Anaokulunda garip yıl sonu müsameresi

İlköğretim okulunda garip gösteri... Erkekler ellerine verilen silahlarla çatışmaya girdi, vurulunca siperlere düştü, hepsi şehit oldu. Kızlar bayrağa sarılı bedenlere ağıtlar yaktı!

Anaokulunda garip yıl sonu müsameresi
Anaokulunda garip yıl sonu müsameresi
GİRİŞ 30.05.2011 15:52 GÜNCELLEME 30.05.2011 15:52

YILDIRAY OĞUR'un haberi

Minnacık çocukların yılsonu müsameresinin mesajı açık: Her Türk asker doğar, her Türk çatışmaya girer, her Türk elbet insan öldürür

Yaz tatiline girmeye hazırlanan okullarda yılsonu müsamere sezonu açıldı. İstanbul Kurtköy’deki Orhan Gazi İlköğretim Okulu da o okullardan biri. Geçen hafta çekilen fotoğraflarda görünenler okulunun anasınıfında okuyan minik öğrenciler. Yılsonu müsameresinin okulun bahçesinde yapılan son provalarından biri bu. Velilerin, öğretmenlerinin ve misafirlerin katılacağı gösteride minik öğrenciler Çanakkale ya da Kurtuluş Savaşı’nı canlandıracaklar. Gösterinin koreografisini yapan öğretmenleri hiçbir ayrıntıyı atlamamış. Önce erkek öğrenciler siperlere yatıp ellerine verilen silahlarla çatışmaya giriyor. Çatışma sırasında vurulanlar sipere düşüyor. Arada başka minik çocuklar savaş, ölüm üzerine kahramanlık şiirleri okuyor. Savaş her nerede oluyorsa pek başarılı geçmiyor anlaşılan. Bir süre sonra siperde çatışan bütün çocuklar ‘şehit’ oluyorlar. Gösteride sahne sırası bu kez kız öğrencilerin. Onlara verilen görev şehit düşmüş askerlerin başında ağlamak, ağıt yakmak. Bu kadar da değil. Birden küçük askerlerin karnından büyük bayraklar çıkıyor. “Şehit düşen”lerin üzerine bu bayraklar örtülüyor. Minik çocuklar Türk bayraklı tabutlar haline getiriliyor. İşte gösterinin katarsis bölümü burası. Herhalde gösteri günü izleyenler bu tüyleri diken diken eden finali uzun uzun alkışlayacak.

Prova aşamasındayken durdurun

Neyse ki ana okul öğrencilerinin bu gösterisinden tüyleri başka türlü diken diken olan eğitimciler de var. Bu müsamereyi tespit edip, gündeme getiren Özgür Eğitim-Sen uzun süredir okullar ve ders kitaplarındaki militarizmle mücadele ediyor. Başkan Yusuf Tanrıverdi ve sendikanın yöneticilerinden Ufuk Çoşkun henüz prova aşamasındaki bu ve okullarda bu aralar provaları süren diğer benzer gösterilerin durdurulmasını için Milli Eğitim Bakanı’na çağrıda bulunuyor. Bu gösteriyi çocuklara vatan sevgisini aşılamak zanneden eğitimcilere de zor sorular soruyor:

Ölmenin, öldürmenin, savaşın ne demek olduğunu kavrayamayacak durumda olan çocuklarımıza milli kurtuluş günleri etkinliği altında çatışma ve şiddet mizanseni içine sokmak hangi pedagojiye, hangi eğitim anlayışına uygundur? Minicik ellere silah tutuşturup, vatan kurtaranlar bu çocuklara yaptığı kötülüğün farkında mı?

TARAF

YORUMLAR 33
 • fakirhan 7 yıl önce Şikayet Et
  Şimdi bu durum G doğuda olsaydı ne olurdu acaba.... Hiç kimse yazdıklarımdan alınmasın ama çok merak ediyorum bu durum G Doğunun herhangi bir okulunda olsaydı acaba gelen tepkilerde nasıl olurdu.Hemen belirteyim milliyetçiliğin kürdünede türkünede karşıyım sonuçta islam kardeşliği ana birleşme noktamız olmalı yani Allah aşkına o çocuklara öğretmenleri kalksa siyer öğretse tarih öğretse din öğretse Kur an öğretse hemen ultra medeniler basarlar yaygarayı irtica hortluyor diye şimdi tarafsız ve objektif bakan hangi pedagok bu durumu bilimsel olarak irdelerken bunu doğru bir davranış olarak bulur.Çocuklarımıza illa birşeyler öğreteceksek atalarının dünyanın üçtebirine hükmetmesine sebep olan dinlerini öğretelim merak etmeyin dinini öğrenen yeri geldimi inanamayacığınız kadar cesur olur ama cani olmaz hele katil hiç olmaz.Madem çanakkeleyi anlatacaksınız o zaman neden bu savaşın teknikle değilde imanla kazanıldığını anlatmıyorsunuz hangi teknik Seyit onbaşının mermiyi sırtlamasını açıklayabilir acaba iman dışında...
  Cevapla
 • Emre Özdebir 7 yıl önce Şikayet Et
  Ne var bunda haberlik Anlayamadım. çocuklarımıza bu vatanın nasıl kurtarıldığını nasıl mücadeeler verildiğini bu vatan uğrunda kaç şehidi n vverildiğini kaç ananın yandığını öğretmek suç mu ?? Vatanın kıymetini bilsinler diye yapılan bu küçük ama anlamlı organizasyonların yapılması suçmu ? her türk öldürür anlayışı nerden cıkartıyosun. Her türk öldürmez ama her türk vatanını son damlasına kadar korusun ve vatanını yüceltsin diye Bu vatanın ne zorluklar altında kurulduğunu anlasın da vatanına yararlı bir insan olsun diye yapılan bu organizasyolar neden rahatsızlık duyuruyor.Ey Bu yazıyı yazan arkadaşım bu olay seni neden rahatsız etmiş anlayamadm korkma bzim milletimiz durdk yere adam öldürmez korkma bize barbar deseler biz barbar olmayız .Allah ben dahil genç neslimizi devletine hayırlı Şehitlerine vefalı toprağına sadık kılsın .
  Cevapla
 • nanik yanciyan 7 yıl önce Şikayet Et
  gevur rızası için yazmak. öğretmen maaşla taltif edilmeli.öğrenciler için bedava çanakkale turları yapılmalı.yerinde teftiş ve tetkikle cepheyide göstermeli.düşman tarafında nalladıklarının üzerine taraf gasteside örtülmeli.ermeni mezalimi konusunda okullarda resimli filmli izlenceler düzenlenmeli.rakamlar konusunda gerçekci olmalı. iç ve dış tehditler anlatılmaya gerek kalmadan etrafından dolaşılıp arif olan anlar tarzı benimsenmeli.sabit kadem olup sonra gümbür gümbür yıkılmasınlar.meyil vermek kafi ki.kendileri bulsunlar.
  Cevapla
 • noruyon noruyum nordun norek 7 yıl önce Şikayet Et
  sanki kimse çocuğuna oyuncak tabaca almıyor. Aşağıdaki yorumlara biraz göz attım da.Çocukluğunu unutmuş bir nesil gördüm.Şimdi Osmanlı hakkında bir gururlandırıcı haber olsa aynı şahıslar mangalda kül bırakmaz.Müslüman bir toplumuz biraz uyanık olun.Resmi bayramlarda çocuklara abuk subuk kıyafetler giydirdikleri zamanlarda aynı eleştiri ve tepkileri görmek isteriz.Kaldı ki ŞEHİTLİK GİBİ BİR MERTEBENİN ELEŞTİRiLMESİ çok ama çok manidar.
  Cevapla
 • kenan 7 yıl önce Şikayet Et
  geç kardeşim bunları. apartman çoçugu olursan elinden şekerini alırlar gıkın çıkmaz,böyle büyürsen vatanını alırlar bayragını alırlar ozamanda gıkın çıkmaz,öğretmenleri kutluyorum koca biryıl boyunca öğrendikleri en güzel şey budur bence...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünyanın en pahalı askeri araçları
 İYİ Parti'de istifa şoku! Topluca bıraktılar