Bakan Çavuşoğlu Graham ile Erdoğan görüşmesinin perde arkasını anlattı

ABD'li Senatör Graham'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmenin perde arkasında yaşananları aktaran Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Görüşmede dedikleri çok ilginç. Bizlere 'PYD ile PKK aynıdır. Bunu herkes biliyor. Ancak gel gör ki kongrede bunu anlayabilen çok az kişi var' demişti. Şimdi de çıkmış terör örgütünü savunuyor. Kimin iki yüzlü olduğunu herkes çok açık ve net bir şekilde görüyor" ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu Graham ile Erdoğan görüşmesinin perde arkasını anlattı
Bakan Çavuşoğlu Graham ile Erdoğan görüşmesinin perde arkasını anlattı
GİRİŞ 10.10.2019 19:32 GÜNCELLEME 10.10.2019 21:48
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu CNNTÜRK kanalında katıldığı bir televizyon programında Barış Pınarı Harekatı'na dair açıklamalarda bulundu.

 

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD'li Senatör Lindsey Graham'ın 22 Eylül tarihinde yaptıkları görüşmenin perde arkasında yaşanan anlattı.

ABD'li Senatör Graham'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşme talebinde bulunduğunu ve 22 Eylül'de buluşmanın yaşandığını hatırlatan Çavuşoğlu, Graham'ın görüşmede söylediklerini ilk defa açıkladı. Görüşmeye ilişkin Çavuşoğlu şu ifadeleri kullandı:

Bizlere görüşmede dedi ki, 'PYD ile PKK aynıdır. Bunu herkes biliyor. Ancak gel gör ki kongrede bunu anlayabilen çok az kişi var'. Şimdi de çıkmış terör örgütünü savunuyor. Kimin iki yüzlü olduğunu herkes çok açık ve net bir şekilde görüyor.

Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamalarından başlıklar şöyle:

Terörün çirkin yüzü görmek isteyen için ortada. Operasyonun amacı teröristleri çıkarmak. 30 KM'nin altına inmeyi planlamıyoruz. Suriyeli Kürt kardeşlerimiz de buralara dönecekse çoğunluğu Kürt olan Ayn EL Arap gibi bölgelerden teröristlerin çıkması lazım. Bu teröristler yüzünden dönemiyorlar. Harekat için takvimlendirme yapmak doğru bir şey olmaz. Bir an önce bölgede istikrar sağlanmalı.

Trump'la telefon görüşmesinde zaten kararımızı vermiştik. Sayın Cumhurbaşkanımız Trump’a bizzat kendisi söylemek istedi. Cumhurbaşkanımız bu harekatın başlaması için aylar önce talimat vermişti.

Süreci mutabakatla yapmayı istemiştik. Ortak bir harekat merkezinin oluşturulması gibi bazı adımlar atıldı fakat bu yetmez devamı gelmesi lazım ve arkasından da sahada edindiğimiz bilgilerle öğrendik. Sahadaki gerçeklerle kararımızı aldık. Sabrettik ama sonunda kendimiz adım attık. Güvenli bölgede DEAŞ'lıların sorumluluğu bizim. YPG DEAŞ'lıları elinde silah olarak tutuyor. Cumhurbaşkanı DEAŞ'lılarla ilgili mesaj verdi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 23
 • TÜRK 7 ay önce Şikayet Et
  haçlı savaşı
  Cevapla
 • dedun 7 ay önce Şikayet Et
  abd nin imamoğlusu galiba bu adam. dedim demedim..
  Cevapla
 • Misafir mgl 7 ay önce Şikayet Et
  Bunlar bizi gördü mü başka şeyler konuşur. Dostlarini gorduklerinde baska seyler konusur. Cunku onlar birbirinin dostudur. Munafiklik içlerine sinmiş dışlarına taşıyor,gizleyemiyorlar artık münafikliklarini.....
  Cevapla
 • Hıdır BUDUR 7 ay önce Şikayet Et
  BAKARA 120 : Dinlerine uymadıkça Yahudiler de Hristiyanlar da asla senden razı olmayacaklardır. De ki: Doğru yol, ancak Allah'ın yoludur. SANA GELEN İLİMDEN SONRA ONLARIN ARZULARINA UYACAK OLURSAN, andolsun ki, Allah'tan sana ne bir dost ne de bir yardımcı vardır ... KUR'AN MAİDE SURESİ 51nci Ayet : " Ey iman edenler! Yahudileri ve Hıristiyanları gönül dostları edinmeyin. Onlar birbirlerinin gönül dostlarıdır. Sizden kim onları gönül dostu edinirse o, onlardandır.." !!!
  Cevapla
 • Gurbetci 7 ay önce Şikayet Et
  Türkiye artık bu tür konuşmaları ses kaydına alıp batılıların iki yüzlülüyünü dünya basınına vermelidir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Popovich'ten Trump'a ağır sözler!
Eylemler devam ederken Trump'tan Washington sokaklarında askerler ile gövde gösterisi