ABD'den dev ülkeye bir yaptırım daha!

ABD, Rus jeti ve S-400 alması nedeniyle Çin'e yaptırım kararı aldı. ABD'li yetkili Çin'e yaptırımların en kısa sürede uygulanacağını söyledi.

ABD'den dev ülkeye bir yaptırım daha!
ABD'den dev ülkeye bir yaptırım daha!
GİRİŞ 21.09.2018 02:12 GÜNCELLEME 21.09.2018 05:02
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

ABD Başkanı Donald Trump, Çin'den ithal edilen 200 milyar dolarlık ürüne 24 Eylül'den itibaren yüzde 10 ek gümrük vergisi uygulanacağını bildirmesinden sonra Çin'den ABD'nin yaptırımına cevap gelmişti.

ABD'DEN RUSYA'YA YENİ YAPTIRIMLAR

 

 

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya'da savunma ve  istihbarat alanlarında rol oynayan 33 kişi ve kuruluşu "Özel Belirlenmiş Kişiler"  listesine ekledi. Bakanlık ayrıca, Rusya ile askeri alandaki ilişkisinden dolayı  Çinli bir askeri kurumu da yaptırım listesine aldı. 

Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Donald Trump'ın "Yaptırımlar Yoluyla  Amerika'nın Düşmanlarıyla Mücadele" (CAATSA) yasası kapsamında yeni imzaladığı  bir başkanlık kararnamesi uyarınca Rusya'ya yeni yaptırımlar getirdi.

Bakanlık Sözcüsü Heather Nauert imzalı yazılı açıklamada, Trump'ın  verdiği yetkiye dayanarak söz konusu yaptırım kararlarının alındığı bildirildi.

Buna göre ABD, Rusya Federasyonu'nda askeri ve istihbarat alanlarında  görevi bulunan 30 kişi ve 3 kuruluşu, CAATSA'nın 231. bölümündeki "Özel  Belirlenmiş Kişiler" listesine ekledi. Söz konusu listeye eklenen kişi ve  kuruluşlarla bundan sonra iş yapan kişi ve kuruluşlar ABD yaptırımlarına maruz  kalabilecek.

Öte yandan Bakanlık, aynı açıklamasında Rusya Federasyonu ile askeri  ilişkisi nedeniyle Çin'e ait askeri bir kurumu ve kurumun direktörünü de yaptırım  listesine aldı.

Açıklamada, söz konusu Çinli kurumun, zaten "Özel Belirlenmiş Kişiler"  listesinde yer alan bir Rus askeri firmasıyla alışveriş yapması ve Moskova'dan  savaş uçağı ve füze sistemleri alınmasında rol oynaması nedeniyle yaptırıma maruz  kaldığı ifade edildi.

Kongre'den geçen yıl temmuz ayında geçen "Yaptırımlar Yoluyla  Amerika'nın Düşmanlarıyla Mücadele" yasası, Rusya'nın Ukrayna'ya müdahalesi ve  ABD başkanlık seçimlerine müdahale girişimi nedeniyle Moskova'ya yaptırımlar  getirilmesinin önünü açmıştı.

ETİKETLER
çin
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • SERJ 1 yıl önce Şikayet Et
  Sonun Başlangıcına Girilmiş
  Cevapla
 • Bahri 1 yıl önce Şikayet Et
  Tabiatin kuralina gore hem askeri hemde ekonomik dev isen iste boyle istedigine posta koyarsin.Darilip gucenmeye gerek yok.Calis sende yap.
  Cevapla
 • Yeli ₺₺₺ 1 yıl önce Şikayet Et
  Top sende çin. Penaltı verdi.
  Cevapla
 • payiyaht 1 yıl önce Şikayet Et
  Siz kendinizi ne zannediyorsunuz yaaa
  Cevapla
 • sado 1 yıl önce Şikayet Et
  bu adam tam bir hasta
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Nisan ayında faizler düştü! Ödemeler ertelendi
Hollanda’da 19 çocukta coronayla bağlantılı yeni hastalık görüldü