Trump 'heykelleri koruma' kararnamesini imzaladı

Siyahi George Floyd'un polis şiddeti sonucunda ölümünün ardından yaşanan gösterilerde, bazı tarihi anıt ve heykeller yıkıldı. Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan ve bu anıtları koruyacağını söyleyen ABD'de Başkan Donald Trump, sözünü tuttu. Trump, "heykelleri koruma" kararnamesini resmen imzaladı.

Trump 'heykelleri koruma' kararnamesini imzaladı
Trump 'heykelleri koruma' kararnamesini imzaladı
GİRİŞ 27.06.2020 06:27 GÜNCELLEME 27.06.2020 11:31
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

ABD Başkanı Donald Trump, ülkedeki tarihi anıt ve heykellerin korunmasını öngören başkanlık kararnamesini imzaladığını, Twitter hesabından duyurdu. Trump, açıklamasında, "Amerikan anıtlarını ve heykellerini korumak ve son dönemde yaşanan şiddet içeren suçlarla mücadele için çok güçlü bir kararnameyi imzalama imtiyazına eriştim. Büyük ülkemize karşı bu yasa dışı eylemlere başvuranları uzun hapis cezaları bekliyor" ifadelerini kullandı.

 

Öte yandan Trump, hafta sonunu New Jersey'de kendisine ait tatil yerleşkesinde geçirmekten vazgeçtiğini belirterek Washington'da kalıp kanun ve nizamın uygulandığından emin olmayı tercih ettiğini kaydetti.

ARTAN PROTESTOLAR

 

25 Mayıs'ta Minneapolis kentinde siyahi George Floyd'un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından ülke genelinde yaklaşık 2 hafta süren geniş katılımlı gösteriler düzenlenmişti. Bu gösteriler esnasında ve sonrasında ülkenin farklı yerlerindeki kölelik yanlısı tarihi şahsiyetlere ait heykeller, göstericiler tarafından hedef alınmış; bazıları yıkılmıştı. Trump, ABD’deki tarihi anıt ve heykellere zarar vermeye çalışanlara karşı sert yaptırımlar uygulamak için adım atılacağının sözünü vermişti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Dermanbey 2 ay önce Şikayet Et
    Bunlarda Put cu ,bizdekiler gibi...
    Cevapla
  • Mert 2 ay önce Şikayet Et
    Delidir ne yapsa yeridir
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Koronavirüs çıktı, AB Liderler Zirvesi ertelendi
Son dakika: Erdoğan, Merkel ve Michel ile görüştü, üçlü zirveden çarpıcı karar