Masum Türker'e göre DSP'nin oyu

DSP Genel Başkanı Masum Türker, DSP’nin başkanlık sistemine, federatif yapıya karşı olduğunu belirterek “Ulusal bütünlüğün korunması önemli” dedi. Türker beklediği oyu açıkladı.

Masum Türker'e göre DSP'nin oyu
Masum Türker'e göre DSP'nin oyu
GİRİŞ 25.05.2011 17:11 GÜNCELLEME 25.05.2011 17:11
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Türker, seçim çalışmalarını İstanbul’da sürdürdü. Seçim otobüsüyle Kadıköy'de halkı selamlayan Türker, otobüste gazetecilerin yönelttiği soruları yanıtladı, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. DSP lideri, bazı anket şirketlerinin kendilerine göre rakamlar verdiğini bunların hiç birinin gerçeği yansıtmadığını, anketlerle kamuoyunun yönlendirilmek istendiğini söyledi.

YÜZDE 14’ÜN ÜSTÜNDE OY BEKLİYORUZ

Anket şirketlerinin açıkladığı oy oranlarının üzerindeki makyaj temizlendiğinde, iktidar partisinin oy oranının her geçen gün düştüğünü belirten Türker, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu anda CHP yüzde 20'lerde, MHP ise yüzde 10.5-12 arasında gidip geliyor. Geriye kalan yaklaşık yüzde 40 oranında oyun yüzde 15'i 3-4 partinin aldığı oy. Geri kalanı ise kararsız. Bu kararsızlardan beklediğimiz oyu alırsak en az yüzde 14, yüzde 17'ye kadar çıkacak oy almamız söz konusu. Bizim hedefimiz; Parlamento’da iktidar ortağı olmaktır. O nedenle beklediğimiz oy yüzde 14'ün üstündedir.”

Türker, DSP’nin soldaki oyları böldüğünü iddia edenler olduğunu, bunu doğru bulmadığını belirtti ve “Biz oyları bölmüyoruz. Aksine Türkiye’nin bölünmesini engelliyoruz” dedi.

CHP AKP’NİN BENİMSEDİĞİ FEDERAL YAPIYA İZİN VERİYOR

DSP’nin halkın aradığı alternatif parti olduğunu vurgulayan Türker, şunları söyledi:

“Alternatifi olduğumuz CHP, maalesef en son yaptığı açıklamalarla bir zamanlar SHP'nin yani sonradan CHP olan SHP'nin Genel Başkanı Erdal İnönü'nün Dışişleri Bakanı iken yerel yönetimlerle ilgili koyduğu çekinceleri onaylıyor. Bunlar, demokratik özerkliğe götüren, federal yapıya götüren çekincelerdi. Açıkça CHP, AKP'nin benimsediği başkanlık sistemine götürecek federal yapıya izin veren bir yapıdadır. O nedenle, seçime doğru yaklaştıkça Atatürk Milliyetçisi, Cumhuriyet değerlerine sahip çıkan, halkın değerlerine sahip çıkan vatandaşlarımızın bize yöneleceğine inanıyoruz. Biz buradan sesleniyoruz: Vereceğiniz her oy, Demokratik Sol Parti'yi iktidara daha yaklaştıracaktır. Vereceğiniz her oyla Türkiye'de alternatif fidanı dikeceksiniz.''

Türker, iktidar partisinin ''Türkiye'de gerginliğe ne zaman son verileceğini'' açıklaması gerektiğini bildirdi ve “Türkiye’de ulusal bütünlüğün korunması çok önemlidir” dedi.

FEDERATİF YAPIYA KARŞIYIZ, OY AVCILIĞI YAPMIYORUZ

DSP Genel Başkanı, son dönemde gündeme gelen özerklik talepleri konusunda da şu değerlendirmeyi yaptı:

“Güneydoğu Anadolu'da BDP Genel Başkanı, açık şekilde 'çift başbakan lazım' diyor. Bu çift Başbakana ne AKP hayır demiştir, ne de CHP hayır demiştir. Bu oy avcılığıysa, biz oy avcılığı yapmıyoruz. Diyoruz ki; Türkiye'de tek Başbakan vardır ve federatif yapıya biz karşıyız. Başkanlık sistemini istemek, federal yapıyı istemektir. Türkiye'nin bölünmesi demektir. Biz buna karşıyız.”

Türker, daha sonra İstanbul’un Üsküdar, Beykoz, Ümraniye, Ataşehir, Maltepe, Kartal ve Pendik ilçelerini ziyaret ederek vatandaşlarla buluştu.

YORUMLAR 3
 • ayhan başkaya 10 yıl önce Şikayet Et
  Masum Tğrker'den. çok masumane bir oy beklentisi. ama şöyle bir matematik hesabı yapacak olursak 14'teki 1+4 = 5 ve 2011 yılındayız 2+0+1+1 = 4 eder ve sizin alacağınız oy 5 - 4 = 1 yani %1. tebrikler :)
  Cevapla
 • RAMAZAN 10 yıl önce Şikayet Et
  yüzde 14 mü. gerçekten inanıyorlarmı acaba kendileride ...
  Cevapla
 • MUZAFFER 10 yıl önce Şikayet Et
  BEN SOLCU OLSAM CHP YE OY KOKLATMAM DSP ÇOK DAHA SEVİYELİ.. Rahmetli ecevitin partisi dsp. bence chp miadını çoktan doldurdu. meclise akparti+dsp+mhp girmeli... bdp lilerin orda asla yeri yok saçma bir yöntemle meclise girmenin yolu kapanmalı.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
CHP'li Tanrıkulu PKK kanalına çıktı, Öcalan'ı savundu!
Kamu işçisine ilave zam! Yeni maaşlar belli oldu