Bakan Çelik, Göle'de Kaşar Festivali'ne katıldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, festivallerin hem yöre kültürünün tanıtılması açısından hem de yörenin imkanları açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Bakan Çelik, Göle'de Kaşar Festivali'ne katıldı
Bakan Çelik, Göle'de Kaşar Festivali'ne katıldı
GİRİŞ 07.07.2012 22:09 GÜNCELLEME 08.07.2012 09:18

Ardahan'daki temaslarının ardından, Damal ilçesine gelen Çelik, Göle Kaymakamlığı ile belediyesi tarafından bu yıl 17'ncisi düzenlenen ''Göle Uluslararası Kültür ve Kaşar Festivali''ne katıldı.

Bakan Çelik, 13 Eylül 1980'de gözaltına alındıktan sonra kaybolan Cemil Kırbayır'ın annesi 104 yaşındaki Berfo Kırbayır'ı, Cemil Kırbayır Kültür Evi'nde ziyaret ederek, bir süre görüştü.

Kırbayır'ın kız kardeşi Fatma Kırbayır, Bakan Çelik'ten yardım talebinde bulunarak, ''Kemiğimizi versinler. Buna yardımcı olun. Biz de karanlık kalmaması için her yere gittik. Daha gelen neslimiz vardır. Kimse bu kadar şiddet istemiyor. Analar, bacılar ağlamasın. Kardeş acısı ateşten gömlektir. Kimsenin yanmasını istemiyoruz. Belki duyarlı olurlar. Öldürüldü, inkar etmiyoruz. Devrimciydi'' diye konuştu.

Anne Berfo Kırbayır da oğlunun cenazesini istediğini belirterek, ''Devlet bunu çıkartacak. Kurban olurum. Ben anayım. Ben yanıyorum. Verin cenazemi bana'' dedi.

Kırbayır ile bir süre görüştükten sonra festival alanına geçen Çelik, kendisinin de bu yörenin çocuğu olduğunu belirterek, düzenlenen festivallerin son derece önemli olduğunu söyledi.

Festivallerin bölge ürünlerinin tanıtılmasına da katkı sağladığını vurgulayan Çelik, şöyle konuştu:

''Bu festivaller, hem yörenin kültürünün tanıtılması açısından hem de yörenin imkanları açısından çok önemli. 'Kaşar peyniri' dediğiniz zaman ben buradan söylemek durumundayım. 'Kaşar' dediniz mi Göle akla geliyor. Bir itiraz olacağını da zannetmiyorum. Bu festivaller ürünlerin tanıtılmasına, hem ilçenin, yörenin daha iyi tanıtılmasına hem buraları terk edip giden değerli kardeşlerimizin, hemşehrilerimizin bu vesileyle tekrar gelip kaynaşmalarına vesile oluyor. Belki de yeni yuvaların kurulmasına vesile olan festivallerdir.''

Çelik, festival geleneğinin devam ettirilmesi gerektiğini bildirerek, ''Sürdürülmesi gerekiyor. Bizim de hükümet yetkilileri olarak vali, milletvekilleri, kamu görevlileri olarak destek sağlamamız gerekiyor'' dedi.

Çelik, konuşmasının ardından vatandaşlarla birlikte halay da çekti.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İsmailağa Camiası’ndan seçim açıklaması
Menderes ve Aylan bebek kadar mı kırgınsın?