Erdoğan açıkladı! Türkiye'den İspanya'ya uçak gemisi teklifi

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesini değerlendiren İspanyol basını, Erdoğan'ın İspanya'ya, uçak gemisi ve yeni denizaltılar inşa etmek için işbirliği teklifinde bulunduğunu yazdı.

GİRİŞ 18.11.2021 13:17 GÜNCELLEME 19.11.2021 08:11
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

İspanyol El Pais gazetesinde "Türkiye, İspanya'ya bir 'mega uçak gemisi' ve yeni denizaltılar inşa etmek için işbirliği teklif ediyor" başlığıyla yayımlanan haberde, Başbakan Pedro Sanchez ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Beştepe'de yaptığı görüşme analiz edildi.

Miguel Gonzalez imzasıyla çıkan haberde, iki ülkenin yakın ilişkisine değinildi. Erdoğan ve Sanchez görüşmesi sonrası, İspanya ve Türkiye arasında artırılacak savunma sanayii işbirliğine vurgu yapılan haberde, "Türkiye, İspanyol Navantia tarafından tasarlanan ve 2022'nin ilk çeyreğinde faaliyete geçmesi beklenen bir amfibi hücum gemisi (TCG Anadolu) inşa etti. İspanyol kamu tersanesi ile yapılan sözleşmede ikinci bir gemi inşa etme seçeneği de var. Ancak Erdoğan, ilkinden daha büyük bir gemi istediğini toplantıda açıkça belirtti" denildi.

Erdoğan, Sanchez'i Beştepe'de ağırladı.

"İSPANYA, TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİĞİNİ DESTEKLİYOR"

İspanya'nın, Türkiye'nin Avrupa'daki en iyi ortaklarından biri olduğu belirtilen değerlendirmede, "İspanya, Türkiye'nin Avrupa'daki en iyi ortaklarından biri. İspanya, bu dayanışmanın bir göstergesi olarak 2015'ten bu yana Suriye sınırında bir dizi Patriot sistemlerini tutuyor. Türkiye'nin AB üyeliğini, Gümrük Birliğine katılmasını ve vize serbestisi hedefini destekliyor" denildi.

TCG Anadolu

ERDOĞAN: İSPANYA İLE DAHA BÜYÜK BİR GEMİ YAPMAK İSTİYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sanchez ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında, Türkiye ve İspanya'nın, Avrupa'nın doğu ve batı ucunda Avrupa'nın güvenliğinin ve refahının köşe taşı olarak stratejik konuma haiz iki NATO müttefiki olduğunu söyleyerek, "İspanya 2015 senesinden bu yana Türkiye'de konuşlu Patriot sistemleri ile ittifak dayanışmasının nasıl olması gerektiğini göstermektedir. Maalesef yine birçok NATO ülkesi buradaki Patriotlarını alıp götürürken İspanya bunu yapmamıştır. Bu vesileyle İspanyol dostlarımıza bir kez daha şansım ve milletim adına teşekkür ediyorum. İspanya'nın bu tutumunun diğer bazı müttefiklerimizce de örnek alınmasını temenni ediyorum. Özellikle savunma sanayi alanında İspanya ile birçok ortak proje yürütüyoruz. Ülkelerimizin potansiyelini göz önünde bulundurarak bu alandaki iş birliğimizi daha da derinleştirmeyi özellikle arzu ediyoruz. Biliyorsunuz İspanya ile birlikte uçak gemisini (TCG Anadolu) yaptık ve şu anda artık denize indirmiş vaziyetteyiz, ama biz inşallah bir de şimdi bunun çok daha büyüğünü yine İspanya ile birlikte yapalım istiyoruz. Bu konuda değerli dostumla mutabıkız. Savunma sanayiinde birlikte yapabileceğimiz çok şeyler var; İHA, SİHA, Akıncı gibi. İspanya'nın kendi ürünlerini paylaşabilme imkanımız da olacak" ifadelerini kullanmıştı.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 45
 • Kamil 2 yıl önce Şikayet Et
  Önce halkı geçim zorluğundan kurtarmalı.
  Cevapla
 • AhmeT 2 yıl önce Şikayet Et
  Ağbi Izmir' e acil 10 adet heykel lazım.
  Cevapla
 • Dadaş1025 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah'ına kurban.
  Cevapla
 • irfan ünal 2 yıl önce Şikayet Et
  Anadolu toprakları dünyanın en büyük ucak gemisi..
  Cevapla
 • Ömer dadaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Anadolu topraklarını böyle mi koruyacaksın düşman ülkeni istila etmiş gemin yok uçağın yok silahın yok düşmanın km lerce uzaktan füzeleri uçakları gemileri taş üstünde taş kalmayacak bombardıman edecek sen anadolu topraklarını peşkeş çekersin
  Cevapla
 • kolluk kuvvetleri 2 yıl önce Şikayet Et
  Afrikada abilik yapıyorsun türkiyeden nasıl kaldırıp müdahale edecen uçaklarla?
  Cevapla
 • Vatansever Bayburtlu 2 yıl önce Şikayet Et
  Şu uçak gemisi tr için çok önem arz eder ve caydırıcı lik verir.tr için büyük bir uçak gemisi acilen lazımdır.biraz masraflı olabilir ama ihtiyacımız var bu gemiye.
  Cevapla
 • İskender 2 yıl önce Şikayet Et
  Sözde Kafkasyalı, çek git Moskof Zalimine bişeyler atsana, ayrıca sana Memleket İşlerinde söz düşmez, haddini bil..
  Cevapla
 • Kafkasyalı 2 yıl önce Şikayet Et
  biraz değil epey masraflı olur, çünkü iş sadece onunla kalmıyor, uçak gemisini koruyacak kruvazör ve destroyer gemileri de gerekiyor, parasını verip tersanede inşa etmek de yetmiyor, bu filonun seyrüsefer harcaması ülkeyi batırır.
  Cevapla
 • Ahmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Önce o uçak gemisine inip kalkabilecek TFX savaş uçağımızı bitirelim inşallah uçak gemiside ozamana kadar tamamlanır ispanya ile birlikte anlaşmışlar zaten
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Diyarbakır'da kar maskesi ile kahvehaneye girip tüfeklerle ateş açtılar
İran'dan, İsrail'e saldırı duyurusu! Rusya da resmen harekete geçti