Kritik açıklama: Anayasa değişikliği çıkmazsa...

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Şentop, anayasa değişiklik teklifinin Meclis Genel Kurulundan geçmemesi halinde Türkiye'nin seçime gidebileceğini söyledi.

Kritik açıklama: Anayasa değişikliği çıkmazsa...
Kritik açıklama: Anayasa değişikliği çıkmazsa...
GİRİŞ 12.01.2017 12:50 GÜNCELLEME 12.01.2017 15:00

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, TBMM Genel Kurulunda görüşülen AK Parti'nin anayasa değişiklik teklifine ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.
 
Bir maddenin düşmesi halinde teklifin geri çekilip çekilmeyeceğine yönelik soru üzerine Şentop, "Metin, Genel Kuruldan geçmezse, o zaman hiç kimse seçim istemiyor diyelim ama Türkiye seçime mecbur kalır." değerlendirmesinde bulundu.
 
"Teklif Meclis'ten geçmezse Parlamento yenilenmeli"
 
Şentop, siyasetle en ufak bir ilgisi olan kişinin, bunu böyle değerlendirmesi gerektiğini dile getirerek, "Bu şartlar, Türkiye'nin yaşadığı süreç, vesaire hepsi birlikte dikkate alındığında bunun geçmemesinin neticesi, zorunlu olarak Türkiye'yi bir seçime götürür. Baharda götürür, sonbaharda götürür ama götürür. Kimse engelleyemez seçimi." diye konuştu.
 
Birinci tur oylamalardan çıkan sonuçlara ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Şentop, ilk turdaki oylamaların önemli olmadığını, sayılara bakmanın doğru olmayacağını kaydetti. Şentop, teklifin, hem MHP hem de AK Parti tarafından benimsenen bir metin olduğuna işaret ederek, "Sayısal şeyler yanıltabilir. Bir artı bir eksi çok önemli değil." değerlendirmesinde bulundu.
 

YAZDIR
YORUMLAR 13
 • Adapazarlı 1 yıl önce Şikayet Et
  Desenize yakında seçim var...
  Cevapla
 • Santa harabeleri 1 yıl önce Şikayet Et
  Hıimm hem mhp hem akp tarafından da aynı açıklamalar olduğuna göre seçim yakındır
  Cevapla
 • M.T 1 yıl önce Şikayet Et
  secimle akparti yuzde ellinin üzerinde bir oyla vekil sayisini 367 nin ustunde tutarak bu şovmen chp lilerin avuçlarini yalamasini saglar.yani sonucta baskanlik sisteminin önünü tikamaya çalişanlar boş yere çabaliyor.halk istiyorsa bu sistem ergeç olmalidir...
  Cevapla
 • millet 1 yıl önce Şikayet Et
  Geçmezse 450 milletvekili ile akp iktidar olur.
  Cevapla
 • hayırlısı 1 yıl önce Şikayet Et
  1-2yıldır çok yıpratıcı bir süreç yaşandı..yıpranan vekillerin yenilenmesi daha hayırlı olabilir.hem 18yaşında vekilliğinde denemesi yapılmış olur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
AK Partililer Huber Köşkü'ne akın etti
Yeni seçim provokasyonu: Uçan mühür mürekkebi