'Sanatta Hafızanın Biçimleri' kitabı çıktı

Hatırlama ve unutma birer kavram olarak sosyal ve beşeri bilimlerin gündemine uzun zaman önce girdi.

'Sanatta Hafızanın Biçimleri' kitabı çıktı
'Sanatta Hafızanın Biçimleri' kitabı çıktı
GİRİŞ 05.01.2018 12:42 GÜNCELLEME 05.01.2018 12:42
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Hafıza çalışmaları, hem dünyada hem de Türkiye’de bilim insanlarına sunduğu geniş araştırma imkanlarıyla oldukça verimli bir interdisipliner alan oluşturdu.

Hem geçmişi hem de geleceği şekillendiren bir unsur olarak hafızanın, sanat eserlerindeki izini sürmek bu iki alanın nasıl bir ilişki biçimi kurduğunu incelemeyi de gerekli kılıyor. Hafızanın kurucu işlevi ile sanatın temsil gücü Türkiye’deki hafıza odaklı incelemelerin temel konularından birisini oluşturuyor. Özellikle son yıllarda ivme kazanan sanat eseri ve hafıza eksenli araştırmalar ve tez çalışmaları, konuya duyulan akademik ilginin de bir göstergesi.  

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi’nde düzenlenen ve hafızayı kendisine mesele edinen programların temelini oluşturduğu bu kitap, çeşitli alanlarda çalışan akademisyenlerin tek bir konu etrafında düşünmelerinin sonucunda ortaya çıktı. Dokuz farklı makalenin yer aldığı ve sanat ile hafıza ilişkisine disiplinlerarası bir perspektifle ışık tutmayı amaçlayan bu çalışma, hafızanın sanat felsefesi, edebiyat, fotoğraf, sinema ve müzikle olan ilişkisine odaklanarak hafıza çalışmaları literatürüne mütevazı bir katkı sağlamayı hedefliyor. 

KATKIDA BULUNANLAR:

Zeynep Gemuhluoğlu, Mahmut Mutman, Yalçın Çetinkaya, Ahmet Ersoy, Nagihan Haliloğlu, Bahadır Sürelli, Berat Açıl, Murat Umut İnan

YORUMLAR 1
  • Şahin Kaya 1 yıl önce Şikayet Et
    Çok güzel bir çalışma olmuş.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Hamza Dağ uyardı: Ciddi bir oyun oynanıyor!
Son Dakika! Denizli'de şiddetli deprem! İzmir ve Antalya'da...