AİHM'den orman arazileri kararı

AİHM, Türkiye'den orman arazilerinin istimlak edilmesiyle ilgili gelen bir şikayetin, ''Yargıtay'ın yeni olumlu yaklaşımını gerekçe göstererek'' incelemeye alınmasını reddetti.

  • GİRİŞ15.05.2012 18:54
  • GÜNCELLEME15.05.2012 19:03
AİHM'den orman arazileri kararı

AİHM, gerekçeli kararında, Türk Yargıtayı'nın içtihat oluşturacak son kararını emsal gösterdi ve ''Mağdurların'' bu konuda Türkiye'de haklarını aramasını istedi.

Geçmişte orman arazisi olduğu gerekçesiyle, istimlak bedeli ödenmeden kamulaştırılan arazilerin sahiplerinin, Türkiye'de haklarını alabilmek için başvuruda bulunmalarını sağlayan yasal düzenlemenin ardından AİHM, kendisine ulaşan şikayetler için artık Türk yargısını adres gösterecek.

AİHM'in kararından sonra, yine aynı konuda Strasbourg mahkemesine yapılan yaklaşık 600 şikayetin gündemden düşürülmesi bekleniyor.

Konya'da yaşayan Mehmet Altunay, 2007 yılında AİHM'e yaptığı başvuruda, topraklarının, ''orman arazisi'' olarak değerlendirilerek, istimlak edilmesi sonucu mağdur olduğunu iddia etmiş, ''Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin mal ve mülkiyetin korunmasıyla ilgili 1. protokolünün 1. maddesini ihlal ettiğini'' ileri sürmüştü.

KAYNAKAA

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat