Türkiye, BM'ye mektupla yanıt verdi

BM Güvenlik Konseyine gönderilen mektupta, FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan BM hakimi Akay'ın serbest bırakılması talimatını veren UCM'ye cevap verildi.

Türkiye, BM'ye mektupla yanıt verdi
Türkiye, BM'ye mektupla yanıt verdi
GİRİŞ 21.03.2017 09:07 GÜNCELLEME 21.03.2017 09:07

Türkiye, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyine gönderdiği mektupta, Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM), Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan BM hakimi Sefa Akay'ın serbest bırakılması talimatını vererek Türkiye'nin bağımsız yargısına müdahalede bulunup görev tanımını aştığını ve bu talebin "hükümsüz" olduğunu bildirdi.

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, UCM Mekanizmasının "Akay'ın aleyhindeki tüm hukuki işlemlerin sona erdirilmesi ve derhal serbest bırakılması" talimatına BM Güvenlik Konseyine gönderdiği mektupla yanıt verdi.

Mektupta, hukukun üstünlüğü ve uluslararası taahhütlerine son derece önem veren bir ülke olarak Türkiye'nin Akay'ın tutuklanmasıyla ilgili "çarpıtmalara" açıklık getirmek istediğini belirten Sinirlioğlu, bu kişinin 15 Temmuz darbe girişiminin arkasındaki FETÖ'nün üyesi olduğu iddiaları üzerine tutuklandığına dikkati çekti.

Akay'a yönelik suçlamaların UCM'deki göreviyle ilgili olmadığına değinen Sinirlioğlu, onun BM görevi dışındaki faaliyetlerinin dokunulmazlık kapsamına girmeyeceğini ve Türk Ceza Kanunu'na göre Türkiye'de işlenen suçlar nedeniyle cezalandırılabileceğini bildirdi.

"YETKİLERİNİ KÖTÜYE KULLANAN BİR MEKANİZMA" VURGUSU

Sinirlioğlu, Türkiye'yi Akay'ın da baktığı Ruanda'daki savaş suçları davasını geciktirmekle suçlayan UCM Mekanizmasının Türkiye'ye "Akay'ın aleyhindeki tüm hukuki işlemleri sona erdirmesi ve onu derhal serbest bırakması" gibi bir talimat verme yetkisinin olmadığını kaydetti.

UCM'NİN TALİMATI GÖREV TANIMINI AŞIYOR

UCM'nin Akay'ın serbest bırakılması talimatını BM Güvenlik Konseyine taşıyarak görev tanımını aştığına dikkati çeken Sinirlioğlu, Türkiye'nin bağımsız yargısına "alenen ve endişe verici bir şekilde müdahalede bulunulduğunu" belirtti.

Türkiye'nin "yetkilerini kötüye kullanan bir mekanizma"nın talimatını yerine getirmeyeceğini aktaran Sinirlioğlu, söz konusu talimatın "hükümsüz" ve "geçersiz" olduğunu ifade etti.

ETİKETLER
terör örgütü
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • Mustafa Gürak 1 yıl önce Şikayet Et
  Sadece BM değil,Nato'ya da diğer haddini aşanlara TC nin ne olduğunu beyinlerine girerek öğretmek daha mantıklı olacak.
  Cevapla
 • Mahmut 1 yıl önce Şikayet Et
  Hani yargiya mudahele edilmiyecekti? Kendileri neden mudahele ediyor?
  Cevapla
 • kaptan 1 yıl önce Şikayet Et
  bakalim TÜRKIYE ve ab arasindaki bu restlesme nereye kadar sürecek öyle saniyorum ki en sonunda ab ülkeleri ülkemize savas ilanina kadar gidecektir yada öyle hatalara imza aticaklar ki kizginliklarini öfkelerini avrupada yasayan TÜRK lere olmadik akla gelmicek yasaklarla bu cirkeflikte cag atlicaklar adina simdiden cagdas ab nin tas devri kafasi diyebilirz
  Cevapla
 • bahadir 1 yıl önce Şikayet Et
  hic tasalanmaya gerek yok yuzde 90 imiz kirada oturuyoruz ve avrupanin en pis islerini yapiyoruz hangi alman wc temizleyecek cop dokecek isyerleri Turk istiyor rumen bulgar sirp kaytariyor calisanda isteksiz calisiyor. bizi buradan gonderirlerse hic durmasinlar 4 milyon suriyeliye bakan devlet 5 milyon kendi vatandasina imkan saglamayacakmi istersede saglamasin cani sagolsun bizde memleketimize doneriz ne yapilacaksa onu yapariz.
  Cevapla
 • İZMİRLİ 1 yıl önce Şikayet Et
  eski türkiyeye böyle talimat vermeye alışmışlardı,hala anlamıyorlar ve anlamak istemiyorlar artık emrinizdeki eski türkiye yok
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Düşünün bunun gibi Daha neler var. cumhuriyet kanunu Türkiyede Yürümüyor Devletimiz Kuran hükmü ile yönetilmeli. en azından çoğumuz yasaları biliriz tek doğru olur tek yanlış olur cezası bellidir bu dünyadada öteki dünyadada kazanırız
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ülke ekonomisine 1,5 milyar lira katkı sağlayacak
Erdoğan imzaladı! 15 gün süresi var cezası 250 bin TL