Sümela Manastırı'nda 5 yıl sonra ilk ayin

Trabzon'un Maçka ilçesi Altındere Vadisi'nde bulunan tarihi Sümela Manastırı'nda restorasyon çalışmaları nedeniyle ara verilen ayin 5 yıl aradan sonra Ortodoks Hristiyanlarca 'Meryem Ana'nın göğe yükseliş günü' olarak kabul edilen 15 Ağustos tarihinde yapıldı.

Sümela Manastırı'nda 5 yıl sonra ilk ayin
Sümela Manastırı'nda 5 yıl sonra ilk ayin
GİRİŞ 15.08.2020 18:05 GÜNCELLEME 15.08.2020 18:08
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Korona virüs salgını nedeniyle önceki yıllara oranla az sayıda katılımın olduğu ayine Fener Rum Patriği Bartholomeos pandemi nedeniyle katılmazken, ayini Fener Rum Patrikhanesi'ne bağlı Gelibolu Metropoliti Stefanos Dinidis yönetti.

 

 

Ayinde bir konuşma yapan Dinidis, 5 yıl aradan sonra yine Sümela'da oldukları ve ayin yapabildikleri için mutlu olduklarını söyledi. Ortodoks din adamı, yapılan restorasyon çalışmaları ve kendilerine yeniden ayin izni verilmesi nedeniyle başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere devlet yetkililerine teşekkür etti. Ayin yapılan dualar ve ilahilerin okunması ile sona erdi.

 

 

88 yıl aradan sonra ilk kez 15 Ağustos 2010'dan itibaren yılda bir kez bir günlüğüne Hristiyan Ortodokslar'ın Sümela Manastırı'nda ayin yapmasına izin verilmesinin ardından kaya düşme riskine karşı 22 Eylül 2015 ziyarete kapatılan ve restorasyona alınan Sümela Manastırı'nda 2015 yılından beri ayin yapılamıyordu. Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz 28 Temmuz tarihinde Sümela Manastırı ve Ortahisar Ayasofya Camii'nin restorasyon çalışmalarının ardından telekonferans yöntemi ile katıldığı açılışta yaptığı konuşmada "Özellikle bu sene 15 Ağustos'ta Ortodoks vatandaşlarımızın Sümela Manastırında restorasyon döneminde ara verilen Meryem Ana Ayinini gerçekleştirebileceklerini de bu vesileyle duyurmak istiyorum" demişti.

Açıklamanın ardından Fener Rum Patriği Bartholomeos, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayarak, Sümela Manastırı'nın restorasyon çalışmalarının ardından yeniden ziyarete açılması dolayısıyla teşekkür etmişti. Ayine bu yıl Bortholomeos'un Korona virüs salgını nedeniyle katılamazken, ayini yönetmek üzere yerine üç yardımcısını gönderdi. Bu yıl yapılan ayine Yunanistan, Rusya, Gürcistan gibi ülkelerden 70'e yakın Ortodoks mezhebi mensupları katıldı.

Öte yandan Sümela'daki en son ayin 15 Ağustos 2015 tarihinde Fener Rum Patriği Bartholomeos'un katılımı ile gerçekleştirilmişti. Aradan geçen 5 yıllık zaman zarfında restorasyon çalışmaları nedeniyle ayinlere ara verilmişti.

YAZDIR
YORUMLAR 27
 • Yakup 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir musluman olarak her kim hangi ulkede yasarsa yasasin dinini yasasin cok guzel
  Cevapla
 • ali akal 1 yıl önce Şikayet Et
  ekrem koş
  Cevapla
 • vedat 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah da seni güldürsün hic gülesim yoktu bu saate. ekrem duymadinmi kos anca kosarsin gardaslarinin yanina.
  Cevapla
 • İSMAİL ÖZTÜRK 1 yıl önce Şikayet Et
  İçimizdeki haçlı zihniyetini takip etmek ayıklamak devlete düşer.Oynasınlar çocuklar seyredelim
  Cevapla
 • İSMAİL ÖZTÜRK 1 yıl önce Şikayet Et
  Büyük papaz derki ``Güya hristyanlar batılılar size ilişmez``Dinler arası diyaloğun izleri.Bazân oynayanları seyretmek lazım.
  Cevapla
 • Samiye 1 yıl önce Şikayet Et
  Imamoglunun isidir bu da kesin.... Tek tesellim obur tarafta kimin ne yaptigi kime inandigi ve gercek yuzlerinin ortaya cikacak olmasi
  Cevapla
 • Necip 1 yıl önce Şikayet Et
  ah imam ah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD neden Yunanistan'da üs kuruyor? Üsler Türkiye'ye mi karşı?
Başkan Erdoğan açıkladı: Hedef 100 milyar dolar!