2018 Kurban Bayramı ne zaman? Bu sene 9 gün resmi tatil olur mu?

2018 Kurban Bayramı ne zaman? Kurban Bayramı tatili ne kadar? Kurban Bayram tatili hangi güne denk geliyor? Arefe nedir, bu günde neler yapılması gerekir? Kurban nedir? Kurban Bayramı hakkında merak edilen soruları hem bu haberimizde görebilir hem de Diyanet’in açıkladığı, Kurban keserken alınması gereken tedbirleri öğrenebilirsiniz.

2018 Kurban Bayramı ne zaman? Bu sene 9 gün resmi tatil olur mu?
2018 Kurban Bayramı ne zaman? Bu sene 9 gün resmi tatil olur mu?
GİRİŞ 18.06.2018 14:16 GÜNCELLEME 18.06.2018 14:16

2018 Kurban bayramı ne zaman? Bayram tatili hangi güne denk geliyor? Tatil kaç gün olacak? Son günlerde özellikle bu soruların yanıtı merak ediliyor. Çalışanlar kurban bayramı tatilinin yüksek ihtimal ile 9 gün olmasından dolayı tatil planlarını yapmaya başladı. İşte haberimizin detayları…

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

 

Diyanet İşleri Başkanlığı sitesinde yer alan dini günler takvimine göre Kurban Bayramı’nın;

-1. günü 21 Ağustos Salı 2018,

-2. günü 22 Ağustos Çarşamba 2018,

-3. günü 23 Ağustos Perşembe 2018,

-4. günü 24 Ağustos Cuma 2018, olarak belirlenmiştir.

Arefe günü namazı! Ramazan Bayramı öncesi yapılacak ibadetler

KURBAN BAYRAM TATİLİ NE KADAR?

2017 yılındaki Kurban Bayramı 30 Ağustos ile birleştiği için 11 gün tatil yapma şansı bulan çalışan kesim, 2018'de de Kurban Bayramı'nda uzun bir tatil yapma şansına sahip olabilecek. Kurban Bayramı'nın arefesi 20 Ağustos Pazartesi gününe denk geliyor. Takip eden Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma ise resmi tatil. Dolayısıyla bu sene Kurban Bayramı'nda yine 9 günlük bir tatil gözüküyor.

KURBAN BAYRAMI TATİLİ İÇİN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Gazete ve televizyonların Ankara temsilcilerini iftarda ağırlayan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Kurtulmuş, bayram tatilinin 9 gün olup olmayacağı ile ilgili soruya da yanıt verdi.

Bakan Numan Kurtulmuş, bayram tatilinin 9 güne uzatılması konusunda “Ben Kültür ve Turizm Bakanı’yım şu anda, bana sorarsanız; insanların turizm faaliyetleri. Ama bir de bunun bir ekonomik şeyi var, bu biraz kolay değil” dedi. 

AREFE NEDİR? BU GÜNDE NELER YAPILMASI GEREKİR?

Arefe (Arife), Kurban bayramının bir gün öncesi olan Zilhicce ayının dokuzuncu günüdür. Haccın iki rüknünden biri olan vakfe bugünde yapılır. Arefe günü Arafat'ta, öğle namazının farzı ile ikindi namazının farzı öğle vaktinde peş peşe kılınır.

Arefe günü güneş batınca hacılar Arafat'tan Müzdelife'ye hareket ederler. Arefe günü, Arafat'ta hacılar, vakitlerini dua, namaz, zikir, tesbih, va'z dinleme, Kur'ân okuma vb. ibadetlerle geçirirler.

Peygamberimiz arefe gününün faziletine ilişkin olarak "Arefe gününden daha çok Allah'ın cehennem ateşinden insanları âzat ettiği bir gün yoktur" buyurmuş, yine "Arefe günü tutulan orucun bundan önce ve sonra birer yıllık günahları örteceği Allah'tan umulur" dediği (Müslim, “Sıyâm”, 196-197) nakledilmiştir.

Arefe günü sabah namazından itibaren bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar yirmi üç vakit farz namazların peşinden, selâmdan sonra teşrik tekbiri getirmek vaciptir.

KURBAN NEDİR?

Sözlükte “yaklaşmak, Allah’a yakınlık sağlamaya vesile olan şey” anlamına gelen kurban, dinî bir terim olarak, “ibadet maksadıyla belirli bir vakitte belirli şartları taşıyan hayvanı usulünce boğazlamak, ya da bu şekilde boğazlanan hayvan” demektir. Arapça’da bu şekilde kesilen hayvana udhiyye denilir.

İnsanlık tarihi boyunca hemen bütün dinlerde kurban uygulaması mevcut olmakla birlikte şekil ve amaç yönüyle aralarında farklılıklar bulunur. Kur’an’da Hz. Âdem’in iki oğlunun Allah’a kurban takdim ettiklerinden söz edilir (el-Mâide 5/27); bir başka âyette de ilâhî dinlerin hepsinde kurban hükmünün konulduğuna işaret edilir (el-Hac 22/34). Ancak Yahudilik ve Hıristiyanlık’ta kurban telakkisi bir hayli değişikliğe uğramıştır. Hıristiyanlık’ta İsâ’nın çarmıha gerildiği ve bunun insanoğlunun aslî günahına karşı Baba’nın oğlu İsâ’yı feda etmesi olduğu inanışıyla kurban telakkisi özel bir anlam kazanmıştır.

İslâm’da kurbanın dinî hükmüyle ilgili olarak Kur’an’da, Hz. Peygamber’in sünnetinde önemli açıklamalar yer almış, bu çerçevede oluşan fıkıh kültüründe de konu hakkında ayrıntılı bilgi ve hükümler derlenmiştir.

Kurban gerek fert gerekse toplum açısından çeşitli yararlar taşıyan mali bir ibadettir. Kişi kurban kesmekle Allah’ın emrine boyun eğmiş ve kulluk bilincini koruduğunu canlı bir biçimde ortaya koymuş olur. Müminler her kurban kesiminde Hz. İbrâhim ile oğlu İsmâil’in Cenâb-ı Hakk’ın buyruğuna mutlak itaat konusunda verdikleri başarılı sınavın hâtırasını tazelemiş ve kendilerinin de benzeri bir itaate hazır olduğunu simgesel davranışla göstermiş olmaktadır.

KURBAN KESERKEN NELERE DİKKAT EDİLMESİ GEREKİR?

1. Usulüne göre bir kesim yapmış olmak için hayvanın yemek ve nefes borularıyla, iki atardamarından en az birinin kesilmesi gerekir. Bu şekilde yapılan bir kesim sırasında, hayvanın omuriliğinin kesilmesi mekruhtur. Bu konuda etlik kesim ile kurbanlık kesim arasında bir fark yoktur.

2. Hayvanın canı çıkmadan başının gövdesinden ayrılmamasına özen gösterilmelidir.

3. Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet edilmemelidir. Bu nedenle hayvanlar ehil kişiler tarafından kesilmeli ve kesim işlemi süratli bir şekilde yerine getirilmelidir.

4. Çevre temizliği için gerekli tedbirler alınmalıdır.

2018 YILINDA YAPILACAK RESMİ TATİLLER LİSTESİ

– 15 Temmuz Demokrasi Bayramı (Pazar günü)

– 20 Ağustos Kurban Bayramı Arifesi (Pazartesi günü) resmi tatil

– 21 Ağustos Kurban Bayramı 1.gün (Salı günü) resmi tatil

– 22 Ağustos Kurban Bayramı 2.gün (Çarşamba günü) resmi tatil

– 23 Ağustos Kurban Bayramı 3.gün (Perşembe günü) resmi tatil

– 24 Ağustos Kurban Bayramı 4.gün (Cuma günü) resmi tatil

– 30 Ağustos Zafer Bayramı (Perşembe günü) resmi tatil

– 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı (Pazartesi günü)

YORUMLAR 7
 • okuyaydınız. 1 hafta önce Şikayet Et
  O kadar beğenmiyorsanız okusaydınız size kimse okumayın mı dedi. Ha maddi durumum yoktu ondan okuyamadım diyorsanız bu da bahane değil. Çünkü benimde maddi durumum yoktu ama devletimizin her bölgede yatlı okulları var gittim onlarda kaldım okudum. üniversiteyi de sadece öğrenim kredisi alarak okudum. şimdi maddi durumu bahane ederek okuyamadım bahanesine sığınmayın. Okumak kolay değil ama okuyup bir yerlere gelen ve onlara verilen haklara da her fırsatta saldırmayı bırakın artık.
  Cevapla
 • sorunlu 4 hafta önce Şikayet Et
  arkadaşim banane o kdr yol gidisen benim sorunumdur ben aliyam 1500 tl ücret sen alisan 4000 tl maaş hayret bişi
  Cevapla
 • nur 2 hafta önce Şikayet Et
  sen nerelisin kardeşş
  Cevapla
 • ... 1 ay önce Şikayet Et
  program yazıyorsun diye bütün haklar senin mi. sen de 3 saat yol giderken işçilere mi sordun. üniversite mezunu olup özelde calışan milyon insan var. bu kadar BEN merkezli olmayın
  Cevapla
 • Yorumcu 3 ay önce Şikayet Et
  Çalışanlar demesek daha doğrusu devlet kurumu personeli bana kalırsa bence tatili hak eden bedenen çalışan haftanın 6 günü çalışanlar bu tatil yapılıyorsa herkese eşit yapılmalı yoksa bunun hayrı olmaz mantık şu olamamalı trafik rahatlıyor şu bu denmemeli trafiğe çözüm bulmak istiyorsanız herzaman yoğunluk olan bölgeye ek şerit vererek trafiği daha azaltabilirsiniz ücretsiz geçişleri ya erken başlatır veya sabah 7 uygulamaya sokarsın ki millet beklemesin :)
  Cevapla
 • Velican 1 hafta önce Şikayet Et
  3 saat yol gideceğime, daha yakından ev alır yada kiralardım. Olmadı, şehri değiştirir yine de her gün 3 saat eziyete katlanmazdım. Ha maaşı 5-6 bin ise, o zaman sıkıntı yok, yollar gitmeyle aşınmaz. Kimseye dert yanmaya da gerek yok. Ya bu işi yapmayacaksın, yapıyorsan hakkını her türlü vereceksin.
  Cevapla
 • Ateş 2 ay önce Şikayet Et
  Sen benim gibi her gün sabahın köründe kakıp 3 saat yol git de göreyim seni. 1 saat 10 dk. yolculuktan sonra 20 dk uykusuz yol yürüyoruz. İşçiler dersten kaçarken bana mı sordu? Benim gibi program yazabiliyorlar mı?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Aykut Kocaman ile yollar resmen ayrıldı!
Saadet adayı istifa edip AK Parti'ye katıldı!