Muhabbet kuşu İhlas suresini eksiksiz okuyor

Diyarbakır'da İhlas suresini eksiksiz okuyan 'Sofi' isimli muhabbet kuşu, görenleri şaşkına çeviriyor. Sure okumakla yetinmeyen Sofi, Kürtçe olarak 'Allah bu evi zengin etsin' diyor.

GİRİŞ 24.04.2013 14:24 GÜNCELLEME 24.04.2013 17:04

Diyarbakır'ın merkez Bağlar ilçesinde ikamet eden Söker ailesinin aldığı muhabbet kuşu görenleri şaşkına çeviriyor. 'Allahu ekber, La ilahe illallah Muhammeden Resulullah' diyen Sofi, İhlas suresini de eksiksiz okuyor.

Sofi'nin sahibi Türkan Söker, kuşu yavruyken aldığını daha sonra yavaş yavaş eğitmeye başladığını söyledi. Kuşa ilk önce 'Allah' demeyi öğrettiğini belirten Söker, daha sonra 'Laillahe illallah Muhammeden Resullah' kelimesini öğrettiğini ifade etti. Muhabbet kuşlarının 99 kelime öğrendiğini başkalarından duyduğunu kaydeden Söker, Sofi'ye İhlas suresini okumaya başladığını dile getirdi. Kuşu eğitinceye kadar çok emek harcadığını ifade eden Söker, şu anda 3-4 gün boyunca bir şey söylediğinde Sofi'nin hafızasına kaydederek tekrarlamaya başladığını kaydetti.

"7 AY ALLAH ALLAH DEDİ"

Kuşun söylediği kelimelerden ötürü ismini 'Sofi' koyduklarını belirten Söker, "İsminin Sofi olmasının nedeni çok dindar olduğundan dolayı. Biz ailecek ona süreleri, duaları öğrettiğimizden dolayı onun adını da Sofi koyduk. İlk ona Allah Allah kelimesini öğrettim. Bir gün Kur'an-ı Kerim okurken küçük kızım geldi, dedi ki 'Anne bizim kuş 'Allah Allah' diye konuşuyor', gelip dinledim. Kuş Allah Allah diye konuşuyor, ben şaşırdım, irkilmeye başladım. 6 -7 ay boyunca hep 'Allah Allah' dedi. Ben de ondan sonra diğer süreleri, duaları öğretmeye başladım. Onu bu duruma getirmek hayli zahmetli oldu."

Misafirler geldiği zaman kuşun hemen konuşmaya başladığını anlatan Söker, "Gelenler hemen bizden bu kuşu istiyor. Ben de onlara 'bu şekilde onu eğitemezsiniz' diyorum. Gittiğimiz bir ortamda kuşumuzun İhlas suresini falan okuduğunu söylediğimiz zaman kimse inanmıyor. 'Nasıl bir kuş böyle şeyler söyler?' diyorlar. Tabi daha sonra kuşun gerçekten konuştuğunu gördükleri zaman şaşırıyorlar ve nasıl bir kuş dua eder ve 'La illahe illallah' der diye kendilerine soruyorlar." diye konuştu.

SABAH UYANDIĞI GİBİ DUALARI OKUMAYA BAŞLIYOR

Sofi'yi aileden biri gibi gördüğünü söyleyen Söker, "Artık o da aileden biri oldu. Bazen çocuklarım onu başka yerlere götürdükleri zaman evde sanki aile bireyi eksik gibi oluyor. Sabah erken saatlerde uyanıyor ve öğrettiğimiz duaları, süreleri okumaya başlıyor. Biz başka bir odada bile onun sesini duyuyoruz." şeklinde konuştu. Türkan Söker, kuşunu çok sevdiğini, ne olursa olsun onu kimseye vermeyeceğini sözlerine ekledi.

Türkan Söker'in oğlu Edip Söker, kuşun keyfi geldiğinde, neşeli olduğunda konuşmaya başladığını söyledi. Sofi'nin Kürtçe "Allah'ım sen bu evi zengin et" duasını da okuduğunu dile getiren Edip Söker, "Ben geldiğim zaman annem bu kuş dua, İhlas-ı Şerif okuyor dediğinde şaşırdım. 'Bu nasıl okuyor?' diye merak ettim. Oturdum, yanına dinledim. Bir baktım ki gerçekten benim gibi, senin gibi dua, İhlas-ı Şerif okuyor. Annem kelimesi kelimesine söylemiş, iki kelime iki kelime. O şekilde hepsini ezberlemiş." ifadelerini kullandı.

Sofi'nin bazı kelimeleri hiç öğretmeden kendi kendine algıladığını dile getiren Edip Söker, "Bazen kelimeleri algılıyor. Kardeşim, 'Ceylan gitti' demiş, o da demiş 'Ceylan gitti'. Bazı şeyleri hemen kafasına kaydediyor. Canı istediği zaman konuşuyor, misafirler geldiği zaman ilginçtir çok sessiz oluyor. Ama bir kere kardeşim de kamerayı üstüne koydu tam net alalım konuştuklarını diye, telefonu üstüne koydu saatlerce konuşmadı. Kameraya çekilsin istemiyor sanki. İsteyenler oluyor ama annem kimselere vermem diyor. Ne veririm ne satarım diyor. Annem onu çok seviyor. Bir nevi annemin en küçük çocuğu gibi, alışmış hani. Çevredekiler görmek isteyen geliyor görüyor, nasıl öyle konuşuyor diye. Bizim bir komşu şok olmuştu. 'Nasıl bir kuşunuz var?' diye şaşırmıştı." şeklinde konuştu.

İhlas suresini eksiksiz okuyan muhabbet kuşu!
GALERİYE GİT
YORUMLAR 13
 • Sabit Kal 5 yıl önce Şikayet Et
  İnsanlar enva envadır...kimi bir kuşa bir sureyi öğretirde . kimide evladına bir elifi öğretemez. Öğretmek sabır ve sevgi gerektirir. Evladı iyaline hayatında bir kez olsun Kuran açmamış, sure okumamış, namaz kılmamış, camide görülmemiş nice anne-babalar varken, sabır, zevk ve şevk gerektiren bu meşgaleden alacağımız çok dersler vardır. Birincisi Kürtlerin içindede müslümanlıkla ilgilenenlerin olduğu, ikincisi Kürtlerin bütün fikir ve zikirleirnin PKK olmadığı, üçüncüsü bir kuşa havlamayı dahi öğretebilne hayran kalmak gerekirken, bir sureyi dahi ezberleteni taşa tutacak kadar zalim yorumcuların olabileceği.
  Cevapla
 • Osman Selim 5 yıl önce Şikayet Et
  Helal. Bu guzelim kardeslerimizi, PKKli gibi gosteriyorlar bu gunlerde televizyonlarda, Bunlarla biz savastaymisiz... Allah Allah... Bu ne bicim yalan.
  Cevapla
 • CEVAT ÖNER 5 yıl önce Şikayet Et
  hatalı okuyor diyen kardeş. eğer bana getirirlerse söz sana ona tecvid öğreteceğim, sen üzülme:)
  Cevapla
 • hekim çavdar 5 yıl önce Şikayet Et
  YAPMAYIN ALLAH AŞKINA; SAFDİLLİK YAPMAYIN. Biri de çıkar (haşa) Allah yok diye öğretir, sonra da youtube'a koyar. O zaman ne diyeceksiniz. Bunlar dine delil olmaz. Bu hayvanlarda bu kabiliyet var ama herkese eşitler. Köpek zalim avcıya da hizmet eder, masum çobana, ona yalnız lazım bir sahip. Bir söz var: Münimi zalimin dünyada erbabı denattir Köpektir zevk alan sayyadı bi-insafa hizmetten. vesselam
  Cevapla
 • hasangulten 5 yıl önce Şikayet Et
  DİNİMİZ NE DER. Dinimiz Kuran ayetlerinin uluorta kullanılmamasını,yalnız Allah a ibadet ederken okunmasını buyurur. burda ise bir Kuran duası ,söylenen herşeyi taklit eden bir kuşa ezberletilmiş,bu öğünülmesi gereken birşey değil,aslında günahtır. o kuşa Kuran dan bir ayet değil,İncil yada Zebur dan bir dua da ezbertilse idi,yaratılışında ezbercilik olan bu kuş onuda okurdu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Rusya, İsrail'i denizden kuşattı!
Uçaklarda yeni dönem resmen başlıyor!