'B Takımı' uyarısı: Savaş istiyor

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD Başkanı Donald Trump'ın aksine "B Takımı" olarak adlandırdığı Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un başını çektiği grubun diplomasi yerine savaş istediğini belirtti.

'B Takımı' uyarısı: Savaş istiyor
'B Takımı' uyarısı: Savaş istiyor
GİRİŞ 25.06.2019 07:08 GÜNCELLEME 25.06.2019 07:36
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Twitter hesabından paylaştığı mesajında,  ABD Başkanı Trump'ı Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton'un başını  çektiği "B Takımı" konusunda uyardı.

 

 

Zarif mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Donald Trump, ABD askeri güçlerinin Basra Körfezi'nde işi olmadığı  konusunda yüzde yüz haklı. Güçlerini çekmesi, ABD ve dünyanın menfaatlerine  tamamen uygun ancak B Takımı'nın ABD'nin çıkarlarıyla ilgilenmediği açıkça  ortada. Diplomasiyi küçümsüyorlar ve savaşa susamışlar."

 

 

Zarif, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton, İsrail Başbakanı  Binyamin Netanyahu, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Abu  Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid'i "B Takımı" olarak adlandırıyor.

ABD'nin 2003'deki Irak işgalinin mimarlarından olan Bolton'un, Trump'ı  İran'a karşı askeri saldırıya çekmeye çalıştığı yorumları yapılıyor. Trump ise  iki gün önce Beyaz Saray'da yaptığı bir konuşmada Bolton hakkında, "Çok iyi iş  çıkarıyor ama Orta Doğu konusunda sık sık anlaşmazlık içindeyiz." demişti.

ABD-İRAN GERİLİMİ

ABD'nin Mayıs 2018'de nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilerek  yaptırımları yeniden uygulamaya başlamasından sonra Tahran-Washington hattında  yaşanan gerginlik perşembe günü Devrim Muhafızları Ordusu'nun ABD'ye ait İnsansız  Hava Aracını (İHA) Hürmüz Boğazı üzerinde vurarak düşürmesinden sonra  tırmanmıştı.

İran, İHA'nın hava sahası ihlali nedeniyle vurulduğunu savunurken ABD,  uçağın uluslararası hava sahasında vurulduğunu öne sürüyor.

Trump, cuma günü İran'a yönelik bir hava saldırısına onay verdiğini,  ancak 150 civarında İranlının ölebileceği bilgisini alınca saldırı emrini  durdurduğunu açıklamıştı.

ABD yönetimi İHA'nın düşürülmesinin ardından bugün İran lideri Ali  Hamaney'i de kapsayacak şekilde Tahran'a yönelik yeni yaptırımlar getirmişti.

ETİKETLER
Cevad Zarif
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Türk 3 ay önce Şikayet Et
  Yine Araplar isin icinde
  Cevapla
 • Dede 3 ay önce Şikayet Et
  Amaç sugdilerden para almak Suudilerin petrollerine amerika el koymak yavaş yavaş pılan işliyor
  Cevapla
 • Osman KAYA 3 ay önce Şikayet Et
  Bazı insanların İran ABD gizli ortaklar demesi, bazı insanların Erdoğan ABD'nin adamıdır demesi ,bazı insanların Irak Şam İslam Devleti ABD yapılanmasıdır demesi , doğruları 180 derece ters çevirmesi ve iyi niyetli bazı insanların da bunlara inanması beni derinden üzmekte. Fethullah Gülen gibi ,Sisi gibi, Suudi Kralı gibi insanları her türlü suçlarına rağmen korurken kimin ne olduğu daha iyi anlaşılmalı
  Cevapla
 • altair 3 ay önce Şikayet Et
  abd yi yöneten trump değil pentagon ve siyonist derin devlet
  Cevapla
 • E.A 3 ay önce Şikayet Et
  Cevad abi! Trump, Boltun mudur? Daltun mudur? niçin getirdi? savaş çıkarmak için değil mi? önceki danışmanını niye beğenmemişti? savaş istemiyor diye değil mi? Cevat Zarif öyle bir anlatmış ki görmeyen de Trump'ı melaike sanacak. Trump İranlılara acıdığı için değil milyon dolarlık savaş makinesi kaybetmekten korktuğu için İran'a saldırmaya cesaret edemedi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
YPG/PKK'lılar ABD askerlerini taşladı!
PKK'nın iftiracısı Pence'nin papazı çıktı