4. Nükleer santral ihalesi bugün

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na bağlı Türkiye Elektrik Ticaret Anonim Şirketi tarafından çıkılan nükleer santral ihalesi bugün yapılıyor.

4. Nükleer santral ihalesi bugün
4. Nükleer santral ihalesi bugün
GİRİŞ 24.09.2008 01:10 GÜNCELLEME 24.09.2008 01:10
Yaklaşık 50 yıl önce nükleer enerji konusunda çalışmaya başlamasına rağmen nükleer santral ihaleleri üç kez başarısızlıkla sonuçlanan Türkiye, yarışma şeklindeki dördüncü ihaleye bugün çıkacak.

Mersin-Akkuyu'da kurulması planlanan Türkiye'nin ilk nükleer santral inşaatı için geçen Mart ayında açılan yarışma çerçevesinde son teklifler bugün alınacak ve aynı gün teklifler açılacak.

Türk firmalarının yanı sıra Kanada, Japon, Fransız, Rus, Güney Kore, Çin, Hollanda ve Almaya firmalarının ilgi gösterdiği ihale için firmalar son tekliflerini ihale günü saat 14.00'e kadar verebilecekler. Kapalı zarflar aynı gün saat 14.30'dan itibaren açılmaya başlayacak. Firmalardan teklif gelmemesi durumunda ihale süresinin uzatılması söz konusu olabilecek.

Alım garantisinin bulunduğu 15 yıl boyunca devlete satacağı elektrik için en ucuz fiyatı verecek firma ihaleyi kazanacak. TAEK'in nükleer santral ölçütlerini karşılamayan firmalar ihale dışında kalacak.

Küresel kriz nedeniyle yarışma ertelenir mi?


Bu arada TETAŞ Genel Müdürü Hacı Duran Gökkaya, küresel finansal kriz nedeniyle şartname dosyası alan bazı firmaların yarışmanın ertelenmesi talebinde bulunduğunu belirtirken, "İlgili mevzuat çerçevesinde 24 Eylül Çarşamba günü teklifleri alacağız. Yarışmada herhangi bir erteleme olmayacak" dedi.

10-11 milyar euroluk yatırım


Nükleer santral, ilk yatırım maliyetlerinin yüksek olmasına karşın yakıt maliyetlerinin düşüklüğü, dışa bağımlılığın azaltılması ve çevre kirliliği açısından en temiz enerji elde etme yöntemi olması nedeniyle Türkiye'nin tercihleri arasında bulunuyor.

Nükleer santralın 3 bin megavat (MW) gücünde olması durumunda 5-6, 5 bin MW gücünde olması durumunda 10-11 milyar dolarlık bir yatırım söz konusu olacağı belirtiliyor.

Türkiye elektrik enerjisi üretimi içinde nükleer santrallerinin payının 2020 yılına kadar asgari yüzde 8, 2030 yılına kadar ise yüzde 20 olmasını hedefliyor.

TAEK'in nükleer santral kriterleri

 
İhalede TAEK'in nükleer santral kriterlerini yerine getirmeyen firmanın teklifi kabul edilmeyecek. TAEK'in kriterlerine göre, nükleer güç santrali güncel ve kanıtlanmış teknolojik yenilikleri kapsayacak. Başta uluslararası atom enerji normları olmak üzere uluslararası normlara uygun olacak. Santralin ciddi kaza sınıfına giren kazalara karşı da radyolojik sonuçları hafifletecek önlemleri alacak şekilde tasarlanmış olması değerlendirmede dikkate alınacak.

Lisanslama

Nükleer güç santralının saha şartlarından kaynaklanan gerekler ve şartlar hariç tasarımcı ülkenin güncel nükleer mevzuata uygun olarak önerilen santralı büyük ölçüde örnek teşkil edebilecek.

Halen işletilmekte ve aynı teknolojinin en son örneği olan lisanslı bir santral referans olarak gösterilecek. Değerlendirmeye alınacak reaktör tipleri doğal uranyum kullanan basınçlı ağır su ve zenginleştirilmiş uranyum kullanan, basınçlı hafif su ile kaynar hafif su reaktörleri olacak. Bunların dışında kalan (hafif su soğutmalı grafit nötron yavaşlatıcı reaktörler, gaz soğutmalı reaktörler, hızlı üretken reaktörler gibi) reaktörler değerlendirmeye alınmayacak.

En az 40 yıl hizmet edecek, yüzde 60 katkı olacak

Nükleer güç santralinin hizmet edeceği süre en az 40 yıl olacak. Yerli katkı payına yönelik plan ve program önerilecek. Plan ve programda en az yüzde 60 yerli katkı payına ulaşılacak süreç gösterilecek. İşletme deneyimi, santralların işletme deneyimi değerlendirmede dikkate alınacak.

İkinci nesil santrallerin işletme deneyimini gösterir tedarikçinin ülkesine veya diğer ülkelerdeki referans örnek ve örneklerinin belgelenmesi gerekecek. Elektrik çıkış gücü nükleer güç santralının her ünitesinin sahip olacağı garanti edilen net elektrik gücü 600 mw'den büyük olacak.

Teknolojik sınanmışlık

Değerlendirmeye alınacak santral tipleri teknolojik olarak sınanmış olacak. Bu nedenle 4. nesil nükleer santraller değerlendirmeye alınmayacak. Teknolojik sınanmışlık ölçütüyle üçüncü nesil santrallerin önünün açılması hedefleniyor.

Yakıt teknolojisi


Yakıt teknolojisi sınanmış olacak, doğal uranyum ve zenginleştirilmiş uranyum kullanan reaktörler değerlendirmeye alınacak. Yakıt üretiminin ülke içinde yapılanmasıyla ilgili olarak plan ve program önerilecek.

15 yıllık alım garantisi


Santralın kurulacağı taşınmaz, Maliye Bakanlığı veya Bakanlar Kurulu tarafından bedelsiz olarak tahsis edilecek. İhaleye teklif verecek konsorsiyumların bünyesinde nükleer santral işletmeciliği deneyimi olan şirket veya şirketlerin bulunması ya da bu tür şirketlerle anlaşma yapılmış olması koşulu aranacak. İhaleye katılacak şirketlerin 31 Aralık 2020 tarihine kadar 3 ile 5 bin mw arasında kurulu güçte bir santral kurmayı taahhüt etmesi istenecek.

Nükleer santralın üreteceği elektriğe satın alma garantisi verilecek. Ancak bu garanti, 31 Aralık 2020 tarihinden önce işletmeye girecek santral üniteleriyle sınırlı olacak. Satın alma süresi 15 yılı aşamayacak. Satın almaya ilişkin sözleşme 31 Aralık 2030 tarihinden sonraki sürede üretilecek elektrik enerjisini kapsamadığı için, ihaleyi kazanacak şirketlerin 2015 yılından önce santralı devreye sokması özendirilmiş olacak.

TETAŞ, santralda üretilecek elektriğin tamamını satın alabilecek. Nükleer santral 'yarışması', Kamu İhale Kanununa tabi olmayacak.

12 firma şartname aldı

Bu arada Mersin Akkuyu'da kurulması planlanan Türkiye'nin ilk nükleer santral inşaatının yapım ve işletimi için bugüne kadar 13 yerli ve yabancı firma TETAŞ'tan şartname aldı. Söz konusu firmalar şöyle:

-AECL Atomic Energy Of Canada Limited (Kanada)
-Itochu Corporation (Japonya)
-Vinci Construction Grand Projets (Fransa)
-Suez Tractebel (Fransa-Belçika)
-Atostroyexport (Rusya)
-KEPCO (Güney Kore-Türkiye)
-China Nuclear Power Components Co. (Çin)
-Unit Investment N.V. (Hollanda)
-Hacı Ömer Sabancı Holding (Türkiye)
-Alsim-Alarko Sanayi Tesisleri (Türkiye)
-Hattat Holding (Türkiye)
-RWE (Almanya)
-Ak Enerji (Türkiye)

Nükleer enerji rüyası 1960'da başladı


Türkiye'nin nükleer enerji rüyası 1960'ta başladı. ABD soğuk savaş döneminde jüpiter balistik füzelerinin Türkiye'de konuşlanması karşılığında Küçükçekmece'de nükleer araştırma reaktörünün kuruluşuna yardım etti. İlk nükleer enerji projesi ise 1967-1970 yıllarında gündeme geldi. 7 yıl sonrası için 300 MW'lık kurulu güçte bir santral düşünüldü. Ancak proje rafa kaldırıldı. 1974'te Akkuyu'da bir nükleer santral kurulması planlandı, fakat bu projede de hayata geçirilemedi.

1983 yılında dönemin Başbakanı Turgut Özal tarafından Akkuyu'da 600 mw'lik kurulu güçte bir nükleer santral projesi gündeme getirildi. Ancak yap-işlet-devret modelinin öne sürülmesi, nükleer ile yolları bir kez daha
ayırdı.

1987 Çernobil kazasının ardından TAEK'in nükleer Enerji Dairesi kapatıldı. 1994 yılında danışmanlık ihalesi açıldı ve Kore kazandı. 1998 'de nükleer santral ihalesi tekrar açıldı. ABD-Japonya ortaklı Westinghouse-Missubishi konsorsiyumu, Kanada'nın AECL (Candu) ve Almanya-Fransa ortaklı NPI firmaları ihaleye teklif verdiler. 25 Temmuz 2000 tarihinde dönemin Başbakanı Bülent Ecevit, nükleer enerji planlarından çok pahalı olduğu için vazgeçildiğini açıkladı ve bakanlar kurulu kararı ile ihale ertelendi. - cnnturk
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • alp eren 9 yıl önce Şikayet Et
  sıkı denetim. günümüz dünyasında nüklüer santrellerin önemi büyük fransa gibi büyük devletlerde mahalle aralırnda bile santrel görmek mümkün.Fakat türkiye deki siyasiler sebebiyle bu santralin ülkemizi kirletecegi korkusu yaşıyorum.hükümette ve mecliste vatansever milletvekili azlıgı yüzünden ülkemizi kirletmekten hiç çekinmiyorlar..
  Cevapla
 • heval amedi 9 yıl önce Şikayet Et
  umarım ihaleyi japonlar kazanır. japonlar bu tür işlerde çok hassaslar avrupalılar zaten türkiyeyi bir çöplük olarak görüyor türklerde ise hassasiyet yok insana değer yok onun için japonların kazanmasını istiyorum dünyada yasak olmayan bir çok zararlı katkı maddeleri japonyada japon hassasiyeti ile yasaklandı insana çevreye daha duyarlılar
  Cevapla
 • heval amedi 9 yıl önce Şikayet Et
  nükleer atıklar sorunu. korkarım nükleer atıkları türkiyedeki yasal boşluklardan dolayı felakete yol açacak zaten türkiye avrupanın çöplüğü haline gelmiş türkiyede bazı şirketler avrupanın çöpünü satın alıp çevreye zarar veriyorlar yasal boşluklar hantal bürokrasi bide rüşvet eklenince tam bir çevre felaketi çıkıyor ortaya türkiye bu konuda bir afrika ülkesinden farkı yok duyarlılık yok gelecek nesilleri düşünen yok. herkes kesesini düşünüyor umarım hükümet nükleer atıklar için gerekli tedbirleri almıştır
  Cevapla
 • heval amedi 9 yıl önce Şikayet Et
  sapla samanı birbirine karıştırmayın. nükleer santralın kurulması türkiyenin nükleer güç olacağı anlamına gelmez. sipariş veriyorsun adamlar sana santralı kurup elektrik üretmeye başlıyor. burda asıl beni kaygılandıran nükleer atıklardır belki elektriği ucuza üreteceğiz fakat türkiye gibi rüşvetin yaygın olduğu bürokrasinin hantal olduğu bir ülkede nükleer atıklar felakete yol açabilir.
  Cevapla
 • omer bal 9 yıl önce Şikayet Et
  Nükler Enerji.. Günümüz şarlatlarında büyük devlet olmanın olmazsa olmazlarından olan Nükler santrala artık Türkiyede sahip olacak. Bu olaya sadece elektirik açısından bakmayın. Ülkemize kazandıracağı çok şey vardır. Hükümetimizi bu açılımdan ötürü kutluyorum.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Geçmişten günümüze en güçlü devletler
Katar'dan Türkiye hamlesi! 7500 TL'ye eleman alacak