Anket firmasından AK Parti'ye 'ahlaksız' teklif! Çok sert tepki

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, bazı medya organlarında ''AK Parti'ye yakın anket şirketi'' diye lanse edilen ''MAK Araştırma'' şirketi ile ilgili açıklama yayımladı. Hamza Dağ, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, AK Parti'nin MAK Araştırma şirketi ile herhangi bir bağının ve çalışmasının olmadığını net ifadelerle dile getirdi.

Anket firmasından AK Parti'ye 'ahlaksız' teklif! Çok sert tepki
Anket firmasından AK Parti'ye 'ahlaksız' teklif! Çok sert tepki
GİRİŞ 18.06.2019 16:43 GÜNCELLEME 18.06.2019 16:43
Bu Habere 37 Yorum Yapılmış

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ'ın konuyla ilgili sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı açıklama şu şekilde;

 

 

MAK Araştırma firması ile partimizin herhangi yakınlığı ve çalışması bulunmamaktadır. Nitekim dün ve bugün basında yer alan haberlerde yer verilen söz konusu firmanın AK Parti’ye yakın olduğuna dair ifadeler gerçeği yansıtmamaktadır. 

Araştırma alanında az çok bilgiye sahip olan herkesin de bileceği gibi 12 saatten kısa bir süre içerisinde CATI yöntemi ile 33 bin kişilik bir araştırma yapılabilmesi mümkün değildir. 

 

 

Yapıldığı iddia edilen bu tür sahte araştırmalar ile reklam yapmaya çalışmak hem araştırma sektörüne zarar vermekte hem de  toplumu yanlış bilgilendirmektedir. 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, "Dün bazı sosyal medya mecralarında ve bugün de ulusal gazetelerde partimize yakın olduğu belirtilen MAK Araştırma şirketinin partimizle uzaktan yakından hiçbir alakası söz konusu değildir. Bu firmayla bugüne kadar hiçbir çalışmamız olmadı, bundan sonra da olmayacaktır" dedi.

"BİZE AHLAKSIZ TEKLİFTE BULUNMUŞ, REDDEDİLMİŞTİ"

Hamza Dağ, MAK Araştırma Şirketi'nin daha önce AK Parti'yle iletişime geçtiği bilgisini paylaşarak, "Bahsi geçen araştırma şirketi bizim arkadaşlarımıza başvurmak suretiyle ben hemen bir anket yayınlayayım, bu anket üzerinden sizi iyi gösteren bir şey yayınlayayım, bunu siz haber yapın gibi ahlaksız bir teklifle gelip, reddedilmiştir. Ne yazık ki bu programdan sonra böyle bir açıklama yapılması aklımıza şu soru işaretini getirmektedir, demek ki karşı tarafla böyle bir ahlaksızca, edepsizce anlaşma yoluna gidildiği gibi bir mantık ortaya konmuştur." diye konuştu.

"SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ"

Dağ, şimdiye kadar araştırma kuruluşlarıyla ilgili hiçbir hukuki süreç başlatmadıklarını ifade ederek, AK Parti'nin "ortak yayın" sonrası yaptığı anket sonuçlarını paylaştı.

Hamza Dağ, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ama 2 gündür yapılanlardan sonra nüfuz ticareti yapılması hasebiyle suç duyurusunda bulunacağız. Şahitliklerini de bizzat bunu haber yapan gazeteleri, sorumlularını, muhabirleri yazacağız. Bu bir nüfuz ticareti ve suçtur. Bu suçun karşılığı mutlaka olması gerekir.

"BİN 200 KİŞİ İLE ARAŞTIRMA YAPTIK"

Biz de bin 200 kişiyle araştırma yaptık. Normalde kamuoyuna açıklama yapmıyoruz ama bizim ismimiz kullanılarak kamuoyu yanlış yönlendirildiği oranları verebiliriz. Adaylardan hangisini daha samimi ve güven verici buldunuz? Yüzde 47,1 Binali Yıldırım, yüzde 45,5 Ekrem İmamoğlu, yüzde 4,6 her ikisi, yüzde 2,8 her ikisi de vermedi yanıtını verdi. Hangi adayın projelerini beğendiniz sorusuna ise yüzde 47,5 Binali Yıldırım, yüzde 42,8 Ekrem İmamoğlu, yüzde 6,5 her ikisini de beğendim, yüzde 3,2 her ikisini de beğenmedim yanıtını verdi.

Araştırma dediğiniz böyle daha somut bir şeyler söyleyerek olur. Masa başı yazarak, çizerek, oranlar, matematik, oradan çıkar buraya ekleyerek araştırma olmaz. Biz söz konusu firmayla ilgili suç duyurusunda bulunacağız ve konuyla alakalı bundan sonra istirhamımız basın yayın organları bizim üzerimizden haber yapacakları zaman bizden mutlaka bilgi almaları gerekir."

 

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 37
 • dadaşş 4 ay önce Şikayet Et
  31 marta binali yıldırım a oy vermiştim.. çok düşündüm sonrada hiç düşünmeye gerek yok dedim 23 haziranda oyum yine binalı beyindir...
  Cevapla
 • Zikrullah 4 ay önce Şikayet Et
  Şuursuzca istemezuk çiler çoğalıyor, inşaellah tarih tekerrür etmez. Allah sonumuzu hayırlı etsin.%42 bu adamın hangi icraatına oy vermek istiyor,yazıklar olsun. Cihan devletini mahalleye çevirdiler, bu istemezuk çılar hepten yıkmak istiyor.yarabbi fırsat verme.
  Cevapla
 • Ali 4 ay önce Şikayet Et
  Kürrdüm oyum Binali beye
  Cevapla
 • Kürd ü kürdistan 5 ay önce Şikayet Et
  Ben Binali yıldırımı seviyorum. Onun kazanması için dua ediyorum. Diğerleri boş.
  Cevapla
 • MERT 4 ay önce Şikayet Et
  inşallah kardeş BİNALİ BAŞKAN olur
  Cevapla
 • Sinan ay 5 ay önce Şikayet Et
  Yalan haberlerin başı mynet Ben cimer de yazdım ama ilgilenen yok Biriler mynet biseyler söylesin artik
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Koalisyon sözcüsünden skandal YPG/PKK paylaşımı
Rakibin beynini yakan frikik organizasyonu!