Macron'un Mısır ziyareti! İnsan hakları öncelik değil

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkesinde sarı yeleklilerin gösterileri devam ederken, heybesindeki 4 önemli konuyla ve Mısır'daki insan hakları ihlallerini görmezden gelerek bu ülkeye ilk resmi ziyaretini gerçekleştirmeyi planlıyor.

Macron'un Mısır ziyareti! İnsan hakları öncelik değil
Macron'un Mısır ziyareti! İnsan hakları öncelik değil
GİRİŞ 26.01.2019 11:07 GÜNCELLEME 26.01.2019 11:07
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

AA muhabirine Macron'un pazar günü başlaması planlanan Kahire ziyaretine ilişkin değerlendirmede bulunan uzmanlar, Libya, Suriye, askeri ve ekonomik iş birliği konularının görüşmelerin ana gündem maddesi olacağını ifade etti.

Mısırlı akademisyen ve uluslararası ilişkiler uzmanı Tarık Fehmi, son dönemde Paris ve Kahire arasındaki ikili ilişkilerin istikrarlı olduğunu ve bir kriz yaşanmadığını belirtti.

ANA GÜNDEM LİBYA

Macron'un ziyaretinde görüşmelerde ilk sırayı Mısır'ın da güçlü bir aktör olduğu Libya krizinin alacağını kaydeden Fehmi, ikinci sırada ise Suriye krizi, ABD'in bu ülkedeki boşluğu nasıl doldurulacağı konusunun bulunduğunu söyledi.

Fehmi, Fransa'nın gelecek dönemde Suriye konusunda rol alması beklenen Arap ülkeleriyle iş birliğine ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Mısır'ın 2019'da Afrika Birliği dönem başkanlığını alacak olmasının da Paris için ekonomik anlamda çok önemli bir konu olduğunu dile getiren Fehmi, Filistin sorununun da Macron'un ziyaretinde gündeme geleceğini ifade etti.

SİSİ İLE İLİŞKİLER GELİŞTİ

El-Ahram Siyasi ve Stratejik Araştırmalar Merkezi'nde uluslararası ilişkiler uzmanı olan Said el-Lavandi, Temmuz 2013'te askeri darbe yapan Abdulfettah es-Sisi'nin 2014'te resmi olarak cumhurbaşkanlığına gelişinden beri iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştiğini söyledi.

Lavandi, Suriye konusunun ana gündem maddesini teşkil edeceğini, özellikle de Devlet Başkanı Beşşar Esed'in rejimin başında kalması veya kalmamasına ilişkin konuların masaya yatırılacağını vurguladı.

İNSAN HAKLARI FRANSA'NIN ÖNCELİĞİ DEĞİL

Sadık, insan hakları dosyasının Fransa'nın önceliği olmadığını ancak Sisi'nin Avrupa Birliği'nin bu konudaki eleştirilerinin dozunu düşürmesini talep edebileceğine dikkati çekti.

Akademisyen Sadık, Macron'un beraberinde ekonomi bakanları ve bazı şirketlerin yöneticilerinin gelecek olmasının ziyaretin yatırım ve askeri anlaşmalar açısından ekonomik boyutunun önemini gösterdiğini ifade etti.

Fransa, askeri darbeye zemin hazırlayan 30 Haziran 2013 gösterilerinin ardından ABD ve Rusya'nın yanında Mısır'ın en önemi silah kaynakları arasında yer alıyor.

Fransa'nın Kahire Büyükelçiliği verilerine göre Mısır'daki yabancı yatırımcılar arasında altıncı sırada yer alan Fransa'nın bu ülkede 150 şirketi bulunuyor ve yaklaşık 33 bin kişiye istihdam imkanı sağlıyor.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Harun 1 yıl önce Şikayet Et
    Herkes safini belli etti turkiye insan haklarini hice sayan ulkelerle iliskilerini dondurmali sebebinide bagira bagira aciklamali
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son Dakika: Esed rejimi saldırdı! İdlib'den bir acı haber daha
Ahmet Hakan'dan bomba sözler: Olası darbeyi ilk onlar engelleyecek