Türkiye için sıraya girdiler! Türk donanmasına talep yağıyor

Son yıllarda artan gücü, tecrübesi ve Doğu Akdeniz’deki varlığıyla dikkatleri üzerine çeken Deniz Kuvvetleri, 15 günde NATO, ABD ve İtalyan donanmalarıyla tatbikatlar yaptı. Türk Donanması’na ortak tatbikat ve manevra talepleri artıyor.

Türkiye için sıraya girdiler! Türk donanmasına talep yağıyor
Türkiye için sıraya girdiler! Türk donanmasına talep yağıyor
GİRİŞ 16.12.2019 09:09 GÜNCELLEME 16.12.2019 11:18
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Türk Deniz Kuvvetleri, doğal gaz yataklarının keşfedilmesiyle birlikte büyük donanmaların boy gösterdiği Doğu Akdeniz’deki varlığı ile dikkat çekiyor. Sadece Aralık ayında NATO, ABD ve İtalya donanmaları ile tatbikatlar yapan Türk Deniz Kuvvetleri’ne, ortak tatbikat talebinde yoğun ilgi gösterildiği belirtildi. Uzmanlar, “Türk Donanmasının bölgedeki etkinliği, sahip olduğu eğitim seviyesi ve tecrübesi, diğer ülke donanmalarının da ilgisini çekmekte, bu durum birlikte eğitim yapma ve bilgi paylaşımı taleplerinin de artmasına neden oluyor” değerlendirmesinde bulundu. 

 

ABD uçak gemisine Türk fırkateynleri eşlik etti! Bomba görüntüler

GÜÇLÜ DURUŞ GÖSTERİYOR 

 

Yeni keşfedilen doğal gaz yatakları sonrasında pay kapma mücadelesi yaşanan Doğu Akdeniz’de, Türkiye’yi yalnızlaştırarak ve oyun dışı bırakmak isteyen Yunanistan ve GKRY’nin her hamlesi boşa çıkmaya devam ediyor. Başkan Erdoğan’ın geliştirdiği yeni konseptle hem diplomaside hem de askeri alanda güçlü manevralar yapan Türkiye, oynanan her oyunu bozma konusunda güçlü bir duruş gösteriyor. Deniz Kuvvetleri’nin Mavi Vatan’daki gücü manevraları bozmada etkili oluyor. Etkin ve caydırıcı bir güç olan Deniz Kuvvetleri, Türk deniz yetki alanlarında denizde durumsal farkındalık yarattı. Türkiye’nin deniz yetki alanlarındaki hak ve menfaatlerini korumak maksadıyla Akdeniz Kalkanı Harekâtı ile tüm Doğu Akdeniz’de 365 gün 24 saat varlık gösteren, planlı tatbikatların yanı sıra, bölgeye intikal eden hemen hemen tüm müttefik ve dost savaş gemileriyle geçiş eğitimleri icra eden Deniz Kuvvetlerinin Akdeniz’in en güçlü donanmalarının başında geliyor. 

BİR AYDA 5 BÜYÜK TATBİKAT

Türk Deniz Kuvvetleri gemileri sadece Aralık ayı içerisinde; 3’ü NATO’nun Kanada, İspanyol ve Yunan gemilerinden oluşan Daimi Deniz Görev Grubu ile, biri Uçak Gemisi USS H.Truman, muhrip USS Ross ve kruvazör USS Normandy’den oluşan ABD Görev Grubu ile, diğeri GKRY’nin müşterek eğitim yaptığını ilan ettiği İtalyan ITS Martinengo ile olmak üzere toplam 5 eğitim icra etti. 

RUMLAR ALGI PEŞİNDE

Deniz Kuvvetlerinin bu ezici üstünlüğüne rağmen Türkiye ile tek başına asla mücadele edemeyeceğinin farkında olan GKRY ise, gücünü abartmak için algı çalışmaları ile dikkat çekiyor. 12 Aralık’ta Limasol açıklarında sözde çok kapsamlı bir deniz tatbikatı yaptığını ilan eden GKRY’nin, aslında sadece kendi karasuları kapsayan dar bir alanda kısıtlı seviyede, basit ölçekte ve kısa süreli bir arama kurtarma eğitimi icra ettiği ortaya çıktı. Uzmanlar, “Aslında GKRY her ay bu tip arama kurtarma eğitimlerini limanlarına gelen yabancı gemilerle yapıyor ve sanki çok büyük bir tatbikat yapmış gibi basın üzerinde algı harekâtı yapıyor” tespiti yaptı. 

KAYNAK: STAR GAZETESİ
YAZDIR
YORUMLAR 19
 • Veli 3 ay önce Şikayet Et
  Dusmanda hile bitmez savas hiledir hileyle kazanilir
  Cevapla
 • Malazgirt ......71 3 ay önce Şikayet Et
  Bu davetleri kabul etme-memur lâzım . Onlar biz test ediyor ; dost mermisi deyip bize zararda verebilirler
  Cevapla
 • Mehmet 3 ay önce Şikayet Et
  Bunlar çok güzel ama maalesef ülkemizde hala donanmanın ne kadar önemli olduğunu göremeyenler var. Dört yanımız denizlerle çevrili. George Friedman bile ABD ordusunun asıl gücü hava değil deniz kuvvetleridir diyor. İngiltere zaten bir deniz gücü. Biz Osmanlı’nın son zamanlarında o kötü yıllarımızda bile dünyanın en güçlü 3.donanmasına sahiptik.
  Cevapla
 • mevlüt 3 ay önce Şikayet Et
  Neden Türk savaş gemileriyle tatbikat yapmak için ısrar ediyorlar?? Çünkü, Türk Donanması'nın kaabiliyet ve yeteneklerini ölçmek, öğrenmek istiyorlar. Ve öğreniyorlar da... O nedenle çatışmaktan uzak duruyorlar !!
  Cevapla
 • adalet nerede 3 ay önce Şikayet Et
  düşmana tiyo veriyoruz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Herkes farkında... 12 yıllık süreç bitti! Resmen ekonomide yeni döneme girildi
'Durumu kötüleşti' iddiası sonrası Boris Johnson'ın sağlığı ile ilgili son dakika açıklaması