Bakan Soylu açıkladı: İstanbul'da 7.5 şiddetinde deprem bekliyoruz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Elazığ'da yaşanan 6.8'lik depremin ardından açıklamalarda bulunuyor. Deprem sonrasında alınan önlemleri ve depremle ilgili detayları aktaran Soylu, ''İstanbul'da 7,5'lik bir deprem bekliyoruz. Beklenen olası deprem 7,5. Depremin olası senaryosunu ciddi biçimde çalışıyoruz.'' açıklamasında bulundu.

GİRİŞ 27.01.2020 00:30 GÜNCELLEME 29.01.2020 11:43
Bu Habere 88 Yorum Yapılmış

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Elazığ depreminin ardından CNN TÜRK stüdyolarında ulaştıkları bilgileri paylaştı.

 

 

Soylu, ''6,8 büyüklüğünde bir depremle karşılaştık. Şöyle baktığımızda 6.8 büyüklüğünde bir deprem hepimizi ürküten ve korkutan bir depremdir. Buna rağmen bugün yönetebilecek bir durumumuz söz konusu. Bu deprem olur olmaz ki biz de İstanbul'da depreme hazırlık toplantısındaydık. İstanbul'da 5.8'lik deprem olduktan sonra arkadaşlarımızla ilk sayın başkan yardımcımız yapmıştı. Bizler Türkiye Afet Müdahale Planı çerçevesinde neler yapabileceğimizi değerlendirdiğimiz ve İstanbul'da bir deprem olursa nasıl tedbir alabileceğimiz ve hangi koordinasyonu ne şekilde yapabileceğimize yönelik bizim 28 çalışma grubumuz vardır.'' ifadelerini kullandı.

İSTANBUL'DA 7.5'LUK DEPREM SENARYOSU ÇALIŞMASI

Bakan Soylu, İstanbul'da gerçekleşmesi beklenen depremle ilgili olarak ''Her çalışma grubunun kendine ait yöneticisi ve ilgili birimleri mevcuttur. Hem bunları tekrar gözden geçirmek hem de İstanbul'daki hangi grubun ne çalışmayı ne şekilde yaptığını incelemek için şuna kadar değerlendiriyoruz. Deprem oldu Topkapı Sarayı'ndaki bütün hazinelerin nasıl korunacağından tutun vatandaşlarımızın toplanma yerlerindeki ihtiyaçlarına kadar çok kompleks bir çalışma bu. İstanbul'da 7,5'lik bir deprem bekliyoruz. Beklenen olası deprem 7,5. Depremin olası senaryosunu ciddi biçimde çalışıyoruz.'' açıklamasını yaptı.

3 SAAT İÇİNDE DEPREM BÖLGESİNE ULAŞTIK

Soylu, vatandaşların birlikte hareket edişlerini ön plana çıkararak, ''3 saat içinde Elazığ'a deprem bölgesine ulaştık, tabloyu gördük daha sonra Malatya'ya gittik. Allah bu milletten razı olsun. Müthiş bir duygu birlikteliği oldu. TV'ye çıkıp vatandaşlarımıza cep telefonlarını meşgul etmeyelim, mümkünse internet üzerinden ya da kısa mesajla iletişim kuralım diye rica ettik. Telefon operatörlerinden öğrendik, bütün vatandaşlarımız görüşmelerini internet üzerinden yapmış.'' yorumunda bulundu.

''ENKAZ ALTINDA 3 VATANDAŞIMIZ VAR''

İçişleri Soylu, çadır sevkiyatlarının bir kısmının kurulduğunu bildirerek, ''Bütün arama kurtarma ekiplerine teşekkür ederiz. 45 vatandaşımızı sağlıklı bir şekilde göçük altından çıkardık. Şu anda enkaz altında 3 vatandaşımız var. Bizim hala umudumuz var. Bu gece itibariyle çadır sevkiyatlarımızı bir kısmı kuruldu, bir kısmı ise köylere gönderildi. 4 yerde çadır alanımız vardı, bunu 10'a çıkardık.'' ifadelerini kullandı.

YAZDIR
YORUMLAR 88
 • harun 2 hafta önce Şikayet Et
  Dunya malina tapmis millet o deprem olur o binalariniz tepenize cokerse o ac gozunuz agziniza dolacak bir avuc toprakla doyar merak etmeyin...vergi vermek istemeyen devlete karsi gelen herkes devletten bedava ev istiyor...mama var yenmi paralar nerden gelecek zannediyordunuz devlet altin madenimi kazdikca cikacsk
  Cevapla
 • ebruli123 3 hafta önce Şikayet Et
  ha birde çözüm olarak imkanı olan avcıları terket sin diyen!!!! üstelik düzenlediği toplantıda kendini seçen halka karşı hiç yüzü kızarmadan avcılar belediye başkanı var....bir dahaki seçimlerde sandıkta mührü basarken o zmana kadar sağ kalır başımıza iş gelmezse aklınızda kalsın diye buraya bırakıyorum.
  Cevapla
 • ebruli123 3 hafta önce Şikayet Et
  kimse 1e 3 istemiyor avcılarda gerekirse küçültün 1e 1 vermenizede gerek yok diyorlar.
  Cevapla
 • C.Türk 3 hafta önce Şikayet Et
  Sayın Bakanım? Sizi bazı Prof.lar Yanıltıyor? İstanbuldan geçen Fay,ın bir bölümü zaten 5.8 ile kırıldı? ve tek seferde kırılma imkanı ortadan kalktı ve Elazığ Depreminde tahmininde yanılmayan ve İstanbuldan geçen kırılmayan diğer Fay,ların 6.5 ,dan yukarı Deprem üretmez diyen Porf.Şener Üşümezsoy gibi Prof.ları dikkate alın? İnsanları boşuna yere korkutarak rant peşinde koşan O proflara alet olmayın?!.
  Cevapla
 • emekli memur 3 hafta önce Şikayet Et
  kentsel dönüşümün iki yolu var biri faizsiz kredi diğeri iki katı imar, birini tercih etmek zorundayız ve çabuk olmalıyız.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Trump'tan İdlib açıklaması: Erdoğan ile birlikte hareket ediyoruz
Son dakika: Kabine toplantısı sonrası Gezi Parkı kararı için açıklama