ABD'li Brunson'ın oturduğu ev yıkıldı

TÜRKİYE ile Amerika Birleşik Devletleri arasında krize sebep olan Rahip Andrew Craig Brunson'un Konak'ta oturduğu ev, kentsel dönüşüm kapsamında yıkıldı.

ABD'li Brunson'ın oturduğu ev yıkıldı
ABD'li Brunson'ın oturduğu ev yıkıldı
GİRİŞ 23.02.2021 19:58 GÜNCELLEME 23.02.2021 19:58
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

İzmir'de, terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği, casusluk yaptığı iddiasıyla yargılandığı davada 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına mahkum edilip, tutukluluğu 'sağlık sorunları' gerekçe gösterilerek ev hapsine çevrilen ABD'li rahip Andrew Craig Brunson'ın tahliyesine karar verildi. Brunson, 12 Ekim 2018'de özel uçakla Türkiye'den ayrıldı. ABD'li rahip o dönemde iki ülke arasında gerilime sebep oldu. Brunson'un Alsancak semti Işılay Saygın Sokak'ta bulunan evinin çevresinde de, o dönemde geniş güvenlik önemleri alındı.

Dünyanın gözünün üzerinde olduğu sokakta güvenlik güçlerinin yanı sıra birçok basın mensubu da görev yaptı. Rahibin oturduğu bina, yaşlı olmasından dolayı yıkıldı. Ev sahiplerinin yeni bir yapı için müteahhitle anlaşmaya vardıktan sonra binanın yıkıldığı, yerine de yeni bina yapılacağı öğrenildi. Bir dönem dünyanın izlediği apartmandan geriye ise moloz ve hafriyatlar kaldı.

ABD'li rahibin oturduğu sokağın esnaflarından Hasan Fırlangıç, "Yıkılan binada Rahip Brunson oturuyordu. Olaylardan sonra zaten Türkiye'den ayrılmıştı. Bina da yaklaşık 60 senelik bir yapıydı. O yüzden bina sahipleriyle müteahhitlerin anlaşması sonucunda yıkıldı. O dönemlerde bu sokak oldukça hareketliydi. İş yerimize girerken kimlik kontrolüyle giriyorduk" dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Kriptolara Dikkat 1 hafta önce Şikayet Et
    Türkiye misyoner kaynıyor, Vatikanın truva atı olan FETÖ'nün önderlik ettiği dinler arası diyalog adı altında Türkiye'yi çiyan gibi özünde ajan olan misyonerler sardı. Bir an önce alayı sınır dışı edilmeli. Avrupa'da her gün İslama saldırılar oluyor biz burada gittik Sümelayı manastır olarak Yunanlıların emrine verdik. Sümela manastırı tez zamanda yatılı Kuran kursu yapılsın.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Canlı yayında skandal sözler! Sezai Temelli'den Şehitler üzerinden hadsiz suçlama
Son dakika: 4 Mart koronavirüs tablosu! Vaka, Hasta, ölü sayısı ve son durum açıklandı