Trump: Ben olmasaydım 14 dakikada yeryüzünden silinirdi

ABD Başkanı Donald Trump, Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'ndeki hükümet karşıtı protestolara ilişkin, "Ben olmasaydım, Hong Kong 14 dakikada yeryüzünden silinmiş olurdu." dedi.

Trump: Ben olmasaydım 14 dakikada yeryüzünden silinirdi
Trump: Ben olmasaydım 14 dakikada yeryüzünden silinirdi
GİRİŞ 22.11.2019 23:57 GÜNCELLEME 22.11.2019 23:57
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

Trump, Fox News kanalında yayımlanan "Fox & Friends" programına telefonla bağlanarak, Hong Kong'daki protestolara ilişkin açıklamalarda bulundu.

'14 DAKİKA YERYÜZÜNDEN SİLİNİRDİ'

Çin'e karşı Hong Kong'u koruduğunu savunan Trump, "Ben olmasaydım, Hong Kong 14 dakikada yeryüzünden silinmiş olurdu." diye konuştu.

'LÜTFEN BUNU YAPMA DEDİM'

Trump, "Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Hong Kong'un dışında bir milyon asker tutuyor ve sırf ben istedim diye bu askerler içeri girmiyor. Ben Şi'ye 'Lütfen bunu yapma, bunun ticaret anlaşmasına çok büyük olumsuz etkisi olur' dedim." ifadelerini kullandı.

Çin ile yapılacak bir ticaret anlaşmasının önemli olduğunu vurgulayan Trump, "Hong Kong'un yanında durmalıyız ama ben aynı zamanda Çin lideri Şi'nin de yanındayım." değerlendirmesinde bulundu.

TASARI SORUSUNA YANIT VERMEDİ

Trump, Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio tarafından sunulan ve Kongrenin her iki kanadından da geçen "Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası" başlıklı yasa tasarısını imzalayıp imzalamayacağına ilişkin soruyu ise yanıtsız bıraktı.

Tasarı, Hong Kong'daki gösterilerde uygulanan şiddet ve insan hakları ihlallerinden sorumlu olan Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngörüyor.

Ayrıca, ABD Dışişleri Bakanlığından Hong Kong'un özerklik statüsünde değişim olup olmadığına ilişkin yılda en az bir kere rapor istenirken, Hong Kong ve ABD arasında özel ticaret ilişkisi kurulması çağrısında bulunuluyor.

HONG KONG'DAKİ PROTESTOLAR

Hong Kong'da haziranda şüphelilerin Çin'e iadesi yasa tasarısına karşı başlayan demokrasi yanlısı protestolarda, son haftalarda protestocular ile polis arasındaki çatışma ve şiddet olayları artmıştı.

Tasarı, 23 Ekim'de resmen geri çekilmesine rağmen protestocular, "demokratik reform" talepleriyle eylemleri sürdürme kararı almıştı.

Göstericiler, tasarının geri çekilmesiyle protestoların "ayaklanma" olarak adlandırılmasına son verilmesini, polis şiddetinin soruşturulması için bağımsız komisyon kurulmasını, tutuklanan protestoculara af çıkarılmasını ve kentte siyasi reform sürecinin yeniden başlatılmasını içeren 5 talep öne sürüyor.

Resmi verilere göre, Hong Kong'da hazirandan bu yana yaklaşık 5 bin protestocu gözaltına alındı.

YAZDIR
YORUMLAR 34
 • Tepp90 8 ay önce Şikayet Et
  Çok sağol Trump, sen olmasaydın bugün hiç birşey olmazdı!
  Cevapla
 • Hamza kaplan 8 ay önce Şikayet Et
  Doğru söylemiş, bu adam gerçekten uğraş veriyor. Ve zamanla bu adam çok kıymete biner,,, ancak tabiki amerika bizim samimi dostumuz DEĞİLDİR..
  Cevapla
 • birisi 8 ay önce Şikayet Et
  Olaylar durulsun idamlar gelir.
  Cevapla
 • hasan 8 ay önce Şikayet Et
  sen ne mubarek adamsın trump
  Cevapla
 • Türkoğlu 8 ay önce Şikayet Et
  o zaman abd girsin ne varsa temizlesin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Putin'in açıklaması sonrası piyasalar coştu! Altın için önemli tahmin
Yunanistan'dan Türkiye çağrısı: Acilen yapalım! AB teklifi kabul etti, Ankara'dan sert tepki