İşte Ak Parti'nin son oy oranı

ANDY-AR Sosyal Araştırmalar Merkezi'nin seçim ve Gezi Parkı olaylarına ilişkin araştırmasının sonuçları açıklandı. Katılımcıların yüzde 49,6'sı hafta sonu seçim olsa AK Parti'ye oy vereceklerini belirtirken, Gezi Parkı olaylarının bitmesini isteyenlerin oranı ise yüzde 82,8 oldu.

İşte Ak Parti'nin son oy oranı
İşte Ak Parti'nin son oy oranı
GİRİŞ 11.06.2013 11:46 GÜNCELLEME 11.06.2013 11:58

ANDY-AR Sosyal Araştırmalar Merkezi, başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye genelinde eylemlere dönüşmüş olan 'Taksim Gezi Parkı' olaylarını halkın nasıl değerlendirdiği ve bu olayların siyasi eğilimlere nasıl yansıdığını tespit etmek için bir araştırma yaptı. Yüzyüze görüşme yöntemi kullanılarak yapılan araştırmanın yüzde 21'i kır özelliği taşımakta olan ilçe ve köy merkezlerinde yapıldı. Saha çalışması 05-10 Haziran 2013 tarihleri arasında tamamlandı.

Çalışma kapsamında farklı sosyo-ekonomik ve sosyo-demografik gruba mensup kişilerden, yaş, cinsiyet, eğitim, mahalle/semt kotalarına göre tesadüfi yöntemle seçilmiş, dernekler ile görüşme yapıldı. 412'si İstanbul, 383'ü Ankara, 330'u İzmir ve 317'si Bursa olmak üzere toplam 3643 dernek ile görüşüldü. Görüşme sonucunda katılımcılara "Gezi Parkı olaylarından haberdar mısınız?" diye soruldu. Katılımcılardan yüzde 92,8'i "Evet" yanıtını verirken, 7,2'si ise haberdar olmadıklarını söyledi. "İstanbul Taksim'de bulunan Gezi Parkı'na hiç gittiniz mi?" sorusuna katılımcıların yüzde 93,7'si "Evet" derken, yüzde 6,3'ü ise "Hayır" yanıtını verdi.

GEZİ'YE DESTEK YÜZDE 16

"Gezi Parkı için yapılan eylemleri destekliyor musunuz?" sorusuna ise cevap vermeyenlerin oranı 16,4 olurken, "Kısmen" 6,8, "Hayır" 52,5 ve "Evet" 24,3 şeklinde gerçekleşti.

"Bu eylemlere herhangi bir şekilde katılım sağladınız mı?" diye sorulan katılımcıların 12,1'i "Evet" yanıtını verirken, 75,1'i "Hayır", cevap vermeyenlerin oranı ise 12,8 oldu. Eylemlerin devam etmesini destekleyip desteklemedikleri sorulan katılımcıların cevapları "Hayır" 82,8, "Evet" 7,5 ve "Cevap Yok" 9,7 olarak gerçekleşti.

"BU PAZAR SEÇİM OLSA..."

Katılımcılara yöneltilen "Bu pazar günü milletvekili genel seçimleri olması durumunda hangi partiye oy verirsiniz?" sorusuna ise ilginç yanıtlar geldi. Katılımcıların 49,6'u haftasonu seçim olsa AK Parti'ye oy vereceklerini belirtirken, diğer partilerin oranları ise CHP 23,3, MHP 15,9, BDP 7,5 ve Diğer 3,7 olarak gerçekleşti.

YAZDIR
YORUMLAR 17
 • Orhan Ozel 4 yıl önce Şikayet Et
  Orhan. Ben 40 yasindayim ve 37 senedir Hollanda'da yasıyorum Türkiye'ye disaridan bakabiliyorum AKPnin son yillardir yaptiklarindan Turk oldugum icin gururduyordum son onbes gun icinde bu degisti ve sizlere sunu soyliye bilirim Hollandalılar hepimize guluyorlar Aynaya iyi bakin Sevgilerimle
  Cevapla
 • Salman Raduyev 4 yıl önce Şikayet Et
  Şundan eminim ki. 15 gün önce Gezi parkı saçmalığı başlamadan önce bu oran % 45'in altındaydı fakat eylemler sonucunda AKP oyları SP, BBP gibi küçük partilerin muhtemel %1-2 lik oranlarını sildi ve şu an % 50'nin üzerinde. MHP ise olaylardan önce % 15 üstündeyken bugün % 10-11 civarında.
  Cevapla
 • Murat GÖNÜLTAŞ 4 yıl önce Şikayet Et
  Hesap yapalım.... 40 yapar...
  Cevapla
 • hursit dilaver 4 yıl önce Şikayet Et
  MHP ve AKP istikbalde bir olacaklardır der, wahsibatılıco... MHP ye elleşmeyin, geçen günkü yorumumda türkiyenin hulkum vakti gelince,o andan, yani boğaza gelecek canı geri gönderecek tek partidir. biz de kızıyoruz bazı eylemlerine ya da, o dişleri gözükmeden konuşan sözcüsüne ama, MHP türkiyeinin en sağlam partisi ve kurtarıcı gücüdür. inşallah içindeki ergenekon tayfasını temizler..böylece istikbalde, AKP ve MHPli ikili bir sistem kurulur.bu partilerin seçmenleri birbiri ile uyuşur..kürt de olsa,alevi de olsa birbirine bağımlıdırlar.. haaa CHP ye gelince mi.. efendim wahsibatılıconun naslarına göre alfabeden C ve H ve P harflerini çıkarttığımız da o da eriyip gidecektir.biz seçmeninine kucak açarız elbet, ama zihniyetine asla.. zaten millet 60 seneden beri değil, serbest fırkadan beri karşı bu zihniyete.. allah bir daha onlaraı iktidar yüzü göstermiyecektir.onun için MHP ye bu gözle bakın.bu ülkeyi AKP ve
  Cevapla
 • isim siz 4 yıl önce Şikayet Et
  O zaman.... %7.5 ile BDP mecliste yok.. Ne güzel..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP'den açıklama: Adayımız Erdoğan'ı çıldırtacak
İbrahim Tatlıses 4. kez aday oluyor