"Allah bize Türkleri gönderdi ve..."

Batı Afrika ülkelerinden Nijerya'daki bir köyde mango ağacının altında eğitim gören öğrenciler Almanya'daki Türklerin yardımıyla okula kavuştu.

"Allah bize Türkleri gönderdi ve..."
"Allah bize Türkleri gönderdi ve..."
GİRİŞ 07.12.2018 07:19 GÜNCELLEME 07.12.2018 07:22
Bu Habere 53 Yorum Yapılmış

Nijerya'da güvenlik sorunu ve ekonomik nedenlerden 13,2 milyon çocuk okula gidemezken Almanya'da yaşayan Türkler, başkent Abuja'nın güneyindeki Gbessa bölgesinde öğrencilerin ücretsiz eğitim göreceği bir okul yaptırdı. 

 

 

Okul öğretmenlerinden Adam Said Ali, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okulun yetersizliğinden çocukların eğitimden mahrum kaldığına dikkati çekerek, "Eskiden derslerimizi maddi imkanlarımız olmadığı için küçük bir medresede yapıyorduk ancak öğrencilerin sayısı artınca medrese yetmedi ve bahçedeki mango ağacının altında ders yapmaya başladık." dedi. 

Sekiz sene boyunca mango ağacının altında ders yapmaya devam ettiklerini belirten Ali, "8 sene sonra Allah bize Türkleri gönderdi. Ocak ayında buraya geldiklerinde bizim dururumuzu gördüler ve bize medrese açacaklarını söylediler. Bugün çok şükür Türkler medrese açmakla kalmadı, okul da inşa ettiler. " ifadesini kullandı.

 

 

En az 150 öğrencinin medresede eğitim gördüğünü dile getiren Ali, gelecek eğitim öğretim döneminde açılması planlanan ilkokul için de yüzlerce öğrencinin kayıt yaptırdığını açıkladı.

Ali, "Gbessa sakinleri olarak Türklere ne kadar teşekkür etsek azdır. Maalesef bizim onlara dua etmek dışında verebileceğimiz hiçbir şey yok, o yüzden Allah onlardan razı olsun diyorum." diye konuştu.

"7'DEN 70'E HERKESİN FAYDALANABİLECEĞİ BİR EĞİTİM KURUMU İNŞA ETMEYİ PLANLIYORUZ"

Nijerya'da faaliyet gösteren Dar'ul Erkam Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Gökmen, "Bu bölgede daha önce bir cami ve kuyu açmıştık. Buradaki insanlar bizden çocuklar için okul açmamızı istediler." dedi.

Okulun hem örgün eğitim hem de medrese şeklinde faaliyet göstereceğini belirten Gökmen, "Okulumuzun inşaatını tamamladık ve medrese kısmını faaliyete geçirdik. Nijeryamüfredatını uygulayacağımız okulumuzun resmi işlemleri tamamlandıktan sonra örgün eğitime de başlayacağız." ifadesini kullandı. 

Bölgede 7'den 70'e herkesin faydalanabileceği bir eğitim kurumu inşa etmeyi planladıklarını aktaran Gökmen, şunları kaydetti:

"Bir taraftan anneler çocuklarını güzel şekilde yetiştirmek için İslami eğitim alıyor diğer taraftan küçük çocuklara kendi yaşlarına uygun şekilde Kur'an-ı Kerim ve İslami ilimler öğretiliyor. Yakın zamanda çocuklar ilkokulumuzda da eğitim almaya başlayacaklar. Burası kuyusuyla, şadırvanıyla ve hemen bahçesindeki mescidiyle ve çok güzel sınıflarıyla bu bölge için çok önemli bir hizmet müessesi olacak. Bu okulu masraflarını Almanya'nın Frankfurt şehrinde yaşayan Türklerin kurduğu Hansa Derneği üstlendi. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz ve yardımlarının devamı diliyoruz."

KAYNAK: AA
ETİKETLER
Türkiye
YAZDIR
YORUMLAR 53
 • Aklın zaferi 5 ay önce Şikayet Et
  Dünya'nın her köşesinin insana ihtiyacı var.Evrenin tüm sinerjileri ezilenler için yardıma koşsun.
  Cevapla
 • ahmet 5 ay önce Şikayet Et
  okul cami hastane toki evleri yapılsın içme suları iyileştirilsin yalnız bu haberden kaç kişinin haberi oldu önemli yada önemsiz haberleri günlerce televizyonda haber yapıyorlar bunlarada yer verilsin vatandaş tan yardım toplansın bende yayınlar yapılsın küçük karede yer verilmiş dünya çapında destek verilsin
  Cevapla
 • Ergün 5 ay önce Şikayet Et
  Türkiye de doğup büyüdüğüm için Allah'a sukrediyorum. Başka memleketimiz yok Tek vatanımız var ona sahip çıkalım ! Ülkesini seven müslüman Kürt
  Cevapla
 • süleyman şah 5 ay önce Şikayet Et
  etnik kökenin ne olursa olsun,vatanına bayrağına ve devletine sahip çıkanlar çelik gibi birbirlerine bağlanır,bu bağ islam kardeşliğidir...bu bağı çözmek isteyen haçlılardır zira haçlılar müslümanları sevmez,onları yokedip dünyayı köleleştirmek istiyorlar,bunun adına da kapitalist emperyalizm denir...
  Cevapla
 • canan 5 ay önce Şikayet Et
  doğu Türkistana yardım edelim suriyelileri yeter doyurdugumuz kardeslerimiz ölüyor allah rızası icin sesimizi duyan yokmu bırakmayalım onları bi care
  Cevapla
 • gayret 5 ay önce Şikayet Et
  birine yardım edeceğiz diye diğerlerini bırakmamız gerekmiyor.
  Cevapla
 • Hamdi 5 ay önce Şikayet Et
  Allah razı olsun rabbim hayırlarını kabul eylesin inşallah amin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Galatasaray kupasına kavuştu! Görkemli kutlama!
MHP lideri Bahçeli'den partisine İstanbul ve HDP talimatı