Trump NATO zirvesine giderken konuştu: Ülkemiz için bir utanç!

ABD Başkanı Donald Trump, Demokratların hakkındaki azil soruşturmasının Adalet Komitesindeki oturumlar için, kendisinin ülkeyi temsil etmek üzere NATO zirvesine gideceği günü bilerek seçtiğini iddia etti. Trump, bu seyahat başkan olarak yaptığımız en önemli seyahatlerden biri ve bunu yapmaları ve azil konusunu masaya koymaları ülkemiz için bir utançtır." değerlendirmesinde bulundu.

Trump NATO zirvesine giderken konuştu: Ülkemiz için bir utanç!
Trump NATO zirvesine giderken konuştu: Ülkemiz için bir utanç!
GİRİŞ 03.12.2019 00:14 GÜNCELLEME 03.12.2019 00:14
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Trump, NATO'nun kuruluşunun 70'inci yıl dönümü dolayısıyla 3-5 Aralık'ta düzenlenecek NATO Liderler Toplantısı'na katılmak üzere İngiltere'ye gitmeden önce Beyaz Saray bahçesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Temsilciler Meclisi Adalet Komitesinde bugün başlayan azil soruşturması oturumlarına katılmayı veya temsil edilmeyi reddetmesine ilişkin soruları yanıtlayan Trump, soruşturmayı "oyun" olarak niteledi.

'ÜLKEMİZ İÇİN BİR UTANÇ'

Trump, "Demokratlar, radikal solcu Demokratlar, hiçbir şey yapmayan Demokratlar, tam bir yıl önceden planlanan NATO seyahatine gideceğim zaman (azil soruşturması oturumlarına) karar verdi. Bu seyahat başkan olarak yaptığımız en önemli seyahatlerden biri ve bunu yapmaları ve azil konusunu masaya koymaları ülkemiz için bir utançtır." değerlendirmesinde bulundu.

 

 

'130 MİLYAR DOLAR DAHA ALINMASINI SAĞLADIK'

Trump, zirvede birçok ülke lideri ile bir araya geleceğini belirterek, NATO üyesi ülkelerin örgüt için daha fazla harcama yapması gerektiği yönündeki açıklamasını yineledi.

NATO üyesi ülkelerin savunma harcamaları konusundaki yükümlülüklerini yerine getirmesi yönündeki ısrarını "Amerikan halkı için mücadele" olarak yorumlayan Trump, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in de kendisini bu konuda takdir ettiğini söyledi.

Trump, "Bizim için hiç adil bir durum değil bu. Bildiğiniz üzere biz çok çok fazla ödeme yapıyoruz. Genel Sekreter Stoltenberg de ifade etti, koruduğumuz ancak ödemelerini yapmayan ülkelerden ekstra 130 milyar dolar daha alınmasını biz sağladık. İhmal edip ödemiyorlardı. Bunları konuşacağız. Daha başka çok şey konuşacağız." diye konuştu.

Konuyla ilgili Twitter hesabından da açıklama yapan Trump, "Seçilmemden önceki 30 yılda NATO harcamaları üçte iki oranında azalmıştı ve sadece 3 NATO üyesi finansal yükümlülüklerini yerine getiriyordu. Göreve geldiğimden beri yükümlülüklerini yerine getiren NATO müttefiklerinin sayısı ikiye katlandı ve NATO harcamaları 130 milyar dolar civarında arttı." ifadelerini kullandı.

BREZİLYA VE ARJANTİN'E EK GÜMRÜK VERGİSİ

Trump, sabah saatlerinde Twitter hesabından Brezilya ve Arjantin'e yönelik çelik ve alüminyum ithalatında ek gümrük vergilerini yeniden getirdiklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Brezilya ve Arjantin, devasa bir devalüasyonun başını çekiyor ki bu da çiftçilerimiz için iyi değil. Bu yüzden hemen yürürlüğe konmak üzere bu ülkelerden ABD'ye gelen çelik ve alüminyuma yönelik ek gümrük vergilerini yeniden getirdim. Aynı şekilde Merkez Bankasının da (FED) bazı ülkelerin, sayıları hiç de az değil, devalüasyonla güçlü dolarımızdan faydalanmaması için harekete geçmesi gerekir. Bu durum, üretici ve çiftçilerimizin ürünlerini adil şekilde ihraç etmesini oldukça zorlaştırıyor. Faizleri düşürün veya gevşetin."

ETİKETLER
londra
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • mahmut 8 ay önce Şikayet Et
  abdnnin başından trump chpnin başından kemal amca gitmesin.
  Cevapla
 • Yusuf 8 ay önce Şikayet Et
  Bir markanın "çok da önemli değil ama reklamın sloganı güzel " Güvenimizi kaybetmekten ise paramı kaybetmeyi tercih ederim." ABD Güvenilir bir ülke değil d, ama Ülkeler yinede iş yapıyorlar dı Ama! ABD nerde ise Ticari ilişkilerini "Yaptırımlar, tehditler... gibi bir çok Kötü tavır ve ilişkiler ile Dünya genelin de GÜVEN i KAYBETTİ her ülke bir silah f35 gibi yada ürün alır, ortak proje katılır, ABD de bir yatırım yapar isek ileri de Bugün bu sorunu yaşayan ülke ve firmalar durumuna biz de düşebiliriz...
  Cevapla
 • Miso 8 ay önce Şikayet Et
  Trump ın bileti çoktan kesilmişti.Yerine kim gelecek,abd ile sorunlar nasıl çözülecek buna kafa yormak lazım.Joe biden ı büyük ihtimalle başkan yapacaklar son zamanlarda yıldızını parlatıyorlar.
  Cevapla
 • ADEM 8 ay önce Şikayet Et
  Trump amca bunlara savaş aç yoksa senin sonunu getirecekler
  Cevapla
 • Ahmet 8 ay önce Şikayet Et
  Oy kazanmaya çalışıyor mağdurum olan benim diyor işte. Yakında seçimler var ABD’de ve şimdiden seçim havasına girdiler. Bu adam giderse bundan sonra gelecek adam çok daha beter olur. Trump’ın şu an en büyük düşmanı Çin ve AB. Avrupa’ya ve Çin’e ticaret savaşı açtı bizide karşısına alamaz çünkü çok stratejik bir bölgede duruyoruz kimle iş tutarsak o kazanır o yüzden bize ihtiyacı var.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Başkan Erdoğan'dan Akdeniz ülkelerine tarihi öneri
Marka marka en ucuz sıfır otomobil fiyatları