Canlı bomba ile ilgili ''Karadul'' iddiası!

Sultanahmet'teki saldırı ile ilgili canlı bomba bilmecesi yaşanıyor. Şimdi de ortaya ''Karadul'' iddiası atıldı.

Canlı bomba ile ilgili ''Karadul'' iddiası!
Canlı bomba ile ilgili ''Karadul'' iddiası!
GİRİŞ 08.01.2015 08:37 GÜNCELLEME 08.01.2015 11:02
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

İstanbul Sultanahmet'te dün düzenlenen canlı bomba saldırısında polis memuru Kenan Kumaş hayatını kaybetmişti. Patlamada kadın terörist de öldü.

DHKP-C ÜSTLENDİ
 
Olay sonrası bir açıklama yapan terör örgütü DHKP-C, saldırıyı üstlendi. Açıklamada "Feda eylemini gerçekleştiren savaşçımız Elif Sultan Kalsen’dir. Şehidimize ilişkin açıklamayı yarın yapacağız" denildi.

KAFALARI KARIŞTIRAN GELİŞMELER
 

Ancak kafaları karıştıran gelişmeler bundan sonra başladı...
 
Bombalı eylemi gerçekleştiren kişinin Elif Sultan Kalsen olduğu haberi üzerine cenazeyi teşhis etmek için Adli Tıp Kurumu’na Kalsen’in annesi ve babası geldi. Mehmet ve Şirin Kalsen çifti avukatlarıyla birlikte Adli Tıp Kurumu’ndaki güvenlik görevlileri tarafından içeriye alındı.
 
 "CESET ELİF SULTAN KALSEN’E AİT DEĞİL"
 
Yaklaşık yarım saat sonra Adli Tıp Kurumu’ndan çıkan aile adına gazetecilerin sorularını yanıtlayan avukat Ebru Timtik, bombalı saldırıyı gerçekleştiren kişinin cesedinin Elif Sultan Kalsen’e ait olmadığını belirterek, "İçeride savcı beyin nezaretinde bize bir kadın cesedi gösterildi. Beyaz tenli, 163 cm boylarında bir kadın cenazesiydi gördüğümüz. Elif Sultan Kalsen’in annesi ve babası geldiler. O kadının cesedine baktılar. Ancak o kadının cesedi Elif Sultan Kalsen’e ait değil" dedi.
 
"AİLESİ İRTİBAT KURAMAMIŞ"
 
’Elif Sultan Kalsen’in nerede olduğunu biliyor musunuz’ sorusuna Ebru Timtik, "Bu konu hakkında bir bilgim yok. Ailesi kısa bir zaman önce irtibat kuramamış. O yüzden emin olamadılar. Basında oluşan haberlerden ötürü emin olamadılar. Bu sebeple biz de gelip emin olmak istedik" diye konuştu.  
 
'ELİF SULTAN KALSEN DEĞİL' İDDİASI

 
 Emniyet yetkilileri, saldırganın kimliğine ilişkin basına yansıyan iddiaların doğru olmadığını duyurdu, canlı bomba eylemcisinin kimliğinin daha sonra açıklanacağını duyurdu.

DHKP-C ÇAĞRISINI İPTAL ETTİ

Sultanahmet’te yapılan saldırıyı internet sitesi üzerinden yaptıkları açıklama ile “biz yaptık” diyen terör örgütü DHKP-C gelişmeler üzerine yaptığı çağrıyı iptal etti. Örgüt yaptığı açıklamada “Adli Tıp önü ve Cevahir AVM önüne çağrı yapmıştık fakat şu an itibariyle yaptığımız bütün eylem çağrılarını iptal ediyoruz. Programımızla ilgili kısa süre içerisinde bilgi vereceğiz.” dedi.
  
KARADUL İDDİASI

Tüm bu gelişmelerin üzerine bu seferde ortaya ''Karadul'' iddiası atıldı. Fox TV Haber Müdürü Ercan Gün, saldırıyı gerçekleştiren canlı bombanın Moskova'da 38 kişinin öldüğü bombalı saldırıları gerçekleştiren Karadul örgütünün üyesi olduğunu ileri sürdü.

KİM BU KARADULLAR?
 
Rusya'nın başkenti Moskova'da 2010 yılında gerçekleştirilen saldırılarda 38 kişi ölmüştü. Bombalı saldırılar, 'Kara Dul' olarak bilinen Çeçen kadın intihar bombacıları tarafından gerçekleştirilmişti.
 
Rusya'ya yönelik bugüne kadar düzenlenen intihar saldırılarının çok büyük bir kısmında da Kara Dullar rol almıştı. Kara Dullar, ilk olarak 2002 yılında Moskova tiyatro baskınında ortaya çıktı. Çeçen militanlar, 2002 yılında bir tiyatroyu kuşatarak, yaklaşık 850 kişiyi rehin aldı.               
 
Günlerce süren olay Rus askerlerin müdahalesiyle son bulurken, Çeçen gerillalar da dahil olmak üzere 200'e yakın kişi hayatını kaybetti.
 
Dünyada büyük yankı bulan bu olayda basına, rehin alanların arasında siyah giyimli kadınların görüntüleri yansıdı. Böylece dünya, Çeçen "Kara Dullar"la tanışmış oldu. Kara Dullar, daha sonra çoğu çocuk 300'den fazla kişinin hayatını kaybettiği Beslan okul saldırısında da yer aldı.
 
TEPEDEN TIRNAĞA SİYAH GİYİNİYORLAR
 
Kara Dullar, kısaca eşlerini Rusya ile savaşta kaybeden ve silahlı mücadele saflarına katılan kadınlar olarak biliniyor. Bu kadınların önemli bir bölümü hareketin içinde intihar bombacısı oluyor.
 
Bu kadın militanlara "Kara Dul" denmesinin sebebi, tepeden tırnağa siyah giyinmeleri. Ayrıca Kara Dul ölümcül bir örümcek türü.
 
Rusya'da özellikle 2000'lerin ilk yarısında düzenlenen çok sayıda intihar saldırısında Kara Dullar önemli rol oynuyordu. O dönemde düzenlenen saldırılarda yüzlerce Rus hayatını kaybetmişti. 

ETİKETLER
polis şehit
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • polat 6 yıl önce Şikayet Et
  olayın çeçenlerle zerre kadar alakası yok; marksistleri ve komünistleri aklamak isteyen medya yine müslümanlara çamur atmaya çalışıyor.
  Cevapla
 • Adiga81 6 yıl önce Şikayet Et
  Çeçenlerin ne alakası var bu işlerle. Bence bu hedef şaşırtma. Çeçenlerin mücadelesi rusyayla. Bu işi ya pkk nın ya dhkp-c yapmıştır. Ama rus istihbaratı bu kadın çeçen diye dezenformasyon yaparsa da şaşırmam.
  Cevapla
 • HUSEYN 6 yıl önce Şikayet Et
  ne şehidi be hem islam şeriatının karşısında olacaksın hemde kur'anın bir sıfatını kullanacaksın bu kafayla giderseniz sizden ancak cehnnem kütüğü olur
  Cevapla
 • Musa 6 yıl önce Şikayet Et
  Bu ElifSultan'ın ailesi nasıl bir ailedir ki kızlarının nerede olduğundan haberi yok.Allah akıl fikir versin.
  Cevapla
 • Mehtap 6 yıl önce Şikayet Et
  belki de bundan sonraki eylemi gerçekleştirecek kişi "Elif Sultan Kalsen" olacak
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Ali Babacan'dan adaylık çıkışı! Millet İttifakı'na isyan etti
Skandal talep: HDP'nin Millet İttifakı'ndan isteğini açıkladı!