60 bin tutukluya tahliye umudu

AK Parti Meclis tatile girmeden Yargı Reform Paketi’nin ilk bölümünü çıkarmayı hedefliyor. Düzenlemenin yasalaşması halinde yaklaşık 60 bin dolayında tutuklu cezaevlerinden tahliye edilecek.

60 bin tutukluya tahliye umudu
60 bin tutukluya tahliye umudu
GİRİŞ 27.06.2019 16:07 GÜNCELLEME 27.06.2019 16:24
Bu Habere 106 Yorum Yapılmış

Yargı reform paketi kapsamında infaz sistemini düzenleyen teklifin, tatile girmeden önce Meclis’e getirilip çıkartılması planlanıyor. Düzenlemenin, cezaevlerinden 60 bin dolayında kişinin tahliyesine imkan sağlayabileceği belirtiliyor.

 

 

TEMEL ÇERÇEVESİ ÇİZİLDİ 

Yargı paketinin çerçevesi, önceki gün Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında AK Parti Genel Merkezi’nde, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, AK Parti Grup Başkanvekilleri, Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ’ın katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda çizildi. Meclis’teki diğer partilerle yapılacak görüşmelerinin neticesine göre, İnfaz Yasasını içerecek bölümün ilk olarak Meclis tatile girmeden yetiştirilmesi planlanıyor. Nafaka ve diğer düzenlemeler yeni yasama yılının başlayacağı Ekim ayına bırakılacak.

 

 

BİR HAFTA BİLE OLSA YATACAK

Mevcut durumda 4 yılın altındaki cezalarda hiç hapis yatılmazken, cezalar her koşulda belirli bir miktar hapis yatacak şekilde düzenlenecek. Hapis cezası alan bir kişi, aldığı ceza oranında, en az bir hafta olmak üzere cezaevine girecek.

TUTUKLULUK SÜRESİ KISALACAK

Mevcut yasada alınan cezanın üçte ikisinin (2/3) yatılması durumunda şartlı tahliye koşullarından yararlanabiliyor. Bu oranın yarıya(1/2) düşürülmesi planlanıyor. Böylece cezaevinden 60 bin dolayında kişinin tahliyesinin mümkün olabileceği hesaplanıyor.

CEZALARA KADEMELİ GEÇİŞ

Cezalara Kademeli olacak şekilde düzenleme yapılacak. Terör ve cinsel saldırı suçlarında herhangi bir indirim olmayacak. Ancak adam öldürme, uyuşturucu gibi suçlarda düzenlemeye gidilecek. Adam öldürme suçundan, daha önceden 10 sene yatıp çıkıyorken, mevcut durumda 24 yıl yattıktan sonra ancak şartlı tahliye görüşmelerine geçebiliyor. Burada kademe getirilmesi planlanıyor.

SATICI-KULLANICI AYRIMI

Uyuşturucu suçlarında satıcı kullanıcı ayrımı iyi bir tanımla yapılacak. Kullanana ve satış durumuna göre kademeli artacak. 

15 yıldan fazla cezalar için eğitici kuşatıcı cezalar olacak. 

STAR

ETİKETLER
yargı reformu
YAZDIR
YORUMLAR 106
 • zafergülten 9 ay önce Şikayet Et
  gökhan bey af yok düzenleme var demiş....peki bu düzenleme ne içeriyor,bir tür gizli af ve ceza indirimi içeriyor. anlamadan bilmeden kimse cahil cahil yorum yapmasın lütfen.
  Cevapla
 • yorumcu 9 ay önce Şikayet Et
  60 000 canlı mayın bakalım kimlerin canını yakacaklar.
  Cevapla
 • Misafir 9 ay önce Şikayet Et
  Ne affından bahsediyorsunuz bıktık bu aflardan suç işleyen cezasını çekmelidir.
  Cevapla
 • hacı 9 ay önce Şikayet Et
  Birden fazla suç işlemiş kişilerin cezaları ne hafifletilmeli ne de affedilmelidir. Bu tür insanları dışarı salıp da yeni suç işlemeleri için fırsat vermekten başka bir şey yapmamış olursunuz. Sonra devletin kaymakamı bile isyan eder, bu adamlar nasıl dışarı çıkıyor diye!
  Cevapla
 • aynen 9 ay önce Şikayet Et
  once kime karsi suc isledilerse kimin canini yaktilarsa onlar af etsin etmiyorlarsa bunu unutsun gercek adalet budur sucu ne kadarsa hukumde dolana kadar ceksin karsi taraf af etmiyorsa
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Milli Dayanışma Kampanyası'na büyük destek! Başkan Erdoğan son rakamı açıkladı
Türk doktor kötü haberi verip açıkladı: Çok büyük bir yanlıştı!