Tüm şehir irkildi! Hava saldırısı alarmı: Sığınaklara girin

Sinop hafta sonuna kırmızı alarmla başladı. Telefonlara mesajlar düştü. İlin tamamında sirenler çaldı. ‘Hava saldırısı alarmı’ şehirde hayatı 3 dakikalığına durdu. Gerçek çok geçmeden ortaya çıktı.

Tüm şehir irkildi! Hava saldırısı alarmı: Sığınaklara girin
Tüm şehir irkildi! Hava saldırısı alarmı: Sığınaklara girin
GİRİŞ 18.09.2021 15:34 GÜNCELLEME 18.09.2021 15:35
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

AFAD ekipleri harekete geçti. Sinop’ta siren sesleri yükseldi. Hava saldırısı tehlikesi olduğunu işaret eden kırmızı alarm, 3 dakika süren yükselip alçalan dalgalı siren sesi ile duyuruldu. İl ve ilçe merkezilerinde vatandaşlar sirenin acı sesine kulak kabarttı. İşleri bir an olsun bırakıp, şaşkınca etrafa bakınan vatandaşlar görüldü.Cumartesi sabahı şehir alarm durumuna geçti. İkaz ve Alarm (Siren) Sistemi kurulumunda test çalışmaları başladı. Hazırlıklar günler öncesinden duyuruldu. Sinop İl Afet Acil Durumu Müdürlüğü ekipleri bugün düğmeye bastı. Düşman hava saldırıları ve KBRN tehlikeleri ile afet ve acil durumlara ilişkin tehlike haberlerini, alarm işaretleri ve anons yayınları olarak halka duyurmak için kurdurulan sistem toplu olarak çaldırıldı.

TELEFONLARA MESAJ DÜŞLTÜ

Telefonlara mesajlar düştü ‘panik yapmayın’ denildi. AFAD’dan gelen mesajlarda “Değerli Sinop halkı, ilinizde kurulan siren sisteminin deneme yayınları 18-21 Eylül tarihleri arasında, sesli anonslar ve muhtelif sirenler çaldırılarak yapılacaktır. Lütfen telaşa kapılmayın, panik yapmayın” ifadelerine yer verildi.'SIĞINAKLARA GİRİN'

Saat 11.30’da tüm şehir alarmın sesini dinledi. Siren sesinden önce yayının deneme olduğunu belirten anonsta gerçekleştirildi. Alarm sesi "Sığınaklara girin" uyarısıyla şöyle devam etti: “Dikkat dikkat, ilimizi ve ilçeleri için hava taarruzu tehlikesini bildiren kırmızı alarm verilmiştir. Acil ihtiyaçlarınızı karşılayacak malzemelerle derhal sığınaklara veya hazırladığınız sığınma yerlerine girin. Yetkililerden tehlike geçti haberini alıncaya kadar bulunduğunuz yerleri terk etmeyin. Dikkat dikkat, ilimizi ve ilçeleri için hava taarruzu tehlikesini bildiren kırmızı alarm verilmiştir.”

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 14
 • Mahallenin Delisi 2 ay önce Şikayet Et
  Ulaaa emoji bırakabiliyormuyuz
  Cevapla
 • Silahşör 2 ay önce Şikayet Et
  Siz önce sığınak yapın,vatandaşı silahlandırın bu silahların toplumda insanlar arasında birbirlerine karşı kullanılmaması için zehirli iğne ile infazı getirinde,millet olası bir savaşa ve hava indirmesi işgaline karşı hazır bulunsun,kurtuluş savaşı duvardaki asma tüfeklerle kazanıldı,kurusıkıyla,havalı tüfeklerle değil.
  Cevapla
 • fatfur 2 ay önce Şikayet Et
  Her yerde sığınakta olsa bizim insanımız bize birşey olmaz diye yine girmez. Zaten merak ediyorum kaç kişi anladı da sığınak veya bodruma girmek için çabaladı. Resimdeki bakış kareside anlatıyor zaten bakışlardan durumun vahimiyetini.☹️
  Cevapla
 • maremer 2 ay önce Şikayet Et
  kardeşim devlet uyarı sistemini yapmış. Resmî Gazete Tarihi: 25.08.1988 Resmî Gazete Sayısı: 19910 SIĞINAK YÖNETMELİĞİni okuyun. Sığınaklardan bir kısmı bina altlarında bina sahipleri tarafından özellikli bir kısmı da devlet tarafından yapılır. Siz üzerinize düşeni yapın sonra devlete çağrıda bulunun.
  Cevapla
 • Missfir 2 ay önce Şikayet Et
  Sığınak yoksa Allah'a sığının.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Azerbaycan'da helikopter kazası: Şehit ve yaralılar var
Türk-İş, Hak-İş ve DİSK'ten ortak asgari ücret açıklaması