"PKK, Türkiye'nin isteğini yerine getirmezse..."

Irak Hükümet Sözcüsü Saad el-Hadisi, terör örgütü PKK'nın Musul'un Sincar ilçesindeki varlığına müsaade edilmeyeceğini açıkladı

"PKK, Türkiye'nin isteğini yerine getirmezse..."
"PKK, Türkiye'nin isteğini yerine getirmezse..."
GİRİŞ 11.01.2017 13:38 GÜNCELLEME 11.01.2017 13:44

Irak Meclisi Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Milletvekili Şahevan Abdullah da partisinin internet sitesine yaptığı açıklamada, "Türkiye-Irak anlaşmasına göre, Türkiye düşmanlarının Irak topraklarında barınmasına müsaade edilmemelidir. Eğer Bağdat ve PKK, Türkiye'nin isteğini yerine getirmezse farklı şeylerin ortaya çıkma ihtimali yüksektir." değerlendirmesinde bulundu.

Sincar'ın Türkiye ve Irak arasındaki çekişmelere sahne olmaması için PKK'nın ivedilikle kenti ve çevresini terk etmesi gerektiğini söyleyen Abdullah, "Şengal'e (Sincar) herhangi bir zarar gelmeden PKK'nın bölgeden çekilmesi ve güvenliği Peşmergenin sağlaması lazım." dedi.

KDP Başkanlık Konseyi Üyesi Ali Avni ise terör örgütü PKK'nın Ezidileri koruma bahanesiyle Sincar'a geldiğini ancak şu ana kadar bir köyü bile DEAŞ'tan geri alamadığını ifade etti.

"PKK'NIN NE YAPTIĞINI BİLİYORUM"

Avni, "PKK'nın Şengal'de ne yaptığını bilmiyorum. PKK militanları Şengal'e geldiğinden bu yana bir köyü bile kurtarmış değiller. PKK'nın Şengal'i kurtarma operasyonunda da bir rolü olmadı. Örgütün oradaki varlığının tek nedeni, bölgede sorun çıkarmaktır." diye konuştu.

Sincar konusunda PKK'nın siyasi oyunlardan vazgeçmesi gerektiğini kaydeden Avni, "Örgütün (Sincar'dan) çekilme kararının kendi ellerinde olmadığını tahmin ediyorum." ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN MÜSAADE ETMEYİZ DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sincar yeni bir Kandil olma yolunda, buna asla müsaade edemeyiz" demişti.

ETİKETLER
musul
YAZDIR
YORUMLAR 11
 • lale 1 yıl önce Şikayet Et
  Irak diye bir yer kaldımı ayol
  Cevapla
 • mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  IRAK'ın bu lafına kargalar bile münasip yerleriyle gülüyorlardır..IRAK'I takan kim PKK mı? Zaten içlerinde destekleyen unsurlar varken!Yıllardır Kandilde nasıl kaldılar! hem de SADDAM varken!
  Cevapla
 • barzani tehlikede 1 yıl önce Şikayet Et
  pkk pyd barzani için büyük tehdit. pkk pyd var oldukça barzaniyi bölgeden temizleyip çıkaracaklar. ırak ve suriyede bir pyd varlığı türkiyeden önce barzani ırak ve suriye yi tehdit eder. abd ve pyd nin bölgeden çıkarılabilmesi için pkk pyd nin temizlenmesi şart. yoksa ırak ve suriyede istikrar hayal olur. bombalar ırak kürt bölgesel yönetiminde patlamaya başlar. pkk pyd liler güçlendikçe barzaniye saldıracaklar. buna da fazla kalmadı. pkk ırak ve suriyede güçlenmeye devam ediyor. bu hem esedi hem ösoyu hem ışidi hem türkiyeyi, özelliklede barzaniyi tehlikeye atar.
  Cevapla
 • temizlik var 1 yıl önce Şikayet Et
  türkiyeye suriyeye müdahalede geç kaldı olanları gördük. pkk pyd inin ırak ve suriyedeki varlığı her an sona erebilir. pkk ırak ve suriyeyi terketmezse ırak merkezi hükümeti, barzani ve türkiye ırakda pkk pyd yi temizlemeye başlayacak.
  Cevapla
 • bafralı 5516 1 yıl önce Şikayet Et
  reis o sincar ı temizlemeden bir asker cikarmaz oradan. Seni doguran anaya mevlam rahmet ede. nur icinde yatsin mekani cennet olsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan canlı yayında açıkladı! Satmaya başladık
Oy kullanırken bunlara dikkat!