Türkiye'den Montrö açıklaması: Boğazlar Rusya'ya kapatılacak mı?

Ukrayna'nın Türkiye'den Boğazların kapatılması talebini değerlendiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Boğazların Rusya'ya tamamen kapatılamayacağını Montrö'deki maddeleri hatırlatarak açıkladı.

GİRİŞ 25.02.2022 06:59 GÜNCELLEME 25.02.2022 11:52
Bu Habere 86 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temasları çerçevesinde bulunduğu Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'da Ukrayna krizini değerlendirdi.

Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin Türkiye'ye sağladığı yararlar nedir? Montrö Boğazlar Sözleşmesi nedir? Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin Türkiye'ye sağladığı yararlar nedir? Montrö Boğazlar Sözleşmesi nedir?

Çavuşoğlu, Rusya'nın ilhakına karşı olduklarını ve bölgede savaş istemediklerini söyledi. Dışişleri Bakanı, "Türkiye'nin başından beri bu konudaki tutumu net. Biz her ikisiyle de iyi ilişkileri olan bir devlet olarak tansiyonun düşmesi için elimizden gelen sağduyulu çabayı gösterdik. Bir ilhaka ya da savaşa karşıyız, tanımaya karşıyız. Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Biz savaşın tarafı değiliz. Herhangi bir çatışmanın içinde olacak bir ülke değiliz. Dengeli ama hakkaniyetten yana uluslararası hukuktan yana ilkesel tutumumuzu sürdürmeye devam edeceğiz. Bu askeri harekatın bir an önce bitmesi için elimizden gelen çabayı göstereceğiz" dedi.

Rusya Ukrayna işgaline başladı! Zelensky: Gerekirse kan dökülecekUkrayna'dan Türkiye'ye çağrı: "Boğazları Ruslara kapatın" talebi

Bakan Çavuşoğlu herkesin merak ettiği konuları özetle şöyle değerlendirdi:

ÇAVUŞOĞLU, BOĞAZLARIN RUSLARA TAMAMEN KAPATILAMAYACAĞINI SÖYLEDİ

(Ukrayna'nın Türkiye'den Boğazların kapatılması talebi): "Ukrayna resmi bir talepte bulundu. Montrö Antlaşması'nın maddeleri gayet açık ve net. Bugüne kadar Türkiye Montrö Antlaşması'nı tereddütsüz her seferinde uygulamıştır. Yani Türkiye'nin taraf olmadığı bir savaşta, savaşın tarafı olan ülkelerle ilgili alınabilecek tedbirleri var. Boğazlardan savaş gemilerinin geçişini Türkiye durdurabilir. Ama Montrö Sözleşmesi'nde ayrıca bir şey var. Burada savaşın tarafı olan ülkelerin gemilerinin kendi üslerine dönme talebi olursa, o zaman ona izin verilmesi gerekiyor. Uzmanlarımız bir kere savaş hali var mı onu çalışıyor. Ukrayna bunu ülkenin tamamını işgal yönünde bir askeri harekat olarak tanımlıyor. Savaş halini hukuken kabul edersek bu süreç başlayacak. İkincisi, savaş halini kabul edersek, Montrö bağlamında savaş gemilerinin geçişini yasaklayacağız. Ama yasaklasak da Rusların böyle bir hakkı var. Sözleşme yapılırken, Rusya kendisince madde koydurmuş. 19'uncu, 20'nci, 21'inci madde bunları düzenliyor. En sonunda diyor ki, kıyıdaş ülkenin gemisi kendi üssüne dönme talebiyle geçmek isterse buna izin verilir."

"ELİMİZDE OLMAYAN ŞEYLER VAR"

(Rusya nerede durur?): "Biz askeri harekatın hemen durmasını istiyoruz. Dün bu amaçla Cumhurbaşkanı'mız, Putin ile bir görüşme yaptı. Geçtiğimiz günlerde (Rusya Dışişleri Bakanı ) Sergey Lavrov ile görüştük. (Ukrayna Dışişleri Bakanı ) Dmitro Kuleba ile de görüşmüştük. Onları Antalya'da bir araya getirebilir miyiz diye konuşmuştuk. Rusya İkili konuları konuşmak için bir araya geliriz. Kuleba şimdi New York'ta. Biz yardımcısı Emine Hanım ile görüştük. Onlar, sekiz saat içinde Kiev’e gelebileceklerini söylüyorlar. Biz çabalarımızı sürdüreceğiz ama her şeyin bizim elimizde olmadığını da başından beri söylüyoruz."

Rus gemisi İstanbul Boğazı'ndan geçerken

YAPTIRIM ETKİLER

(Batı'nın Rusya'ya yaptırımlarından Türkiye nasıl etkilenir?): "Her bir yaptırım, herkesi etkiler. Bu muhakkak. Yaptırımlar bazen bazı ülkeler için fırsatlar da ortaya çıkarır fakat biz prensip olarak yaptırımların sorunları çözmediğini eskiden beri söylüyoruz. Gözlemlediğimiz de bu. Rusya'ya yönelik yaptırımlara baktığımız zaman daha çok şahıslara yönelik olduğunu görüyoruz. Bazı ekonomik özellikle finansal yaptırımlar var. Sonuçta yaptırımların bizi ne kadar etkileyeceği yaptırımların ölçüsüne kapsamına bakar. Mesela doğalgazı, petrolü kapsayacak mı? Mutlaka sadece bizi değil, Avrupa'yı da etkiler. Turizmi de mutlaka etkiler. Bu sürecin ne kadar süreceğine bağlı."

Çavuşoğlu Nursultan'da

KAPIMIZ AÇIK

(Kırım Tatar Meclisi Türkiye'den sığınma isterse?): "Bizim Kırım Tatarlarına kapımız her zaman açık. Kırım'ın illegal ilhakını tanımadığımızı her vesileyle söylediğimiz gibi bu süreçte de ülkemize gelen Kırım Tatarı kardeşlerimize de kucak açtık. Türk soylulara özel bir statü ile vatandaşlık veriyoruz. Kırım Tatarlarını da bu statüye dahil ettik. İlave gelmek isteyen olursa, biz her türlü yardımı yaparız."

ABD VE BATI'NIN TAVRI

"ABD'nin, diğer Batılıların başından beri konuştuğu şey yaptırımlar. Herhangi bir asker göndermeyeceklerini zaten söylediler. Verdikleri silah, askerî ürünler ile ilgili içeriği nedir, ne değildir, o konuda bir şey söylemek istemem."

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ / AYBİKE SİNAN
YORUMLAR 86
 • Hacivat 2 yıl önce Şikayet Et
  Nerde nato hangi delige girdi türkiye bu savastan ders almali nato ya güven olmaz nato bitmistir türkiye natodan cikmali acil nükleer silah yapmali
  Cevapla
 • orhan 2 yıl önce Şikayet Et
  Sadece Möntro ve boğazlarmı akla geliyor. Ege adalarının silahlanması neden görülmüyor. Herkes üçkağıtçı. Geçin bu ayakları.
  Cevapla
 • Ayder 2 yıl önce Şikayet Et
  Rusların suriye de, yaptıklarını nereye koyacak, sayın çavuşoglu, Yunanistanı kışkırtıp, adaları silahlandıran ABD Teröristlere her türlü destegi vermesi savaş tehdidi degilmi? Ne şiş yansın ne kebap, Ateşi söndürmenin yolu boğazları kapatmaktır. Hangi anlaşmaya, sözleşmeye, kim uymuş, varmı bir örnek? Yumruğunu vurma zamanıdır. Yunanıda, Rusyasıda, suriyeside, ABD side, Pkk sıda darbe yer. ABD ile sözleşme yaptınız, nerede f35 ler, nerede 1,5 milyar dolar. Demekki kimse sözleşme tanımıyor, boğazları kapatmak montrö ye aykırı bir durum da değildir.
  Cevapla
 • Niyazi 2 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye hiçbir şekilde taraf olmamalı. Biz nasıl güneyimizde bir terör devlet istemiyorsak Rusyada ukrayna'nın Nato ve Batı'dan uzak durmasını istiyor.
  Cevapla
 • fth 2 yıl önce Şikayet Et
  montrö denen pranga 2023 ten sonra fesh edilmeli,boğazdan yol geçen hanı gibi herkes geçememeli
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
TFF'nin yeni başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu!
Binlerce km ötede ''Zengezur Koridoru'' paniği: Açılırsa projemiz tehlikeye girer