Almanya: Türkiye'nin arkasındayız

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, mültecilere ilişkin yapılan Avrupa Birliği (AB)-Türkiye mutabakatının arkasında olduklarını ve bu mutabakattan doğan taahhütleri yerine getireceklerini söyledi.

Almanya: Türkiye'nin arkasındayız
Almanya: Türkiye'nin arkasındayız
GİRİŞ 16.09.2019 15:02 GÜNCELLEME 16.09.2019 17:00
Bu Habere 37 Yorum Yapılmış

Maas, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

 

 

AB’nin en acil çözmesi gerektiği konulardan birinin göç konusu olduğunu belirten Maas, "Halen daha çok insanın, Türkiye’den Yunanistan’a özellikle deniz yoluyla gelmesini endişeyle izliyoruz. Biz AB-Türkiye mutabakatının arkasındayız ve taahhütlerimizi yerine getireceğiz.” dedi.

Maas, geçen hafta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefonda görüştüğünü ve Türk tarafının da bu mutabakattan doğan taahhütleri yerine getireceğinden hareket ettiklerini kaydetti.

 

 

Yunanistan hükümetinin mültecilerin ulaştığı adalardaki durumun iyileştirilmesine yönelik aldığı önlemlerin mülteci sorununun çözümü için önemli olduğunu ifade eden Maas, “Göç konusunda ortak çıkarlarımız var. Yunanistan göçmenlerin ilk ulaştığı ülke. Almanya ise mültecilerin ulaşmayı hedefledikleri ilk ülke." diye konuştu.

Maas, Yunan mevkidaşıyla Akdeniz’in doğusunda sondaj faaliyetlerini de ele aldıklarını aktararak, bu konuda AB Konseyinin Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nden yana açık bir tutum sergilediğini bildirdi.

Anlaşmazlığın daha fazla artmasını istemediklerini belirten Maas, "Gerilimin düşmesine katkı sağlamak istiyoruz. Genel olarak Kıbrıs konusunda yeniden diyaloğa girilmesinin önemli olacağına inanıyorum. Bu tür olaylar bunu zorlaştırıyor." ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan'da petrol tesislerine saldırıyı kınadı

Maas, Suudi-Arabistan’da iki petrol tesisine yönelik düzenlenen saldırıları sert şekilde kınadığını dile getirerek, bu saldırıların hiçbir şekilde haklı çıkarılmayacağını vurguladı.

Partnerleri ile saldırılardan kimin sorumlu olduğunu ve bunun nasıl gerçekleştiğini analiz ettiklerini söyleyen Maas, "Bunu sağduyulu bir şekilde yapmamız lazım ancak durum endişe verici." değerlendirmesinde bulundu.

Dendias'ın açıklamaları

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias da mülteciler konusunda Almanya’nın verdiği katkıyı değerli bulduklarını ifade ederek, "Mülteci ve göç akınlarının tekrar kaygı verici boyutlara çıkacağı beklentisi var." dedi.

Bu konudan etkilenen ülkelerin dayanışma göstermesi gerektiğini belirten Dendias, 2016’nın mart ayında yapılan AB-Türkiye mutabakatının özellikle uygulamasının önemli olduğunu kaydetti.

Dendias, Yunanistan'ın İkinci Dünya Savaşı'nda Nazilerin neden olduğu zarara karşılık Almanya'dan talep ettiği tazminata ilişkin bir soruya, Almanya ile görüş ayrılığı yaşadıkları konular bulunduğunu dile getirerek, "Bu görüş ayrılıkları ilişkileri zehirlemeyecek. Bunlar ilişkilerin bir parçası olarak kalacak. Bu konu sonunda hak ettiği şekilde çözülecek." şeklinde konuştu.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
suriye
YAZDIR
YORUMLAR 37
 • Eren 8 ay önce Şikayet Et
  Sakın aynı hatayı yapmamalıyız. Tekrar aynı şekilde Mülteciler Türkiye’de kalsın. Avrupa maddi yardım sağlasın , diye bir şey olamaz. Avrupa’da bizden kat be kat , Zengin Ülkeler vardır. Herkes arasında mültecileri paylaşsınlar... ve Türkiye’ye Verdiği Avrupa Vize muafiyeti için yıllardır bekliyoruz....
  Cevapla
 • Eren 8 ay önce Şikayet Et
  Bence mülteciler paylaşılmak lazım.Çünkü Türkiye artık kaldıramaz bunu , Türkiye milleti de Artık istemiyor. Avrupa Tek maddi değil, Verdiği Vize muafiyeti hemen uygulaması gerekir. Bu 8. Yıllık zamanda hep arkamızdan vurdunuz. Yeni bir Anlaşma veya Verdiğiniz bütün Sözleri yerine getirin .... Bu mülteciler yalnız Türkiye meselesi değil , Avrupa meselesidir.
  Cevapla
 • KOC almanya 8 ay önce Şikayet Et
  Hic yanimizda olmadiniz hep arkamizda durdunuz, sirtimizdan vurdunuz.
  Cevapla
 • iyi de kardeşim 8 ay önce Şikayet Et
  8 yıldır neredesiniz elinizi tutan mı var diye adama sormazlar mı... Türkiye bu suriye konusunda mülteciler konusunda iğneyi Ab ye batır dı çuvaldızı kendisine batır dı bunu da anlamak mümkün değil yani...
  Cevapla
 • Murat 8 ay önce Şikayet Et
  Bir nazi sureti görüyorum bakınca.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Serrac, zafer kutlamalarını uçaktan seyretti
Libya'da son dakika gelişmesi: Operasyon başlatıldı! Sirte geri alındı