Mısırlı sanatçı, madalyasını iade etti!

Mısırlı ressam Muhammed Able, 6 aydır Gazze'ye saldırılarında İsrail'e destek verdiği için 2022'de Almanya tarafından kendisine verilen Alman Goethe Madalyası'nı geri çevirdi.

Mısırlı sanatçı, madalyasını iade etti!
Mısırlı sanatçı, madalyasını iade etti!
GİRİŞ 08.04.2024 23:11 GÜNCELLEME 08.04.2024 23:12
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Konuya ilişkin AA muhabirine konuşan Able, "Kültür insanlarına, sanatçılara Almanya tarafından verilen en büyük madalyayı alan ilk Arap sanatçıydım." dedi.

"ALMANYA'DAKİ GÖSTERİLER ALMAN HÜKÜMETİNİN VİCDANINI DEĞİŞTİRMEYE YETMEDİ"

Almanya'nın Gazze savaşındaki pozisyonunu takip ettiğini ve buna çok üzüldüğünü belirten Able, "Almanya'daki gösteriler aldığı pozisyonu değiştirmesi için Alman hükümetinin vicdanını değiştirmeye yetmedi. Üstelik, Berlin, Gazze savaşında başından beri, İsrail'in yanında yer aldığını belirterek ikinci en büyük silah tedarikçisi oldu." ifadelerini kullandı.

"ALMANYA, FİLİSTİNLİLERİN BEŞER OLARAK ÖZGÜRLÜK İÇİN KENDİLERİNİ SAVUNMAYI HAKKETMEDİKLERİNİ' SÖYLÜYOR"

Almanya'nın savunduğu ilkeler ile aldığı pozisyonlar arasında çelişkili olduğuna dikkati çeken Mısırlı sanatçı şunları söyledi: "Almanya'nın bu tutumunun madalyanın ilkeleriyle tamamen tutarsız olduğunu hissettim, çünkü bu madalya eşitliği, adaleti ve insanlar arasındaki ilişkileri sağlamlaştırmaya ve insani değerleri geliştirmeye yönelik çalışmayı ifade ediyor. Alman hükümeti bu pozisyonuyla 'Filistinlilerin beşer olarak özgürlük için kendilerini savunmayı hakketmediklerini' söylüyor. Burada bir çelişki olduğunu hissettim.

"MADALYAYI İADE ETMEYE KARAR VERDİM"

O zaman madalyayı iade etmeye karar verdim. En azından çelişkili tutumundan dolayı Alman hükümetini uyarmayı istedim. İnsanlığı katleden silahları İsrail'e verirken nereden kalkıp insanlıktan bahsedebiliyor."

Geçen hafta Kahire'deki Almanya Büyükelçiliği'ne Goethe Madalyası'nı iade ettiğini söyleyen Able, Almanya Dışişleri Bakanlığı'nın da kendisiyle iletişime geçtiğini ve görüşmede kendilerine madalyayı geri vermedeki ısrarının sebeplerini anlattığını dile getirdi.

Able, sanatçıların ve aydınların İsrail'in Gazze'de olup bitenlere yönelik memnuniyetsizliğini ve reddini ifade eden bir tavır almasının gerekli olduğunu vurguladı.

Mısırlı sanatçı Able, İsrail'in Gazze'de yaptıklarının sebeplerinin karşılarında güçlü bir ret bulunmamasından kaynaklandığının altını çizdi.

Mısırlı heykeltraş ve ressam Able'nin bugünkü açıklamaları, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde (UCM) Almanya'nın "soykırım işlemeyi kolaylaştırma" suçlaması konusunda açtığı davanın ilk dinleme oturumuyla eşzamanlı geldi.

Mahkemenin, X platformundan paylaştığı bilgiye göre, Nikaragua, Almanya'ya karşı "geçici tedbir" uygulanması talebine ilişkin sözlü savunmayı başlattı.

MUHAMMED ABLE KİMDİR?

Mısır'da 1953 yılında dünyaya gelen sanatçı Muhammed Able, 1977'de İskenderiye Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nden mezun oldu. Able, 2022'de Goethe Enstitüsü tarafından Goethe Madalyası'na layık görülmesinin yanı sıra daha önce de 1999'da Mısır Üçüncü Uluslararası Grafik Sanatı Trienali'de onur ödülü kazandı.

KAYNAK: AA
Emrah Konak Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrah Konak

Editör Hakkında

1992 yılında Erzurum'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum'da, lise öğrenimini Rize'de, lisans öğrenimi ise Atatürk Üniversitesi'nde tamamladı. Halihazırda Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. Meslek hayatına 2015 yılında başlayıp birçok haber sitesi ve televizyon kanalında farklı pozisyonlarda görev aldı. Şu an meslek hayatına haber7.com'da "Editör" olarak devam ediyor.
YORUMLAR 12
 • Mardin 1 ay önce Şikayet Et
  Belki bu Almanyayı ve diğer israil yandaşlarını durdurmaya yetmez ama vicdanıyla hareket ederek tepkisini gösterdi. Yürekten tebrik ederim. İnsani madalya kalbinde büyük usta
  Cevapla
 • poyrazi 1 ay önce Şikayet Et
  YAHUDİ KURULUŞLARDAN cesaret madalyası alan zatı muhterem iade edebildimi acaba
  Cevapla
 • kemal 1 ay önce Şikayet Et
  Güzel insan.
  Cevapla
 • Biz 1 ay önce Şikayet Et
  Helal olsun...
  Cevapla
 • cinar_578 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiyemde o madalyayı almak için Vatanını milletini satmaya hazır çok kişiliksiz insanımsı süliyetler var . Ne kadar Yüce gönüllü birisin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail Refah'ta katliam yaptı! Çok sayıda şehit ve yaralı var! Hamas'tan son dakika çağrı
Fenerbahçe'ye şampiyonluk için yarım düzine gol yetmedi