HSK'dan İstanbul seçimi kararı! Soruşturma başlatıldı

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), İstanbul seçiminde kanuna aykırı sandık kurulu görevlendirmeleri yaptıkları gerekçesiyle Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından suç duyurusunda bulunulan İstanbul ilçe seçim kurulu başkanları hakkında inceleme başlattı.

HSK'dan İstanbul seçimi kararı! Soruşturma başlatıldı
HSK'dan İstanbul seçimi kararı! Soruşturma başlatıldı
GİRİŞ 13.06.2019 16:00 GÜNCELLEME 13.06.2019 19:09
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

YSK, 31 Mart'ta yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptalinin ardından, kanuna aykırı sandık görevlisi ataması yapan ilçe seçim kurulu başkanları ve diğer sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunmuş, bu kişilerin hakim olması nedeniyle suç duyurusu yazısı HSK'ye gönderilmişti.

 

 

HSK 1. Dairesi, YSK'nin suç duyurusu üzerine, ilçe seçim kurulu başkanı hakimler hakkında inceleme başlattı.

İddiaları araştırmak üzere görevlendirilen HSK müfettişlerinin hazırlayacağı rapor doğrultusunda hakimlerle ilgili karar verilecek.

 

 

YSK'nin suç duyurusu dilekçesinde isim belirtilmediği, müfettişlerin araştırması sonucu, kanuna aykırı görevlendirme yapanların belirleneceği öğrenildi. 

HAKİMLER DIŞINDAKİ DİĞER SORUMLULAR

Bu arada, YSK tarafından, Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun, "Hakim ve savcıların suçlarına iştirak edenler aynı soruşturma ve kovuşturma mercilerine tabidirler" hükmü gereğince, ilçe seçim kurulu başkanlarının yanı sıra diğer sorumlular hakkındaki suç duyurusu dilekçesi de HSK'ye gönderilmişti. 

HSK, hakimler dışındaki görevliler hakkındaki soruşturmaların genel hükümlere tabi olması nedeniyle bu kişilerle ilgili soruşturmaların İstanbul savcılıklarınca yürütülmesine karar verdi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 28
 • vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  ysk bu işi yapamıyor halen hata üstüne hata bir sandık kurulu oluşturulamadı vatandaşın bilmesi gereken birşeylermi var acaba.
  Cevapla
 • ihsan 3 ay önce Şikayet Et
  ge4ç bile kalındı
  Cevapla
 • kamil 3 ay önce Şikayet Et
  bir dolap dönüyor. kim ne yapmaya çalışıyor anlamıyorum. ALLAH HAYIRLISINI VERSİN. ama şu bir gerçek ki hsk ve ysk bu dolabın tam ortasında ve görevlerini tam yapmıyor.
  Cevapla
 • mert 3 ay önce Şikayet Et
  Acele etmeselerdi keşke,5-10 yıl sonrada yapabilirlerdi bunu
  Cevapla
 • VUSLAT 3 ay önce Şikayet Et
  Oyların yeniden sayımını reddeden YSK Şimdi daha büyük bir hata yaparak görevini kötüye kullananlara yine görev veriyor.Bu anlaşılamaz izah edilemez bir durum.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İşte doğanın en ürpertici anları...
Rıza Kayaalp'ten 2020 Tokyo paylaşımı