Rus büyükelçi Matsegora: Kim Jong'u kızdıran karısının hedef alınması oldu

Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki gerilim devam ediyor. Konuya ilişkin Rusya’nın Pyongyang Büyükelçisi Aleksandr Matsegora, Pyongyang ile Seul arasında son dönemde yaşanan gerginliğin başlıca sebebinin, Güney Kore’de basılan propaganda broşürlerindeKim Jong-un’un eşinin ahlaksızca ve rencide edici biçimde hedef alınması olduğunu söyledi.

Rus büyükelçi Matsegora: Kim Jong'u kızdıran karısının hedef alınması oldu
Rus büyükelçi Matsegora: Kim Jong'u kızdıran karısının hedef alınması oldu
GİRİŞ 30.06.2020 15:33 GÜNCELLEME 30.06.2020 15:36
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Kuzey Kore ile Güney Kore arasında yeniden soğuk rüzgarlar esiyor. Uzun bir aranın ardından barış iklimine kavuşan iki komşu, çok geçmeden yeniden kavgaya tutuştu. 

 

 

Rusya’nın Pyongyang Büyükelçisi Aleksandr Matsegora, Pyongyang ile Seul arasında son dönemde yaşanan gerginliğin başlıca sebebinin, Güney Kore’de basılan propaganda broşürlerinde bu kez Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un eşinin ahlaksızca ve rencide edici biçimde hedef alınması olduğunu söyledi.

PROVOKATİF GÖRSEL

Matsegora’ya göre, 31 Mayıs’ta basılan yeni broşürde Kuzey Kore First Lady’si Ri Sol-ju’nun provokatif bir görselinin kullanılması Pyongyang’ı kızdırdı.

 

 

Rus basınına açıklamada bulunan Matsegora, “Bu tür broşürler ilk kez yayınlanmıyor, geçen yıl 10 kez basıldı. 31 Mayıs’ta yeni broşürler basıldı ve bunlar Kuzey Kore'yi rahatsız edip ciddi derecede öfkelenmesine yol açtı. Bu kez broşürlerde Kim’in eşine odaklı, ahlaka daha bir aykırı, rencide edici bir propaganda tarafı vardı. Öte yandan her şey düşük kalitede bir formatla photoshop’la yapılmıştı” ifadelerini kullandı.

BARDAĞI TAŞIRAN SON DAMLA

“Bu elbette kabul edilemez ve Kuzey Kore’nin yoğun öfkesine yol açtı. Hem de sadece yönetiminin değil, halkının da” diyen Matsegora, yapılan bu son propagandanın bardağı taşıran son damla olduğunu belirtti.

İki taraf arasındaki propaganda kampanyaları uzun zamandır bir ithilaf meselesi, ancak Pyongyang bu kez sınırdaki Kaesong kasabasında bulunan irtibat ofisi binasını havaya uçurmuş, ayrıca askeri tedbir kullanmakla tehdit etmişti.

YENİ LİDER İDDİALARI YALANLANDI

Öte yandan Matsegora, Kim’in kız kardeşi Kim Yo-jong’un ülkenin yeni lideri olarak eğitildiği iddialarını yalanladı.

Kız kardeşin ciddi bir siyasi ve dış politika deneyimi olmasına rağmen çok genç olduğunu belirten Matsegora, “Yönetime gelmek için eğitildiğini söylemek için hiçbir neden yok. Ülkede kimse kendini ‘iki numara’ olarak nitelendirmeye cüret edemiyor. Kendisine de iki numaralı kişi olup olmadığını sorsanız, net bir ‘hayır’ derdi” ifadelerini kullandı.

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Hacivat 1 hafta önce Şikayet Et
    Simarik cocuk bir gün sopa yiyecek akillanacak kücük roket adam
    Cevapla
DİĞER HABERLER
81 ilden ilk sonuçlar alındı! O kent İstanbul'u geride bıraktı...
AP'de Türkiye'yi düşman görenlere ağzının payını verdi: Haçlı seferi zamanı değil!