Son ankete göre partilerin oy oranları

Metropooll, 31 ilde, bin 517 kişiye yüz yüze görüşerek yaptığı anket sonuçlarını açıkladı. Partilerin son oy oranları ve en beğenilen lider sıralaması nasıl?

Son ankete göre partilerin oy oranları
Son ankete göre partilerin oy oranları
GİRİŞ 25.04.2011 16:46 GÜNCELLEME 25.04.2011 16:46

Seçimler için yapılan son kamuoyu araştırmasına göre kararsız, protestocu ve cevapsızların oranı yüzde 23.6.

Metropooll Araştırma Şirketi'nin yaptığı son kamuoyu araştırmasına göre kararsızlar dağıtıldığında AK Parti yüzde 47-50, CHP 27-30, MHP 12-14 bandına çıkabilir. Kararsız, protestocu ve cevapsızların oranı ise yüzde 23.6.

Metropoll Araştırma Merkezi'nin, 31 ilde, bin 517 kişiye yüz yüze sorarak gerçekleştirdiği kamuoyu araştırmasında, siyasi partilerin oy oranlarıyla ilgili çarpıcı sonuçlar çıktı. Kararsızlar, sandığı protesto edenler ve yanıt vermeyenlerin oranının yüzde 23.6'yı bulması dikkat çekti.

Akşam gazetesinden Hakkı Kurban'ın haberine göre, Metropoll Genel Müdürü Prof. Dr. Özer Sencar, Türkiye geneli düşünüldüğünde aday veya seçim beyannamelerin çok fazla etkili olduğunu düşünmediğini belirterek, 'Seçmeni liderlerin söylemleri ve inandırıcılıkları etkiler. Yoksa partilerin beyannamesini halkın yüzde 1'i dahi açıp okumaz' dedi.

ORANI KARARSIZLAR BELİRLEYECEK

Araştırmada '12 Haziran'da yapılacak milletvekili seçiminde hangi partiye oy vermeyi düşünüyorsunuz?' sorusu yöneltildi. 'Kararsız oylar dağıtılmadan' oluşan sonuçlara göre; AK Parti yüzde 38.4 ile ilk sırada yer alırken, CHP'ye yüzde 20.0, MHP'ye yüzde 10.1 oy çıktı.

Prof. Sencar, aritmetik olarak o oylar dağıtıldığında çıkacak sonucu şöyle yorumladı: 'AK Parti yüzde 47-50 bandına gelir. CHP yüzde 27-30'lar civarına yükselir. MHP yüzde 12-14 bandına çıkar.'

Prof. Özer Sencar, araştırmanın ışığında partilerin durumlarını da şöyle özetledi:

BAŞBAKAN TAKTİK UYGULADI

Başbakan Erdoğan, çıkarabilecekleri milletvekili sayısını 315-330 aralığında söyleyerek aslında bir taktik uyguladı. Asıl hedefi 367 milletvekili çıkararak anayasayı değiştirebilecek çoğunluğa ulaşmak. Bu söylemiyle hem muhalefetin gerilmesini önledi hem kamuoyundan çıkabilecek farklı seslerin önüne geçti.

CHP, RÜZGARI ARKASINA ALAMADI

'Deniz Baykal döneminde CHP'nin oy oranı yüzde 18'lerdeydi. Baykal'ın istifasının ardından oran yüzde 27'ye çıktı. Kemal Kılıçdaroğlu Genel Başkan olduğunda kararsızlar dağıtılmadan oylar yüzde 31'e ulaştı. Kararsızlar dağıtıldığında yüzde 35'i buldu. Bugünkü sonuçlara bakıldığında, CHP'nin rüzgarı arkasına alıp yürüyemediği görülüyor. CHP yüzde 30'u geçemezse, Kılıçdaroğlu başarılı sayılamaz.'

YSK KARARI MHP'YE YARADI

YSK, hukuki prosedürü dikkate alarak kararlarını verdi. Ancak bunun siyasete etkisi büyük oldu. Sokak hareketleri en büyük etkiyi BDP'den önce, MHP'li seçmen üzerinde gösterdi. Bu olay MHP'nin baraj altında kalacağı yönünde dillendirilen riski de ortadan kaldırmıştır.

BDP'NİN GÜCÜ VE KÜRT SORUNU

BDP'nin bu dönem 20 milletvekili vardı. Eğer 30 civarında milletvekili ile gelirse Kürt meselesinin daha hızlı bir şekilde çözümü istikametinde de, tam tersi istikamette ilerlemesi yönünde de daha güçlü olacakları kesin.

EN BEĞENİLEN LİDER ERDOĞAN

Türk siyaset ve devlet adamları arasında en beğendiğiniz kişi kimdir?' sorusuna her dört kişiden biri 'Recep Tayyip Erdoğan' yanıtını verdi. Çıkan sonuçlar şöyle:

LİDER..................................YÜZDE

R. Tayyip Erdoğan.................24.1

Abdullah Gül...........................9.3

Kemal Kılıçdaroğlu...................6.3

Devlet Bahçeli.........................3.3

Süleyman Demirel...................3.0

Ahmet Necdet Sezer...............2.1

Deniz Baykal..........................1.3

Bülent Arınç............................1.1

Ahmet Davutoğlu...................0.8

Tansu Çiller...........................0.8

Kararsızlar eklenmeden

AK Parti...............................38.4

CHP....................................20.0

MHP....................................10.1

BDP......................................5.4

SP........................................0.9

Diğer...................................1.6

Kararsız...............................6.2

Protesto..............................2.0

Cevapsız.............................5.4

Yeni anayasaya evet seçim barajına destek Metropoll şirketi, AKŞAM Gazetesi adına, yeni anayasadan seçim barajına, türbanlı vekilden nükeer santrala kadar sıcak başlıklar konusunda da halkın nabzını tuttu Seçim beyannamelerine yansıyan yeni anayasa hedefi, halkın da öncelikli gündem maddelerinden biri oldu. Seçim barajının sürmesi gerektiğini söyleyenlerin yüksek oranda çıkması da dikkat çekti. Metropoll Genel Müdürü Prof. Dr. Özer Sencar'la birlikte araştırma grubunda, Prof. Dr. İhsan Dağı, Prof. Dr. Doğu Ergil, Dr. Sıtkı Yıldız, Dr. Vahap Coşkun yer aldı.

HALK DA 'YENİ ANAYASA' DEDİ

Siyasi partiler, seçim beyannamelerinde önceliği yeni anayasaya verirken, halk da beklentisini açıkça dile getirdi. 'Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu düşünüyor musunuz?' sorusuna araştırmaya katılanların yüzde 69.4'ü 'Düşünüyorum' dedi. 'Hayır' yanıtını verenler yüzde 22.1'de kalırken, 'Fikrim yok' diyenler yüzde 8.2 çıktı.

AK Partili olduğunu söyleyen seçmenlerden yüzde 70'i yeni anayasa isteğini dile getirirken, CHP'de bu oran yüzde 72'yi buldu. MHP'lilerin de yüzde 65'i 'Yeni anayasaya ihtiyaç var' dedi.

BARAJ SÜRMELİ

Seçim öncesi bağımsız adaylar konusunda yaşanan tartışmalar, özellikle yüzde 10'luk 'seçim barajı' tartışmasını bir kez daha Türkiye'nin gündemine getirmişti. Araştırmaya katılanların yüzde 46.9'u 'Baraj sürmeli' dedi. 'Baraj tamamen kalkmalı' diyenler yüzde 17.4'te kalırken, 'İndirilmeli' diyenler yüzde 18.8, 'Bu konuda fikrim yok' diyenler yüzde 15.5'e ulaştı. Çıkan sonuç, koalisyon dönemlerindeki krizlerin etkisine bağlandı. Halk, demokratik olmadığını bilse de, 'Eskiye döneriz' düşüncesiyle barajın kalkmasını istemedi.

NÜKLEER SANTRAL İKİYE BÖLDÜ

Özellikle Japonya'da deprem ve tsunaminin ardından yaşanan nükleer felaket Türkiye'de de nükleer santral tartışmalarını alevlendirdi. Araştırmaya katılanların yüzde 49'u nükleer santrala karşı çıkarken, destekleyenler yüzde 41.7'de kaldı. Fikri bulunmadığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 9 oldu.

'SİVİL İTAATSİZLİK'E DESTEK YOK

BDP'lilerin 'sivil itaatsizlik' çıkışı ve ardından başlayan şehir eylemleri için 'Olumsuz karşılıyorum' diyenlerin oranı yüzde 86.6'yı buldu. Sadece yüzde 5.9'luk kesim 'Olumlu' dedi.

LİBYA OPERASYONUNA TEPKİ

Araştırmada Ortadoğu'da halkın, yönetimleri değiştirmek için yaptığı eylemleri yüzde 50.2'lik kesim 'Olumlu', yüzde 38.6'sı 'Olumsuz' karşıladı. Buna karşın Libya'ya müdahaleye karşı çıkanların oranı yüzde 67.7'ye ulaştı. Destek verenler ise 22.1'de kaldı.

BAŞÖRTÜLÜ VEKİLE VİZE

Aday listeleri hazırlanırken en çok tartışılan konulardan biri de 'başörtülü milletvekili' polemiği oldu. Araştırmada 'başörtülü milletvekili'ne vize çıktı. 'Başörtülü kadınların milletvekili olabilmelerini destekliyor musunuz?' sorusuna yüzde 78.5'lik kesim 'Evet' derken, 'Hayır' diyenlerin oranı yüzde 17.4'te kaldı.

GAZETECİ VE YAZARLAR ÖZGÜR DEĞİL

Aralarında Nedim Şener, Ahmet Şık'ın da bulunduğu gazetecilerin tutuklanmasıyla yeniden alevlenen gazeteci ve yazarlara yönelik baskı iddiaları, araştırmaya katılanlara da yöneltildi. Katılımcıların yüzde 53'ünün, 'Gazeteci ve yazarlar özgürce fikirlerini açıklayamıyor' demesi dikkat çekti. Tersini düşünenlerin oranı yüzde 38.1'de kaldı.

Ahmet Şık'ın basılmadan yasaklanan ve kopyaları toplatılan İmamın Ordusu kitabı için katılımcıların yüzde 43.6'sı, 'İfade özgürlüğünün ortadan kaldırılması' dedi. Yüzde 31.4'ü ise bunu Ergenekon davasının yürümesi için gerekli gördüğünü ve normal karşıladığını belirtti.

AKŞAM

YORUMLAR 75
 • Cemal Altıntop 7 yıl önce Şikayet Et
  bu secim mhp cCc. bu secim mhp galip gelecek kim lambayı yaktınız karanlıkta kaldık
  Cevapla
 • ayhan 7 yıl önce Şikayet Et
  Ak partiye verilmeyen oylar. Ak parti disinda hangi partiye oy verilirse verilsin bu oylar ergenekoncu, devletci, darbecilere verilmis olacaktir.. cünki,ak partiyi iktidardan indiremeyecekler, ölye bir hedefte yok zaten.. isteniloen sey ak partinin anayasayi degistirecek bir cogunluga ulasmamasi. bunun icinde ak parti disindaki tüm partileri bu cete ve zihniyet desteklemekte.. has partiyi de. bbp yi de, sp yide bdp yide hep gizli gizli desteklemektedirler.. uyanik olun bu cetecilerin darbecilerin oyununu bozun. yoksa bu ülke bir daha asla yeni bir anayasa yapamaz ve özgürlüklerin insan haklarin önnde ki engeller kalakmaz, darbeciler de istedikleri gibi at oynatmaya devam eder, terör yine onlarca yil sürer..
  Cevapla
 • Turab ATASEVER 7 yıl önce Şikayet Et
  Biz Ailece BBP Diyeceğiz. Rahmetli Muhsin YAZICIOĞLU yaşadığı sürece bu tür şirketler ve medya tarafından hiç gündeme gelmedi.Sanki böyle bir lider yoktu.Böyle bir parti yoktu.Kaza sürecinde insanlar gözyaşlarına boğuldular.Biz bilmiyorduk bilseydik... dediler.Şimdi de aynı şey yapılıyor.0,9 oranında bir parti gündeme geldiği halde %4,7 lik oy kitlesi görmezden geliniyor. Bu yaklaşım, bir sürü kelli felli siyasetçi varken neden M.Yazıcıoğluna suikast sorusuna cevap vermemizi kolaylaştırıyor sanırım.Ne diyelim VATAN SAĞOLSUN.
  Cevapla
 • GÜVEN TÜRKÖZ 7 yıl önce Şikayet Et
  VAATLER. Bu seçimlerde eğer milletimiz kılıçdaroğlunun desteksiz atmalarına kanıpta chpye oy verirse o zaman aziz nesin haklı çıkar.ne demişti aziz nesin bu milletin %60 ı aptal demişti.işte onu doğrularız chp yi iktidar yaparsak.mhp yi söylemiyorum.ama ikisinin oluşturacağı bir koalisyon bizi altı ayda 2001 krizinin ortamına döndürürki artık bir daha belimizide doğrultamayız.ygs olayına gelince maksatlı olarak kaşınıyor.çünkü o yaş grubunda oy kullanacak binlerce genç var.ve onlar ne chp yi tanıyor ne mhp yi.işte bazılarının amacı o gençleri etkileyip akpye oy vermemelerini sağlamak.yoksa biliyorlarki akp silip süpürecek.korku dağları sardı.onun için diyorumki aziz nesini doğrulamayalım...
  Cevapla
 • HalitBinVelit 7 yıl önce Şikayet Et
  CHP,ye Oy vermek 1980 öncesini geri getirir..Çünkü Ergenekonu bugün meclise sokmaya çalışan CHP Genel af getirip hapishaneleri boşaltacak.. ...Ama yukardaki sadece varsayım,CHP.nin gelmesi iki dağın bir araya gelemesi gibi. Çünkü Halkımız Ak partiye istikrara Oy verecek.Allah CHP.yi ve MHP.yi islah eylesin,Milletimize musallat etmesin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Seçim beyannamelerinde ortaya çıkan gerçek
Bahçeli, MHP'nin seçim beyannamesini açıkladı