Apple'dan büyük transfer! Artık kendi üretecek...

Apple'ın çip mimarını transfer etmesi, Google'ın Pixel telefonları için işlemci üreteceği söylentilerini artırdı.

Apple'dan büyük transfer! Artık kendi üretecek...
Apple'dan büyük transfer! Artık kendi üretecek...
GİRİŞ 14.06.2017 14:28 GÜNCELLEME 14.06.2017 14:28

Yaklaşık 8 yıldır Apple'ın çip üretiminde çalışan Manu Gulati, Google'a geçtiğini LinkedIn profilinde duyurdu.

Soc (İng. System on a Chip, Tr. Yongada sistem) mimarisinin başına geçen Manu Gulati'nin, şirketin ilk üretimini gerçekleştirmesi bekleniyor. Hem Google hem de kardeş şirketleri diğer şirketlerden ürün alımı yapıyor. Örneğin Nest'in akıllı termostatları Texas Instruments işlemciler kullanırken, Pixel telefonlar da Qualcomm işlemcilerle çalışıyor.

Google'ın bir düzine SoC ile ilgili iş ilanı sebebiyle Pixel için işlemci üretimine başlayacağı düşünülüyor. Bu iş ilanlarından bazılarında "Telefon ve tablet SoC'lerinin yeni nesil mimarilarini tanımlamaya yardımcı olmak" ibaresi dikkat çekiyor.

YAPAY ZEKA VE SANAL GERÇEKLİK ARTIK İŞLEMCİYE BAĞLI

Google, geçmişte bu konuya odaklanan bir şirket değildi, ancak durum değişiyor olabilir. Telefonların sanal gerçeklik, yapay zeka gibi konularda işlemciye bağımlılığının artması, şirketi bu yöne itmiş olabilir.

Apple'ın geçtiğimiz hafta düzenlenen geliştiriciler konferansı WWDC'de bahsettiği Core ML, tam da buna benzer bir iş görüyor. Yeni yazılım geliştirme paketi (API), iPhone'un Google Pixel'den altı kat daha hızlı görüntü tanımasını sağlıyor.

ETİKETLER
linkedln
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Türkiye'den dev yerli hamlesi! Onlarcası bitti yenileri sırada
Trabzonspor evinde siftah yaptı!