'Trump Türkiye'yi yaptırımla cezalandırmayı düşünüyor'

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemleri alımı konusunda yaptırım paketi üzerine düşündüğü belirtildi.

'Trump Türkiye'yi yaptırımla cezalandırmayı düşünüyor'
'Trump Türkiye'yi yaptırımla cezalandırmayı düşünüyor'
GİRİŞ 19.06.2019 11:37 GÜNCELLEME 19.06.2019 11:37
Bu Habere 68 Yorum Yapılmış

Bloomberg News'in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Trump yönetimi Türkiye'yi Rusya'dan S-400 füze savunma sistemleri alımı konusunda cezalandırmak için 3 yaptırım paketi üzerinde düşünüyor. Haberde, Türkiye'nin S-400 alımına devam etmesi durumunda F-35 satışının durdurulmasına ek olarak diğer seçenekler uygulanabileceği yer aldı.

 

 

En çok destek gören seçeneğin, Türkiye'nin kilit savunma sistemi sektöründeki bazı şirketleri ''ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası'' olarak bilinen ve Rusya ile işbirliği yapan kurumları hedef alan CAATSA kapsamında hedef alınması olduğu belirtildi.

Yaptırımlar, bu şirketlerin ABD'nin finansal sistemine erişimini keserek ABD'den parça alımı ve ABD'ye satış gerçekleştirmelerini neredeyse tamamen imkansız kılıyor.

 

 

TÜRKİYE KARARLI DURUŞUNU KORUYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Pazartesi günü yaptığı açıklamada, "Rusya ile S-400 konusunu da görüştük. Zaten S-400 konusu bitmiş vaziyette. Herhangi bir olumsuzluk söz konusu değil. Öyle zannediyorum ki Temmuz ayının ilk yarısında artık onlar da gelmeye başlayacaktır. S-400'den taviz vermeyeceğiz, burası kasaba devleti değil'' demişti.

​Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise geçen hafta S-400 konusuna ilişkin yaptığı açıklamada, "ABD bize yönelik olumsuz adımlar atarsa, bizim de atacağımız adımlar var. Amerika bu kararları aldı, biz de sessiz sedasız oturalım anlayışı yok artık. Bize yönelik olumsuz bir davranış olursa, biz de karşılığını vereceğiz" ifadesini kullanmıştı.

YAZDIR
YORUMLAR 68
 • Gavur bükücü 3 ay önce Şikayet Et
  Madem bir kez olecegiz o Adam gibi oldun vatan sağolsun milletimiz var olsun
  Cevapla
 • Yozgatli 3 ay önce Şikayet Et
  Biz yozgatli lar korkmayiz Düşman dan Emredilirse şavaşiriz kinali Hasan gibi Ecelden kaçiş yok Onlarda Biz de ölecez bir gün Kimi CENNETE Gidecek Kimi CEHENNEME yarabbi CENNETE girenlerden eyle Amin
  Cevapla
 • oflu 3 ay önce Şikayet Et
  Tiyatro oynamaya devam.
  Cevapla
 • Siyasetçi 3 ay önce Şikayet Et
  Amerikan ekonomisinin sonu gelir bu çok açık ve net ne kadar amerikan yatırımı varsa hepsi batmak ve kaçmak zorunda kalır füzeden daha çok tahribat yapar
  Cevapla
 • Corlu 3 ay önce Şikayet Et
  Ickiye yasak getirecekmis
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Açık açık söyledi! Türkiye ile işbirliğimiz bozulmaz
Açıkladılar: Türkiye onları üzerimize salarsa ne yaparız bilmiyorum