bağlıysa (bunlar kopmayada sebep olur), telefon hattınızda parazit varsa... tavsiyem kutudan evin içine kadar getirdiğiniz telefon kablosu cat5 kablo olsun. modem ile telefonu muhakkak splitter ile ayırın, splitterdan önce paralel olmasın, splitter ile modem arasında da paralel olmasın...
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Günde 30 TL için bu işi yapıyorlar
Cumhurbaşkanı Erdoğan İBB'yi ziyaret etti