FBI'dan itiraf gibi açıklama! ABD çok çaresiz...

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü Christopher Wray, "Çin, birçok bakımdan karşı karşıya kaldığımız en geniş, en karmaşık ve en uzun dönemli karşı istihbarat tehdididir." dedi.

FBI'dan itiraf gibi açıklama! ABD çok çaresiz...
FBI'dan itiraf gibi açıklama! ABD çok çaresiz...
GİRİŞ 11.10.2018 06:06 GÜNCELLEME 11.10.2018 06:08
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Wray, ABD İç Güvenlik Bakanı Kirstjen Nielsen ve Ulusal Terörle  Mücadele Merkezi Direktör Vekili Russel Traverse ile Senato İç Güvenlik  Komitesi'nde, "ABD'ye yönelik tehditler" konulu bir oturumda konuştu.

ABD'nin devletler ve devlet dışı birçok aktör tarafından tehdit  edildiğini savunan FBIDirektörü Wray, Çin'in ABD'nin ticari, inovasyon ve fikri  mülkiyet gibi pek çok alanda devlet sırlarına ulaşmaya çalıştığını ifade etti.

 

 

Wray, Çin'i kastederek "Onlar amaçlarına ulaşmak için siber müdahale,  yabancı yatırım, şirket alımları ve tedarik zincirini tehdit etmek gibi giderek  büyüyen bir dizi geleneksel olmayan yöntem kullanıyorlar." yorumunu yaptı.

Çin'in "ekonomik ajanlık" faaliyetlerinin ABD'nin her bölgesindeki iş  ve sektörleri etkilediğini savunan Wray, şu ifadeleri kullandı:

"Çin, birçok bakımdan karşı karşıya kaldığımız en geniş, en karmaşık  ve en uzun dönemli karşı istihbarat tehdididir. Rusya, Sovyetler Birliği'nin  yıkılmasından sonra gücünü korumak için mücadele ediyor. Onlar bugünün savaşını  veriyorlar. Çin ise yarının savaşını veriyor."

Wray, ABD'nin ara seçimlerinin yaklaşması ile FBI'ın seçimlere yönelik  dış müdahalelere yönelik hazırlıklar yaptığını da kaydetti.

FBI'DAN 5 BİN TERÖR SORUŞTURMASI

FBI için terörizmin halen en büyük endişe olduğunu belirten Wray, 11  Eylül saldırılarından bu yana terör tehdidinin büyük ölçüde değiştiği  değerlendirmesinde bulundu. Wray, "Şu anda içeride radikalleşen ve çok  beklenmedik bir zamanda saldırı yapmaya yatkın yurt içinde şiddet yanlısı  aşırılıkçılarla karşı karşıyayız." diye konuştu.

Ülke içinde internet gibi ortamlarda radikalleşmenin FBI için çok daha  büyük riskler taşıyan biz dizi yeni sorunu beraberinde getirdiğini ifade eden FBI  Direktörü, "Şu anda Amerika ve dünya çapında 5 bin terör davasını soruşturuyoruz  ve bunların bin kadarı yurt içinde yetişen şiddet yanlısı aşırılıkçılardan  oluşuyor ve bunlar tüm 50 eyalete yayılmış durumda. Geçen yıl terör mensubu  yüzlerce kişiyi tutukladık." dedi.

Öte yandan aynı oturumda konuşan İç Güvenlik Bakanı Nielsen ise Çin'in  ABD'de kamuoyunu etkilemek için büyük çaba harcadığını iddia etti. Nielsen,  "Henüz Çin'in (ABD'nin), seçim altyapısına erişim sağlayacak bir faaliyetini  tespit etmedik." diye konuştu.

YAZDIR
YORUMLAR 13
 • FB12 10 ay önce Şikayet Et
  ABD ve Çin birbirini yesin dursun bizde Doğu Türkistan’da Çin zulmü gören soydaşlarımızı kurtarmanın yollarını arayalım
  Cevapla
 • esas 10 ay önce Şikayet Et
  Ekonomik durumu oluşturan ABD . Ekonomik savaşı başlatan da. Ve bunu ekonomik ajanlık olarak niteliyor. Sen ne yapıyorsan adam da onu yapacak. teröristlere gelince Afganistan olsun YPG'nin etki alanı olsun uyuşturucu tarlaları ile gelir elde ediyor musunuz operasyonlar için . PEki bunları amacınıza yönelik üretiyor musunuz. Bunlar terörist mi ? Evet terörist teröristliğini yapacak. Bunun kontrolü elinizden çıktıysa yangını başlatmayacaktınız ahmak adamlar dünyayı yakıyorsunuz şu an . Halbuki elinizde dünyayı güzel bir hale getirecek teknoloji ve güç vardı. Sömürmek için kullanınca men dakka dukka.
  Cevapla
 • dersimli 10 ay önce Şikayet Et
  dünyanın şeytanı ingilizler dünyanın hırsızı abd ve dünyanın vampiri israildir. gerisi teferruattır
  Cevapla
 • BAK-GÖR 10 ay önce Şikayet Et
  Baş şeytan İngilizlerdir.
  Cevapla
 • Adem 10 ay önce Şikayet Et
  inşallah çin sonunuz olur
  Cevapla
 • Nasihatler. 10 ay önce Şikayet Et
  Iphone'du, Nike'dı ... Gariban çinli işçilerin sırtından ucuz ürün üretmek için tüm bilgileri çinlilerle paylaştılar. Ortaçağ'daki gibi köleler çalışırken, yan gelip yatarız sandılar. Ama devir değişti. O köleler bugün o teknolojiyi üretir hale geldi. Etme bulma dünyası. Biz de teknoloji ve gıda konusunda ucuzu değil, yerliyi tercih etmeliyiz. Bedeli biraz pahalı olabilir ama kafan dinç olur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Genç kadın sosyal medyada bu görüntüleri paylaşarak yardım istedi
Trump, Netanyahu'ya çattı! ABD ile İsrail arasında F-35 krizi