Fransa'dan 55 yıl sonra Cezayir tazminatı kararı

Fransa Anayasa Mahkemesi, 1954-1962 yılları arasında gerçekleşen Cezayir Bağımsızlık Savaşı’nda yaralanan veya sakat kalan Cezayirlilerin de tazminat haklarına sahip olması gerektiğine hükmetti.

Fransa'dan 55 yıl sonra Cezayir tazminatı kararı
Fransa'dan 55 yıl sonra Cezayir tazminatı kararı
GİRİŞ 08.02.2018 15:54 GÜNCELLEME 08.02.2018 15:59
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Anayasa Mahkemesi, savaş döneminde 8 yaşında olan ve şiddete maruz kalan bir Cezayir vatandaşının başvurusunu değerlendirdi.

1963 yılında çıkarılan yasayla, savaş ortamının şiddeti nedeniyle yaralanan veya sakat kalan kişilerden yalnızca Fransız vatandaşlarının tazminat hakkı bulunduğu belirtilerek, ayrımcılık olduğu gerekçesiyle yapılan başvuruyu değerlendiren mahkeme, Fransız vatandaşları gibi, Cezayirlilerin de tazminat hakkına sahip olması gerektiğine karar verdi. 
İlgili yasada yer alan ‘Fransız vatandaşı olanlar’ ifadesini iptal eden mahkeme, aidiyetine bakılmaksızın savaş sırasında ülkede yaşayan herkesin kanun önünde eşit olduğuna hükmederek, 55 yıl süren adaletsizliği ortadan kaldırmış oldu.

 

1 MİLYON KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

132 yıl süren Fransa’nın Cezayir’i işgali sırasında, işgale ve asimilasyona karşı çıkan Cezayirlilerle Fransız ordusu arasında kanlı çatışmalar meydana gelmişti. Bağımsızlık Savaşı İkinci Dünya Savaşı döneminde hız kazanmış, tarihe 8 Mayıs 1945 Setif ve Guelma katliamı olarak geçen olaylardan Cezayir’in bağımsızlığını kazandığı 1962’ye kadar şiddet olayları sistematik şekilde devam etmişti. Cezayir Bağımsızlık Savaşı’nda 1 milyon kişinin hayatını kaybettiği belirlenmişti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Turuncu 1 yıl önce Şikayet Et
  dünyanın gazını alıyorlar biz kendi eleştirimizi kendimiz yapıyoruz diyerek diğerlerinin elinden eleştiri kartını alıyorlar
  Cevapla
 • Mesutmesut 1 yıl önce Şikayet Et
  Bütün batı yaptığı katliamlara bakmadan bizim gibi şanlı bir millete kendi suçlarını itham ediyorlar bu nasıl utanmazlık nasıl kansızlık batının pis düzenini gene osmanlı torunları yıkıcak inşaAllah
  Cevapla
 • Vatann sever 1 yıl önce Şikayet Et
  Canın karşılığı para mı
  Cevapla
 • dogrucu 1 yıl önce Şikayet Et
  geciken adalet adalet değil, o zulüm görmüş insanların çoğu ölmüştür çoktan
  Cevapla
 • osm77 1 yıl önce Şikayet Et
  bu haberde eksiklik var 1 milyon sivil halki öldürdüler yani soykirim bunun hesabi nerede tazminat???
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Binali Yıldırım istifa etti
Dans grubu geçerken facia! Sahne çöktü: 34 yaralı!