''Konya ve Mevlana'' 8 dilde yayınlandı

“Konya Mevlâna” adıyla yayınlanan ve Konya’nın tanıtımına uluslar arası boyutta katkı sağlayacak olan çalışma Türkçe ve İngilizce başta olmak üzere 8 dilde yayınlandı.

''Konya ve Mevlana'' 8 dilde yayınlandı
''Konya ve Mevlana'' 8 dilde yayınlandı
GİRİŞ 26.05.2010 17:03 GÜNCELLEME 26.05.2010 17:03

Konya Mevlâna Müzesi Müdür Yardımcısı Dr. Naci Bakırcı tarafından kaleme alınan editörlüğü ve fotoğraf çekimleri Hikmet Çetiner tarafından gerçekleştirilen kitap Çetiner Müzik Yapım ve Yayıncılık tarafından Konya Kültür yayınları arasına kazandırıldı.

Sunuş yazısında kitapla ilgili bilgi veren Dr. Naci Bakırcı “Konya tarihsel derinliği, sahip olduğu mimari eserleri, kültürel zenginliği ile şehri gezenlere heyecan vermektedir. Hz. Mevlana Türbesi’nin bulunduğu Mevlâna Müzesi her yıl iki milyon kişi tarafından gezilmektedir. Müzeyi gezenler Mevlevi Kültürü ile Mevlâna düşüncesini tanımaktadır. Şehrin sokaklarında Selçuklu döneminden kalmış onlarca tek kubbeli mescit bulunmaktadır. Alâeddin Tepesi üzerinde bulunan Alâeddin Cami, Selçuklu Sultanlarının Türbesi ile tepenin etrafında yer alan Karatay, İnce Minare ve Ali Gav Medresesi Selçuklular döneminde şehrin imarı konusunda bilgi vermektedir. Neolitik dönemin önemli merkezlerinden Çatalhöyük, Konya’nın Çumra İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Hazırlamış olduğumuz rehber kitapta, Konya’nın doğal güzellikleri, Ören yerleri, tarihi eserleri ile müzeleri tanıtılmaya çalışılmıştır. Tanıtılan yerler Hikmet Çetiner’in objektifiyle fotoğraflanmıştır.”dedi.

Yayıncı Hikmet Çetiner ise “Selçuklu’ya başkentlik yapmış, Konya gibi bir memlekete hizmet etmek herkese nasip olmaz. Biz de firma olarak üzerimize düşen sosyal sorumluluk gereği böylesine kalıcı bir eseri hazırladık. Konya’nın tarihi ve turistik ören yerlerinin yanı sıra müzeler, camiler, türbeler, medreseler, kiliseler, hanlar, hamamlar, göller gibi gezilecek görülecek yerlerin en iyi şekilde bilgi ve fotoğraflarının yer aldığı kitap Türkçe ve İngilizce başta olmak üzere, İspanyolca, İtalyanca, Almanca, Fransızca, Farsça ve Japonca olarak toplam sekiz dilde çalışmasını tamamladık. ”dedi.

Çetiner yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra birçok kurum ve kuruluşun kitabı toplu alarak, misafirlerine hediye ettiğini, böylece Konya tanıtımına katkının yaygınlaştığını söyledi. Kitapla ilgili ayrıntılı bilginin www.cetinermuzik.com.tr  adresinden alınabileceği belirtildi.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Altın ve dövizi olanlar dikkat! İşte vergi düzenlemesi hakkında bilinmesi gerekenler
Gaziantep'te bir günde 56 vaka